درمان پیچش بیضه

بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

اندازه گیری طول آلت(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

[sbu_post_image]

بیضه دارای یک طناب است که به آن آویزان می باشد. اگر بیضه دچارچرخش شود، طناب نیز می چرخد وشریانی که به بیضه خون میرساند بعلت پیچیدن دورخود مسدودمی شود. درنتیجۀ قطع جریان خون شریانی، بیضه درعرض چندساعت ازبین می رود.

پیچش بیضه از اورژانس های پزشکی است که اگر ظرف مدت شش ساعت عمل جراحی نشود، سبب از بین رفتن بیضه می شود. بیضه دارای یک طناب یا بند است که به آن آویزان می باشد (شکل 1)، در داخل این طناب شریان بیضه وجود دارد که مسئول خونرسانی به بیضه است، اگر بیضه دچار چرخش شود، قاعدتا طناب نیز می چرخد و شریانی که به بیضه خون می رساند بعلت پیچیدن دور خود مسدود می شود، و اگر جریان خون شریانی هر عضوی قطع شود، آن عضو در عرض چند ساعت از بین می رود.

شایعترین علت آن یک اختلال مادرزادی است که در آن بیضه بخوبی به کیسه بیضه متصل نشده و حول طناب خود می چرخد. آن چیزی که می تواند ما را به تشخیص راهنمائی کند، این است که 65 درصد این بیماران پسران ما بین 18-12 سال هستند، و اکثر مابقی موارد نیز زیر 30 سالگی اتفاق می افتند، ولی پیچش بیضه در هر سنی می تواند اتفاق بیفتد.

 این بیماری نسبتا شایع است، از هر 160 پسر در سن بلوغ یک نفر آن مبتلا به پیچش بیضه می شود. یک اصطلاحی بنام پیچش متناوب بیضه وجود دارد که در آن بیضه هر از چند گاهی دچار پیچش شده و خود بخود بر طرف می شود. این گونه بیماران نیز نیاز به عمل جراحی دارند. چون بیضه یک عضو محرم بدن است، گاها بعضی بیماران بخصوص پسر بچه ها از بیان کردن مشکل خود خجالت می کشند و وقتی از درد به خود می پیچند، در مقابل این پرسش که چه مشکلی دارید، اظهار می کنند که دل درد دارند.

علائم پیچش بیضه

• شایعترین علامت درد منتشر و ناگهانی در بیضه است که با دست زدن به بیضه زیاد می شود و بیضه به لمس بشدت حساس است.

• چون طناب بیضه می پیچد بیضه بالاتر می رود.

• چون بیضه عصب گیری مشترک با دستگاه گوارش دارد، این بیماران ممکن است دچار تهوع و استفراغ شوند.

• بسیاری از علائم پیچش بیضه با علائم عفونت حاد بیضه مشترک است، ولی در عفونت حاد بیضه، بیمار تب دار بوده و کیسه بیضه معمولا قرمز می شود و در آزمایش ادرار، علائم عفونت ادراری را می توان دید.

پیچش بیضه در فصل سرما بیشتر دیده می شود.

تشخیص پیچش بیضه

اگر فرزند شما به ناگهان دچار درد بیضه شود و یا خود شما به ناگهان دچار درد بیضه شوید، باید بلافاصله به مرکزی که متخصص مربوطه وجود دارد و متخصص قبول می کند که فرزند شما و یا خود شما را معاینه کند، مراجعه نمائید. مراجعه به درمانگاهها و کلینیکهای شبانه روزی معمولا وقت تلف کردن است.

 زمان اهمیت خیلی زیادی دارد، کافی است که شما را از یک درمانگاه به کلینیک یا بیمارستان دیگری ارجاع دهند، شما زمان طلائی را از دست خواهید داد. بنابراین شما باید جائی را برای ارجاع انتخاب کنید که احتمال قوی می دهید در آنجا بیماری پیچش بیضه در اسرع وقت تشخیص و درمان خواهد شد. پزشک معمولا با معاینه می تواند به تشخیص برسد.

 اگر زمان کافی وجود داشته باشد و در همان مرکز سونوگرافی داپلر وجود داشته باشد و اگر متخصص مربوطه در کلینیک و بیمارستان حاضر باشد و قبول کند که بطور اورژانس از بیمار سونوگرافی بکند، سونوگرافی داپلر می تواند پیچش شریان بیضه و مسدود شدن آنرا نشان دهد.

ولی به تجربه بنده نباید وقت را تلف کرد و بیمار باید بطور اورژانس تحت عمل جراحی قرار گیرد تا بیضه خود را از دست ندهد. اگر حین عمل متوجه شویم که بیمار پیچش بیضه نداشته است، هیچ چیز را از دست نداده ایم. گاها بعضی پزشکها با دست رفع پیچش انجام می دهند، ولی اینکه اینکار چقدر موفقیت آمیز است مشخص نیست. اگر 24 ساعت از پیچش بیضه بگذرد شانس نجات بیضه صفر است.

درمان پیچش بیضه

درمان عبارت از رفع پیچش توسط جراحی است. در حین جراحی اگر بیضه از قبل از بین رفته و سیاه شده باشد، آنرا در می آورند. در هر صورت باید حین جراحی بیضه طرف مقابل که سالم است توسط جراحی به پوست کیسه بیضه ثابت شود تا بعدها دچار پیچش نگردد.

بطور خلاصه

• هر مرد بویژه در سن نوجوانی اگر مبتلا به درد شدید و ناگهانی بیضه شود، مشکوک به پیچش بیضه است.

پیچش بیضه از اروژانسهای پزشکی است.

• بیمار باید از ابتدا به مرکزی که متخصص و امکانات مربوطه در دسترس هستند منتقل شود.

• مدت زمان طلائی برای درمان شش ساعت است و پس از آن بیضه آسیب می بیند.

• حین جراحی باید بیضه سالم طرف مقابل به پوست کیسه بیضه ثابت شود.

منبع : تبیان

بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

اندازه گیری طول آلت(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان