دیر انزالی

 

[sbu_post_image]

 اختلالات جنسی

اختلالات جنسی را می توان به نوعی یک ناتوانی جنسی در مقاربت جنسی موفق با شریک جنسی خود تعریف نمود. که از نظر کیفی یک اختلال با اختلال جنسی دیگر متفاوت است. برای مثال فردی که دارای زود انزالی جنسی است ممکن است قادر به مقاربت جنسی باشد. اما در به رضایت رساندن شریک جنسی خود ناتوان باشد. ولی کسی که به هر دلیلی در هنگام مقاربت در نعوظ جنسی (مردان) ناتوان است این ناتوانی جنسی با ناتوانی در به اوج لذت جنسی رساندن شریک جنسی خود بسیار متفاوت می باشد. انواع اختلالات جنسی عبارتند از: ناتوانی در نعوظ (erection disability) ، اختلالات انزال، مانند زود انزالی، دیر انزالی، بی میلی جنسی، سرد مزاجی جنسی، درد جنسی (واژینیسم)، فوبی جنسی و یا ترس جنسی (ترس از مقاربت که بیشتر مخصوص خانم ها می باشد) و…

دیر انزالی

دیر انزالی یا انزال دیر رس یک اختلال جنسی است که فرد معمولا ممکن است به مرحله انزال نرسد و یا بسیار دیر به مرحله انزال برسد. تاخیر در انزال به میزانی که سبب ناراحتی بیمار گردد. در انزال دیررس زمان رسیدن به انزال به مقدار زیاد مثلا به 60-45 دقیقه یا بیشتر افزایش می یاید. حدود 4 درصد مردان مبتلا به انزال دیررس هستند.  اگر چه بسیاری از افراد به این امر علاقه مند هستند با این حال اگر این مسئله زیاد از حد باشد برای هر دو طرف مشکل ایجاد می کند. شيوع اين حالت كمتر است اين افراد براي انزال احتياج به يك تحريك شديد دارند ، بسياري از اين مردان كه در هنگام نزديكي به مرحله انزال نمي رسند ممكن است از طريق استمنا يا از طريق دست و يا دهاني زوج خود به مرحله انزال برسند. در صد افرادی که دچار اختلال انزال دیر رس هستند بسیار کمتر از اختلال انزال زود رس می باشد. ارگاسم دیررس مرد به این ترتیب تعریف میشه که در مقاربت واژینال مرد نمی تونه ارگاسم داشته باشه ولی با خود ارضائی مشکلی نداره. متعاقب این مشکل , مشکلات روانی برای مرد ایجاد می شود مثل اضطراب و عدم اعتماد به نفس. از طرف دیگه تاثیر عمیقی به شریک جنسی زن میزاره مخصوصا اینکه اگر تمایل به بچه دار شدن وجود داشته باشه

آمارش هم کم نیست طوری که سومین مشکل جنسی مردان بعد از اختلال نعوظ و انزال زودرس تلقی می شود ولی خوب به فراوانی آنها هم نیست.. درمانش به راحتی انجام نمیشه و طبق گزارشات نتایج موفقیت آمیز فقط در 58% موارد دیده شده.

چون به فراوانی 2 مورد اول نیست تحقیقات و مقالات هم در موردش زیاد منتشر نشده به جز مورد متد مستر و جانسون و یک مورد دیگر

علت انزال ديررس

انزال دیررس علل خیلی زیادی دارد ولی مهمترین آنها به قرار زیر می باشند:

هم علل روانی دارد هم علل جسمی. کمبود خواب , نگرانی در زندگی داشتن ,تمرکز نداشتن به سکس , نگران از اینکه نتواند شریک جنسی را راضی کند , و نگرانی و استرس داشتن از روابط جنسی از جمله مسائل روانی هستند.

از یکی از علل رایج جسمی این مسئله عادت کردن به یک تکنیک خاص خود ارضائی است.شرایطی که در خود ارضائی وجود دارد با شرایطی که شریک جنسی وجود دارد شباهت کمی دارد.

سکته مغزی ,صدمه به کمر و ستون نخاع , دیابت ,مشکلات پروستات , جراحی های لگن از جمله بیماریهای دخیل هستند.

عارضه داروهای ضد افسردگی ,ضد جنون ,ضد فشار خون می تواند تاخیر در انزال باشد.مصرف الکل هم دخالت دارد.داروهای خانواده تریاک هم دخالت دارند.یک مسئله دیگر انزال اخیر مرد هست.

روابط مخفی همجنس گرائی ,عقائد شدید مذهبی , ترس از اینکه واژن آلوده باشد , ترس از باردار کردن از دلائل دیگر هست

دلايل شايع آن عبارتند از مصرف زياد الكل و يا كوكائين اعتياد به مواد مخدر و يا استفاده از داروهاي روانگردان و ضد افسردگي . از جمله دلایل این مشکل علاوه بر مشکلات هورمونی و پزشکی میتواند عوامل روانی همچون مشابه با عوامل انزال زودرس باشد.
• علل فیزیولوژیک
o کاهش حس دستگاه تناسلی
o رفلکسهای عصبی تناسلی کند
o تحریک تناسلی بخصوص
• سن
• بیماریهای مادرزادی
• آناتومیک
o جراحی پروستات
o جراحی گردن مثانه
• عصبی
o بیماری دیابت یا قند
o آسیب به نخاع شوکی
o برداشتن تمام پروستات در سرطان پروستات
o برداشتن روده بزرگ
o قطع زنجیره سمپاتیک
o آنوریسم (گشاد شدن) آئورت شکمی
o برداشتن غدد لنفاوی شکم توسط جراحی
• بیماریهای غدد درون ریز
o دیابت
o کم کاری غدد جنسی
o کم کاری تیروئید
• روحی – روانی
مصرف بعضی از داروها سبب انزال دیررس یا تاخیر در انزال می شود. لیست این داروها بسیار زیاد است، ولی مهمترین آنها عبارتند از:
• مهار کننده های گیرنده های آلفا مثل پرازوسین
• داروهای روانگردان
• بعضی از ضد افسردگیها
• مهار کننده های گیرنده های بتا مثل آتنلول
• بکلوفن
• بنزودیازپینها مثل دیازپام و کلردیازپوکساید
• ناپروکسن
• مواد نخدر
• مدر های تیازیدی مثل هیدروکلرو تیازید

دیر انزالی و مصرف دارو

دارو ها می توانند باعث ایجاد مشکل ناگهانی انزال شوند . مشخص ترین اینها داروهای ضد افسردگی هستند. اگر این مسئله محرز شود پزشک می تواند دارو را عوض کنید یا دوز دارو را تغییر دهد .الکل و داروهای ضد اضطراب و خواب آور هم این عارضه را دارند.

بعضی از جراحی ها و تروماهای ناحیه لگن نیز می توانند این مشکل را ایجاد کنند که بحث خاص خود را دارد. برای درمان این بیماران می توان از تحریک الکتریکی پروستات و یا ویبراتور های با فرکانس بالا استفاده کرد

یکی از علل انزال دیررس تحریکات جنسی ناکافی است. مردانیکه بصورت دائم در حال تحریک جنسی هستند، ممکن است سرانجام دچار انزال دیررس و یا عدم انزال شوند. مردانیکه همیشه یک نوع از تحریک جنسی را تجربه می کنند (مثل خود ارضائی) ممکن است در مواجهه با یک تحریک جنسی متفاوت (رابطه زناشوئی طبیعی) نتوانند به ارضاء جنسی برسند.
برای رسیدن به ارضاء جنسی باید تحریکات جنسی از طریق سیستم عصبی به مغز منتقل و از مغز دوباره پیامهای ثانویه به ناحیه تناسلی ارسال و سبب انزال مرد گردند. اگر این سیستم عصبی به هر دلیلی مختل شود، سبب تاخیر در انزال و یا عدم انزال می شود. از دهه سوم زندگی فیبرهای عصبی که مخصوص هدایت سریع تحریکات عصبی هستند، رفته رفته کم می شوند، علاوه از آن با افزایش سن از حساسیت آلت تناسلی کاسته می شود، و بدین دلیل با افزایش سن، معمولا مرد دچار تاخیر در انزال می شود. منی انسان مجموعه ای از ترشحات پروستات و کیسه های منوی است. یک درصد حجم منی را اسپرمها تشکیل می دهند که توسط بیضه ها تولید می شوند. منی در کیسه های منوی ذخیره شده و هنگام انزال از طریق لوله های منی بر به مجرای ادرار تخلیه می شود (شکل). هر نوع بیماری مادرزادی و یا اکتسابی که سبب تغییر شکل و انسداد سیستم منی بر گردد، سبب ایجاد اشکال در انزال می شود.
اعصاب مربوط به انزال از نخاع شوکی وارد لگن شده و از آنجا به دستگاه تناسلی می روند. هر نوع جراحی وسیع لگنی مثل برداشتن روده بزرگ در سرطان روده و برداشتن تمام پروستات در سرطان پروستات (توجه داشته باشید که عمل جراحی برای بزرگی خوش خیم پروستات با عمل جراحی برای سرطان پروستات متفاوت است) سبب آسیب به اعصاب دستگاه تناسلی شده و ضمن ایجاد اختلال در انزال ممکن است سبب اختلال در نعوظ نیز گردند. گاها پرتو درمانی ناحیه لگن نیز سبب انزال دیررس می گردد. هنگام انزال قبل از ورود منی به مجرای ادرار، گردن مثانه بسته می شود تا منی وارد مثانه نشده و خارج گردد. هر نوع جراحی که در آن گردن مثانه برداشته شده و یا آسیب ببیند، سبب ایجاد اختلال در انزال می شود، سردسته آنها عمل جرای پروستات برای بزرگی پروستات است. در این عمل جراحی گردن مثانه برداشته شده و منی در 80 درصد موارد به طرف عقب رفته و وارد مثانه می شود.
همانطور که در بالا ذکر شد، مهمترین عامل برای انزال طبیعی، وجود یک سیستم عصبی طبیعی است. هر نوع آسیب به سیستم عصبی سبب اختلال در انزال می شود. مهمترین‌آنها آسیب نخاعی است. هر قدر قسمتهای پائین تر نخاع آسیب ببینند، احتمال اختلال در انزال بیشتر است. توانائی به انزال در آسیب نخاعی بشدت آسیب می بیند. اگر آسیب نخاع کامل باشد و نورونهای حرکتی فوقانی را گرفتار کرده باشد، فقط 5 درصد این مردان توانائی انزال را حفظ خواهند کرد. از سایر بیماریها که بعلت آسیب سیستم عصبی سبب انزال دیررس می شود، بیماری ام اس (MS) است. زنجیره سمپاتیک در اطراف ستون فقرات از بالا تا پائین کشیده شده است و حاوی اعصابی است که در انزال دخیل هستند. گاها در بعضی از جراحیها این زنجیره برداشته شده و یا قطع می شود. اختلال در انزال در این بیماران خیلی شایع است.
شاید مهمترین بیماری که سبب انزال دیررس می شود، دیابت یا مرض قند باشد. در این بیماری بعلت آسیب به اعصاب دخیل در انزال، انزال دیررس یا عدم انزال ایجاد می شود. این بیماران معمولا دارای اختلال در نعوظ نیز هستند.

منبع : 7سیب  و  drdtavana  وdownloadnewmusic

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان