دياليز صفاقي و روشهای انجام آن

[sbu_post_image]

نارسايي پيشرفته کليه يا ESRD از مسايل جدي و رو به رشد حوزه سلامت در جامعه است که نياز به افزايش ارايه خدمات مناسب به بيماران مبتلا را مطرح مي‌نمايد. انجام مداخلات پزشکي در مراحل ابتدايي نارسايي مزمن کليوي، پيشرفت بيماري را به تاخير مي‌اندازد و باعث کاهش موارد مرگ و مير مي‌گردد. نوع درمان انتخاب شده نيز بر روند پيشرفت و کيفيت زندگي آنها موثر است و پيشنهاد مي‌شود براساس شرايط خاص هر بيمار، درمان به طور جداگانه در نظر گرفته شود تا بتوان از حداکثر فوايد مداخلات و درمان‌هاي موجود استفاده نمود.

دياليز صفاقي، يکي از روش‌هاي درمان در نارسايي کليه است که به دليل تکنيک ساده و بسيار موثر آن، انتخاب اول دياليز در منزل به شمار مي‌رود. اين روش از دو دهه پيش، رواج فزاينده‌اي يافته که يکي از دلايل اصلي آن، سهولت کاربرد و مناسب بودن و قيمت پايين آن است. از سويي به دليل خاصيت مداوم و پيوسته آن، وضعيت بيوشيمي و حجم مايعات بيمار، ثابت است که همين وضعيت انعطاف‌پذير، آن را به انتخاب اول بيماران تبديل نموده است.

روشهای انجام دیالیز صفاقی

دو روش عمده در دياليز صفاقي عبارت‌اند از: 1) سرپايي مداوم و 2) خودکار.

دياليز صفاقي سرپايي مداوم

نوع سرپايي مداوم، در طول شبانه‌روز قابل انجام است و به صورتي دستي، توسط خود بيمار يا يک فرد آموزش‌ديده صورت مي‌گيرد. اغلب چهار تا پنج تعويض در طول روز انجام مي‌شود و هر دوره تعويض نيز ميان 20 تا 30 دقيقه طول مي‌کشد. اين روش براي افرادي که تعادل صفاقي پايين تا متوسط دارند، مناسب است، چون مايع، زماني بيشتري در حفره صفاقي مي‌ماند و فرصت بيشتري براي تعادل پيدا مي‌کند.

دياليز صفاقي خودکار

نوع دياليز صفاقي خودکار، هم به دلايل پزشکي و هم بهبود کيفيت زندگي بيماران برتري‌هايي دارد. در اين روش، يک دستگاه به صورت اتوماتيک، حجم، مدت زمان باقي ماندن مايع در حفره صفاقي و طول درمان را تنظيم مي‌کند. بيماران اغلب هنگام خواب از آن استفاده مي‌کنند، اما در بيمارستان و مرکز دياليز هم قابل انجام است. بدون اختلال در زندگي بيمار، مي‌توان به راحتي مدت ‌زمان و دفعات دياليز را افزايش داد. اين نوع دياليز در افرادي که تعادل صفاقي بالاتري دارند و سرعت تبادلات مواد از پرده صفاقي آنها زياد است، بسيار مناسب مي‌باشد. دياليز صفاقي خودکار، براي افرادي که در طول روز شاغل هستند، گزينه برتر محسوب مي‌شود. همچنين براي افرادي که خودشان قادر به انجام دياليز صفاقي نيستند و به کمک نياز دارند، مانند بچه‌ها و افراد سالخورده نيز مناسب است.

منبع: پزشکی بالینی

دياليز صفاقي سرپايي

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان