post_image

درمان عفونت‌ ادراری

عفونت‌های ادراری در زنان بسیار شایع است. تقریباً تمام زنان حداقل یک بار در طول عمر خود عفونت‌ گذرای دستگاه ادراری را تجربه می‌کنند. به‌دلیل شباهت برخی از علائم عفونت‌های دستگاه ادراری و عفونت‌های دستگاه تناسلی زنانه، شناخت این گروه از بیماری‌ها و راه‌های پیشگیری از آنها برای همة زنان لازم است.
با رعایت نکردن نکات بهداشتی، نادیده گرفتن علائم و بی‌توجهی نسبت به درمان کامل عفونت‌های ادراری، میکروارگانیسم‌ها به سمت ارگان‌هایی نظیر مثانه و کلیه‌ها صعود می‌کنند و در نهایت ممکن است به نارسا شدن کلیه‌ها بینجامد.
از سویی دیگر، عفونت‌های دستگاه ادراری در کودکان و زنان باردار نیاز به پیگیری و درمان جدی‌تری دارد، زیرا خطر عفونت کلیه‌ها و تولد کودک نارس همواره چنین افرادی را تهدید می‌کند.

تشخیص عفونت‌ ادراری

- تشخیص و درمان به‌موقع عفونت‌های ادراری از آسیب‌های کلیوی جلوگیری می‌کند. اصولاً عفونت‌های ادراری در سنین زیر یک سال، بعد از عفونت‌های تنفسی، شایع‌ترین عفونت در کودکان و پس از یک سالگی، شایع‌ترین عفونت در افراد جامعه است. بنابراین شناخت و آگاهی مردم از علائم و تا حدودی راه‌های تشخیص و درمان آن بسیار سودمند است.

عفونت ادراری

- عفونت‌های ادراری را به دو گروه عفونت‌های سطحی و عفونت‌های عمقی تقسیم می‌کنند. عفونت‌های سطحی پوشش سطحی داخل سیستم ادراری یا مخاط را درگیر می‌کند و بیش از نود درصد عفونت‌های این دستگاه را شامل می‌شود. درحالی‌که عفونت‌های عمقی درگیری بافت‌های عمقی کلیه‌ها، پروستات و بیضه را باعث می‌شوند. در عفونت‌های عمقی، بیماران معمولاً تب شدید و حال عمومی بدی دارند.

عفونت‌ ادراری در زنان و مردان

در سنین زیر سه‌ماهگی، عفونت‌های ادراری در پسرها بیشتر از دختران است، و پس از آن، شیوع عفونت در زنان سی تا پنجاه برابر مردان است. علت آن کوتاه و مستقیم بودن مجرای ادرار در زنان است که در نتیجة آن، میکروب‌ها به‌سادگی با عبور از مجرا به مثانه می‌رسند و عفونت سطحی ایجاد می‌کنند.

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک