دیالیز و روش انجام آن

[sbu_post_image]

اگر کلیه ها دچار اختلال و نارسایی شوند از دستگاه کلیه ی مصنوعی برای خارج کردن مواد زائد خونی الزامی است که به این فرآیند دیالیز می گویند . طی دیالیز خون بدن فرد بیمار از طریق لوله ای که در دست فرد است به لوله ی نازکی که در مخزنی از مایع استریل قرار گرفته تلمبه می شود . مواد زائد از طریق لوله از بدن خارج شده و خون تصفیه شده به بدن باز می گردد . دستگاه دیالیز دقیقاً شبیه دو رگ اصلی کلیه عمل می کنند که یک لوله همانند سرخرگ کلیوی خون تصفیه نشده ی بدن را وارد کلیه می کند و لوله ی دیگر خون تصفیه شده را همانند سیاهرگ کلیه به بدن باز می گرداند. برای اینکه سطح مواد زائد به حد خطرناکی نرسد این کار چند بار در هفته انجام می شود و برای تمام طول عمر ادامه دارد .

دیالیز به 2 نوع دیالیز خونی و دیالیز صفاقی تقسیم بندی می شود.

در هر دستگاه دیالیز 3 قسمت اصلی داریم که شامل موارد زیر است :

  •     دیالیزر (Dialyzer) : در حقیقت صافی های دیالیز هستند که درابتدا از جنس سلولز بود . جنس دیالیزر باید به گونه ای باشد که موجب تحریک سیستم ایمنی بدن بعد از تماس خونی با آن نشود و اکثر دیالیزرها یا به صورت Plate و یا به صورت Holofiber هستند که بیشترین نوع آن Holofiber است که به صورت لوله های مولین اند که سوراخی در داخل آن وجود دارد که در یک قسمت خون جریان داده می شود و در قسمت دیگر آب دیالیز جریان دارد که معمولاً جریان اینها خلاف جهت یکدیگر است . دیالیزرهای سلولزی باعث واکنش ایمنی در بدن می شود و مناسب نیستند .
  •     Dialysate  : که همان آب دیالیز است که محلولی حاوی lit 120 آب ، این آب باید مراحلی را پشت سر بگذارد و تغییراتی در آن انجام شود و به طریقی باید تصفیه شود و سختی آن گرفته شود . مثلاً در آب شهر مس ، آلومینیوم ، توکسین و میکروب دارد که اینها باید تصفیه شود و موادی مانند بیکربنات ، سدیم ، کلر ، پتاسیم ، منیزیوم  وکلسیم به آن اضافه می شود .
  •     Blood dehvery sysytem : دستگاهی است که کار آن کشیدن خون و پمپاژ آن به بدن بیمار است .

در هر دیالیز برای نتیجه ی بهتر در هر دقیقه باید CC 500-250 خون به دستگاه وارد می شود که cc 500 عدد زیادی است در نتیجه دور دستگاه را روی cc 200 در هر دقیقه تنظیم می کنیم . به میزان خونی که در هر دقیقه وارد دستگاه می شود را دور دستگاه می نامیم . بعد از انجام دیالیز به دلیل گرفتن مواد زائد از بدن بیمار ،کاهش وزن داریم ، پس بعد از اتمام دیالیز حتماً بیمار باید وزن کم کرده باشد.

منبع: ویکی پی جی

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان