دياليز صفاقي؛ کاربردها و مزایای آن

[sbu_post_image]

کاربردهای دياليز صفاقي

اهداف دياليز صفاقي، کمک به دفع مواد سمي و زايد متابوليک بدن و برگشت تعادل مايعات و الکتروليت‌هاي بدن به حالت طبيعي خود است. بيماراني که قادر به تحمل همودياليز يا پيوند کليه نمي‌باشند، افرادي که نسبت به تغييرات سريع مايعات و الکتروليت‌ها حساس‌اند، بيماراني که هم‌زمان مبتلا به ديابت يا بيماري قلبي‌ عروقي نيز هستند يا کساني که به هر علتي استفاده از هپارين سيستميک در آنها ممنوعيت دارد، بهترين و بيشترين بهره را از دياليز صفاقي خواهند برد.
دياليز صفاقي مداوم، يک روش جايگزين حفظ ارگان محسوب مي‌شود که عملکرد قسمت زنده کليه را به صورت کافي حفظ مي‌کند، اثرات مخرب روش دياليز را به حداقل مي‌رساند و شيوه و کيفيت زندگي بيماران را بهبود مي‌بخشد. راهکارهاي اخير کميته کيفيت و پيامد بيماري‌هاي کليوي حاکي از زدودن کافي اوره، جلوگيري از افزايش حجم و نگهداري از عملکرد باقي‌مانده کليه، به عنوان اهداف اوليه در توصيف اين دياليز مي‌باشد. علاوه بر اين براي نگهداشتن ترکيب طبيعي الکتروليت‌هاي خارج سلولي، تجويز دياليز صفاقي مداوم توصيه مي‌شود.

از ديگر کاربردهاي اين روش، ميزان بقا، موربيديتي کمتر و بالا بردن کيفيت زندگي است. پيشگيري و درمان کم‌خوني، ناهنجاري‌هاي کلسيم- فسفر، سوءتغذيه و التهاب مزمن، از ديگر موارد مورد نظر است. پشتيباني کافي اقتصادي- اجتماعي بيماران از مزاياي اين روش مي‌باشد.

مزايای دياليز صفاقي

 •     قابل حمل بودن: هر جا که بيمار دسترسي به آب داشته باشد تا دستان خود را تميز کند، مي‌تواند از اين دياليز استفاده نمايد.
 •     قابل انعطاف‌ بودن: بيمار مي‌تواند برنامه‌هاي عادي روزانه خود را دنبال کند و البته تعداد دفعات انجام دياليز، بسته به نظر پزشک متخصص، متفاوت است.
 •     حفظ زمان: بيمار نيازي به صرف وقت و هزينه زياد در کلينيک‌هاي دياليز ندارد.
 •     بدون نياز به سوزن: بيمار به سادگي، با استفاده از کاتتر براي تعويض مايع صفاقي اقدام مي‌نمايد.
 •     کم شدن محدوديت‌ها: محدوديت‌هاي بيماران در زمينه رژيم غذايي، مسافرت و شنا کم مي‌شود. به عبارتي کيفيت زندگي آنها تغيير چنداني نمي‌کند.
 •     خصوصي بودن: انجام دياليز در خانه يا محل کار، نوعي اعتماد به نفس بيشتر به بيمار مي‌دهد.
 •     احساس بهتر بودن: از آنجا که اين نوع دياليز هر روز قابل انجام است، بيمار به طور ثابتي احساس بهتر شدن دارد و از بيماري و خستگي که ميان جلسات دياليز در کلينيک‌ها رخ مي‌دهد، خبري نيست!
 •     حفظ عملکرد باقي‌مانده کليه، مهم‌ترين گزينه در درمان بيماران با بيماري کليوي مرحله نهايي است، زيرا روي کنترل حجم و ميزان بقاي بيماران تاثير مستقيم دارد، لذا همه تلاش‌ها بايد در جهت اين امر باشد و دياليز صفاقي، يک عامل کمکي مهم در اين مورد محسوب مي‌شود.
 •     يادگيري آسان انجام روش،
 •     کنترل مناسب فشارخون در مقايسه با همودياليز
 •     عوارض جانبي کمتر (مانند تهوع، استفراغ، اسپاسم و افزايش وزن).

از ديگر مزاياي اين روش مي‌توان به

1) جلوگيري از پيدايش اورمي به دليل دست‌يابي به زدودن کافي مواد ازوتمي
2) پيشگيري از افزايش پيشرونده حجم خارج سلولي به وسيله اولترافيلتراسيون کافي صفاقي
3) حفظ عملکرد کليوي باقي مانده
4) جلوگيري از بدتر شدن ساختمان غشاي صفاقي و عملکرد آن.

منبع: پزشکی بالینی

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان