دیسک کمر و رابطه جنسی

post_image

بیماری دیسک کمر-شاید شما هم تا به حال دچار احساس درد‌های شدید یا خفیفی از ناحیه کمر شده باشید وبسیار نگران باشید که مبتلا به علائم دیسک کمر شده باشید . دردهای موقتی کمر با دیسک کمر تفاوت دارد هر درد کمری را نمیتوان دیسک کمر نامید پس بهتر است که با دیسک کمر بهتر آشنا بشویم:

دیسک کمر چیست؟

 

- هر انسان معمولاً ۲۶ مهره در ستون فقرات خود دارد. مهره ها بوسیله صفحات انعطاف پذیری به نام دیسک بین مهره ای از یکدیگر جدا می شوند. در واقع هر فرد در حالت طبیعی دارای چهار دیسک کمر می باشد و لذا وجود دیسک کمر بیماری محسوب نمی شود.
اگر بنا به دلایلی دیسک از قسمت عقبی خود دچار بیرون زدگی یا فتق شود، این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته های نخاع فشار وارد می کند و سبب بروز درد در ناحیه کمر با انتشار به پاها می شود.
مردم به اصطلاح به این بیماری دیسک کمر می گویند که البته اصطلاح درست آن فتق دیسک کمری می باشد. این بیماری، بیماری سیاتیک نیز خوانده می شود.

 علائم

اکثرافرادی که دچاربیرون زدگی دیسک کمرهستند دچار دردهای ناحیه تحتانی کمرهستند که ازعلایم دیسک کمر اولیه است. این درد چند روز در بدن باقی میماند و بهبود پیدا میکند. این عارضه اغلب با درد،سوزش یا ضعف همراه است. درد ساق پا از پایین زانو شروع میشود و سپس درکف پا و زانو ایجاد میشود. میتوانیم این درد را به این صورت توصیف کنیم که درد از ناحیه باسن و کمر شروع میشود و به سمت پایین یعنی به طرف ساق پا وکف پا حرکت میکند.

علت و دلایل

از علل دیسک کمر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

*افزایش سن

* یکی دیگر از علت دیسک کمر وزن بالای بدن است

* وضعیت بد بدن در زمان نشستن، ایستاده و…

* بلند کردن اشیا در حالات نامناسب

* افزایش ناگهانی فشار بر ستون فقرات (حتی فشارهای کم)

* سیگار کشیدن

* ورزش های غیر اصولی و سنگین مثل فوتبال، کشتی، ورزش های رزمی و…

* رانندگی به ویژه در مسافت های طولانی و با ماشین های سنگین یا دارای صندلی نامناسب.

* ایستادن و یا نشستن طولانی مدت .

* خم و راست شدن زیاد

* لرزش کل بدن (مثلاً هنگام کار کردن با تراکتور و…)

 درمان

پزشک برای درمان بیمار و کاهش درد و التهابات، درمان دیسک کمر بدون جراحی که شامل یک دوره استراحت کوتاه، داروهای ضدالتهاب برای کاهش التهاب، داروهای مسکن برای کنترل درد، تمرینات فیزیوتراپی و تزریق استروئید به صورت موضعی است را توصیه میکند.

اگربه شما توصیه شده است که استراحت کنید حتما میزان مدت این استراحت را از پزشک سوال کنید مدت زیادی در رختخواب ماندن باعث سفت شدن مفاصل و ضعف ماهیچه ها میشود و شما برای انجام فعالیت هایی که به کاهش دردکمک میکند با مشکل مواجه میشوید.همچنین درمورد ادامه دادن شغل خود بعد از درمان دیسک کمر از پزشک خود سوال کنید.

کمر درد ناشی از مشکلات دیسک، می تواند با خم کردن بیش از اندازه ی  ستون فقرات بیشتر شود. روشهایی وجود دارند که بتوان این نوع کمر درد را در حین رابطه ی جنسی کاهش داد. با کمی تجربه می توان فهمید که تا چه اندازه که کمر انحنا پیدا کند کمر درد شروع نمی شود. مثلا اگر می خواهید انحنای کمر بیشتر شود، می توانید یک بالش زیر قفسه سینه قرار دهید و اگر می خواهید که قوس کمر کمتر شود، یک بالش در زیر شکم خود قرار دهید. بنابراین اگر دیسک کمر دارید، می توانید موقعیت قرار گیری بدن خود را در هنگام رابطه ی جنسی تغییر دهید تا از بروز کمر درد جلوگیری کنید. هر چند تحقیقات نشان می‌دهد که اختلال جنسی عارضه شایعی است (۴۳ درصد از زنان و ۳۱ درصد از مردان درجاتی از مشکلات جنسی را گزارش داده‌اند)، اما درمان مشکلات جنسی موضوعی است که بسیاری از مردم از بحث و گفتگو درباره آن اجتناب می‌کنند. خوشبختانه گزینه‌های درمانی مؤثری وجود دارد، بنابراین مهم است که نگرانی‌های خود را با شریک زندگی و پزشک خود در میان بگذارید.

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک