instagram
telegram
phone
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

افزایش-سه-برابری-خطر-دیابت-کودکان-با-استرس-طلاق-والدین

دیابت نوع ١ در تمام گروههای سنی بروز می کند اما در کودکان، نوجوانان و بزرگساالن جوان شایع تر می باشد. علت این بیماری تخریب سلولهای تولید کننده انسولین (سلولهای بتا) در پانکراس می باشد. سیستم دفاعی بدن(سیتسم ایمنی) به دالیلی که برای ما نامعلوم می باشد سلولهای بتا را به عنوان عناصر خارجی تلقی می کند و آنها را از بین می برد. باید به افراد مبتال به دیابت نوع یک انسولین ترزیق شود. انسولین توسط مایعات دستگاه گوارشی در معده و روده از بین می رود و بنابراین نمی توان از انسولین به صورت قرص استفاده نمود.

برنامه ریزی غذایی دیابت نوع 1

رعایت نکات زیر از اهمیت زیادی برخوردار است:

* مصرف وعده های غذایی در فواصل منظم و تقریباً ثابتی از شبانه روز:
این امر یکی از مهمترین اصول تغذیه در دیابت است. در این بین، مصرف سر وقت میان وعده ها (بین صبحانه و نهار، هنگام عصر و قبل از خواب) از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا از پایین افتادن قند خون (هیپوگلیسمی) در بین وعده های اصلی غذا و مخصوصاً در طول شب که خطر هیپوگلیسمی بیشتر است، جلوگیری می کند. این میان وعده ها معمولاً از غذاهای حاوی کربوهیدران مثل نان (ترجیحاً همراه پنیر) یا انواع میوه ها تشکیل شده اند. مصرف نان همراه با پنیر، بهترین انتخاب برای میان وعده قبل از خواب است، زیرا به علت جذب کندتر در روده ها، قند خون را به مدت طولانی تری در طول شب بالا نگه می دارد.
* ثابت بودن تقریبی ترکیب و مقدار غذا در تمام روز:
این امر بیشتر در مورد کسانی صادق است که مقدار انسولین ثابتی را در طول شبانه روز تزریق می کنند.
نکته: روش های جدیدی از تزریق انسولین، مانند روش تزریقات متعدد و یا پمپ انسولین به شما آزادی عمل بیشتری در مورد انتخاب زمان مصرف و نیز ترکیب غذایتان می دهند.
* درمان هیپوگلیسمی و جلوگیری از مصرف بیش از حد غذا هنگام بروز حملات
* مصرف دقیق و حساب شده کربوهیدرات ها

تغذيه كودك ديابتي چگونه بايد باشد؟

1. بايد بدانيد كه رژيم غذايي مناسب و منظم زیر نظر دکتر تغذیه ، در كنار تزريق انسولين براي كنترل بيماري كودك اهميت زيادي دارد تا مانع افت قندخون (هيپوگليسمي) شود.

2. كودك ديابتي در طول روز بايد علاوه بر وعده هاي غذايي اصلي، حداقل سه نوبت نيز از مواد غذايي مناسب به عنوان وعده هاي فرعي (در مجموع حداقل 6 وعده غذا در روز ) استفاده نمايد. در وعده هاي غذايي فرعي بايد حتماً مواد نشاسته اي گنجانده شود. تغذيه قبل از خواب كودك مهم است زيرا از افت قند در طول شب چلوگيري مي كند

3. رژيم غذايي مناسب شامل مواد نشاسته اي مثل نان، سيب زميني، برنج، حبوبات، لبنيات، تخم مرغ و گوشت است. چربي غذا بايد كم و بيشتر از نوع نباتي باشد و از غذاهاي پرفيبر استفاده گردد.

4. مقدار غذاي مناسب براي كودك بر اساس ميزان مصرف انسولين بايد به صورت منقسم براي كودك تنظيم شود. در اين كار متخصص تغذيه به شما كمك مي كند.

5. قبل از فعاليت شديد مانند ورزش، كودك نياز به مواد قندي دارد و در اين مواقع حتي مي توان از قندهاي ساده مثل شكلات، آب نبات و …در صورت نياز استفاده نمود. البته بهتر است فعاليت ورزشي مداوم، بيش از يك ساعت طول نكشد. كودك هر ساعت بايد تغذيه شود.

6. اگر براي كودك جشن تولد گرفتيد ، مي توانيد از شيرين كننده هاي مصنوعي براي كيك و شربت و …استفاده كنيد. سالي يكبار خوردن كيك تولد در تنظيم قندخون مشكل زيادي ايجاد نمي كند ولي با نظر پزشك، مي توانيد چند واحد انسولين كريستال قبل از خوردن مقادير زياد كيك و شيريني توسط كودك، به او تزريق نماييد.

7. رژيم غذايي كودك بايد آزاد باشد ولي اين به آن معني نيست كه هر چقدر دلش خواست مواد قندي مصرف كند. بهتر است مواد قندي ساده ( به جز ميوه ها كه حاوي املاح و ويتامين هستند) از برنامه غذايي كودك حذف شوند و ميوه هاي خيلي شيرين مانند انگور، خربزه و انجير نيز به ندرت استفاده گردند.

راه های تشخیص دیابت نوع 1:

- آزمایش ساده خون می تواند نشان دهد که شما به دیابت مبتلا هستید یا نه.
- آزمایش قند خون ناشتا و یا آزمایش اتفاقی قند خون نیز می تواند برای تشخیص استفاده شود.
- آزمایش خونی هموگلوبین گلیکوزیله (Hb A1c) که نشان دهنده میزان قند خون در 2 تا 3 ماه گذشته است، نیز می تواند برای تشخیص به کار برده شود.
- این آزمایشات باید در دو روز مجزا تکرار شوند تا مطمئن شوید که دیابتی می باشید.
- آزمایش تحمل گلوکز کمتر برای تشخیص دیابتی بودن به کار می رود.

علائم هشدار دهنده خطرناکتر :

در صورتی که قند خون کنترل نشود، دیابت نوع 1 علائم جدی‌تری ایجاد می‌کند، از جمله بی حسی یا مور مور شدن در پا، تاری دید، افت قند خون / هیپوگلیسمی و کاهش سطح هوشیاری. برخی از بیماران هیچ علائم هشدار دهنده واضحی پیش از کمای دیابتی ندارند که در این حالت نیاز به درمان اورژانسی وجود دارد.

اگر تشخیص داده شده که دیابت دارید، پزشکتان می‌تواند مشکلتان را به طور مفصل برایتان توضیح داده و به شما کمک کند تا گزینه‌های درمان دیابت نوع دو موجود را بهتر بشناسید.

او همچنین شرایطتان را به دقت تحت نظر خواهد داشت تا بتواند هرگونه مشکلی که برای سلامتتان پیش می‌آید را شناسایی کند. اگر مشکلی وجود داشته باشد، به یک بیمارستان ارجاع داده می‌شوید تا تحت نظر یک تیم مراقبت دیابت قرار بگیرید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.