تشخیص سرطان پروستات

[sbu_post_image]

تشخیص سرطان پروستات با دقت 90 درصد

 یک شرکت انگلیسی صفحه ای از نشانگرهای زیستی ساخته اند که نمونه های سرطان پروستات را از نمونه های خوش خیم و یا سالم پروستات با دقت 90 درصد تشخیص می دهد.

طبق مطالعات آزمایشی که محققان انگلیسی روی 73 نمونه سرطان پروستات و 60 نمونه تحت کنترل انجام دادند، مجموعه ای از نشان گرهای زیستی را یافتند که نمونه های سرطان پروستات را با دقت 90 درصد از نمونه های تحت کنترل متمایز می کرد.

این آزمایش بسیار دقیق تر از آزمایش های تشخیصی دیگر بوده و با دقت بیشتری توده سرطانی را شناسایی می کند.

محققان پروتئین اصلی را ساختند که به وسیله آن آنتی بادی های خودکار را در نمونه های سرم سرطان پروستات شناسایی می کنند.

این آنتی بادی ها، آنتی بادی هایی هستند که سیستم ایمنی برای حمله به پروتئین های بدن تولید می کند ولی از سویی سرطان می تواند باعث شود که سیستم ایمنی به دلیل تغییرات ایجاد شده در پروتئین های طبیعی، این آنتی بادی های خودکار را نیز تولید کند.

محققان در این آزمایش به دنبال مقادیر بالای آنتی بادی های خودکار هستند که به منزله علائم اولیه سرطان پروستات محسوب می شود. این روش در تشخیص سایر سرطان ها هم کاربرد دارد.

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان