رفع موهای زائد

1385639646_9316879_leyzer2

لیزر جدیدترین راه رفع موهای زائد است. لیزردرمانی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریكا هم قرار گرفته است. لیزر در واقع طیف خاصی از نور است که تقویت شده و بصورت موازی و هم‌فاز تابانده می‌شود. در لیزرهای مورد استفاده برای موهای ناخواسته، طیف خاصی از نور لیزر با عمق نفوذ ۲ تا ۳میلی‌متر به زیر پوست، صرفاً ریشه مو را هدف گرفته و آن را تخریب می‌کند و به بافت‌های مجاور آسیبی نمی‌رسد.

تقریباً تمام افراد می‌توانند از لیزرها برای رفع موهای زائد خود استفاده نمایند. تفاوتی در سنین مختلف و بین مردان و زنان در استفاده از این سیستم‌ها وجود ندارد. هر چقدر پوست بیمار روشن تر و موهای زائدش تیره‌ تر و ضخیم تر باشد، اثر بخشی لیزر بیشتر می‌شود. در افراد با پوست روشن و موهای تیره و ضخیم احتمال کاهش موهای ناخواسته بعد از تکمیل جلسات درمانی حدود 80 درصد است. در حال حاضر هیچ لیزری روی موهای کاملاً سفید تأثیر ندارد.

با استفاده از لیزر، فولیكول های مو كاملا تخریب می‌شود و امكان رشد موهای زائد در آن ناحیه خاص از بین می‌رود حتی اگر پس از چند جلسه لیزر موها مجددا رشد كنند، اولا به تعداد كم رشد می‌كنند و بیرون می‌آیند. ثانیا، در اكثر موارد، این موها كركی و نرم و روشن هستند.

لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی و کل بدن از بی عارضه ترین و کم دردسر ترین لیزرها هم برای پزشک و هم برای بیمار است بطوریکه هر جلسه لیزر موهای صورت حداکثر ۱۰ دقیقه زمان می برد و بعد از لیزر هم هیچ زخمی روی پوست بیمار ایجاد نمی شود فقط قرمزی مختصری ایجاد می شود که ان قرمزی هم طی چند دقیقه تا حداکثر ۲ ساعت خوب می شود بطوریکه هیچ لکی برجا نمی گذارد . هر بار که لیزر مو تکرار میشود تراکم موها هم کمتر میشود تا اینکه بالاخره اکثر موهای زائد (۸۰ تا ۱۰۰ درصد ) از بین می روند .

برای دست یافتن به نتیجه مناسب جهت کاهش موهای ناخواسته، معمولاً 4 تا 8 جلسه درمان با لیزر مورد نیاز می‌باشد. همچنین جهت جلوگیری از رویش مجدد موها در منطقه تحت درمان، تکرار لیزر هر 12 ماه یک‌بار برای بیشتر افراد الزامی است.

برای بیشتر ما، اصلاح کردن موها یک فعالیت آزاردهنده و کسل‌کننده است. رفع موهای زائد به خصوص موهای پا و زیر بغل فعالیتی پرزحمت است. یکی از محبوب‌ترین و کم عوارض‌ترین انواع لیزر برای رفع موهای زائد، لیزر دایود است. قبل از شروع فرایند لیزردرمانی برای رفع موهای زائد ممکن است شما برخی تردیدها و سؤالاتی در ذهن خود داشته باشید. توصیه می‌شود که در مورد این روش اطلاعات بیشتری کسب کرده و یک متخصص خوب انتخاب کنید. بیشتر متخصصین پوست، استفاده از روش دستگاه دایود را برای لیزر موهای زائد توصیه می‌کنند زیرا علاوه بر این که این روش کاملاً بی‌خطر است، نتایج حاصل از آن هم بلافاصله قابل مشاهده است.

تعداد جلسات

۱/ لیزر موهای زائد صورت : حداقل ۴ جلسه و خداکثر ۸ جلسه

۲/ لیزر موهای زائد بدن ( دست و پا و کشاله ران و زیر بغل و تنه)

حداکثر 5تا 6 جلسه

فاصله جلسات : هر ۴ تا ۶ هفته یک بار

اولین اثر لیزر برای از بین بردن موهای زائد دو هفته بعد از لیزر در مانی است پس تا در دو هفته اول لیزر مراجعه کننده هیچ اثری را نمی بیند ، بعد از دو هفته موهای لیزر شده سست و نازک تر میشود و رشدشان هم کمتر میشود و هر بار که لیزر تکرار میشود تراکم موهها هم کمتر میشود تا اینکه بالاخره اکثر موهای زائد ( ۸۰ تا ۱۰۰ درصد ) از بین می روند ، در ضمن در فواصل لیزر درمانی ( ۴ تا ۶ هفته یک بار ) به بیمار توصیه میشود که موهها را سطحی شیو کند ( با تیغ یا ریش تراش ) و توصیه اکید دکتر پوست خوب برای لیزر مو اینست که در فواصل لیزر خصوصا در ۴ ماه اول شروع لیزر موهای ناخواسته از کندن موها  از ریشه مثل بند انداختن پرهیز کند چرا که کندن مو از ریشه با بند یا موچین یا کرم های موبر باعث میشود ریشه موها خراب شود و تاثیر لیزر درمانی کمترمیشود. ).

عوارض لیزر درمانی

فرایند رفع موهای زائد با لیزر، بدون درد نبوده و اغلب بیماران در طی فرایند درمان یا بلافاصله بعد از آن درد را تجربه می‌کنند. استفاده از ضددردهای موضعی یا جلدی می‌تواند این عارضه را کاهش دهد. در بسیاری از بیماران که با شدت بالای لیزر درمان می‌شوند، قرمزی و ادم اطراف فولیکول‌های مو دیده می‌شود. شدت و مدت اریتم و ادم به رنگ و تراکم مو بستگی دارد که به طور معمول چند ساعت طول می‌کشد. در صورت استفاده از شدت‌های بالای لیزر آسیب به اپیدرم ایجاد می‌شود که این آسیب به خصوص در بیمارانی که پوست خود را برنزه کرده‌اند شایع‌تر است. ایجاد ضایعات هرپسی در محل درمان شایع نیست. اما امکان ایجاد آن وجود دارد. ایجاد ضایعات هرپسی در بیماران با سابقه قبلی ایجاد ضایعات هرپس سمپلکس یا زمانی که درمان در محل دور دهان، ناحیه زهار (پوبیس) یا بینی انجام می‌شود محتمل‌تر است. خطر عفونت باکتریال بسیار کم است البته احتمال ایجاد عفونت باکتریال در صورت آسیب دیدن اپیدرم وجود دارد.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

لازم است افراد با تقبل هزینه لیزر موهای زاید و انجام عمل لیزر بر روی آن ها ، چند ماه قبل و چند ماه بعد از لیزر از قرار گرفتن عضوی که لیزر شده است در برابر نور آفتاب جلوگیری کنند.

رشد موهای اضافی در قسمت های شکم، چانه، سینه، پشت لب، گردن زنان نشان دهنده اختلالات هورمونی شامل اختلال در سیکل قاعدگی است که با جوش وسیع و افزایش وزن همراه است و برای درمان آن مراجعه به متخصص غدد ضروری است زیرا استفاده از روش های زیبایی بدون رفع علت موجب رشد مجدد موهای زائد خواهد شد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال 1354 در روستای وری از منطقه چهاردانگه استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

اطلاعات تماس

  • آدرس مطب

    تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک

  • تلفن مطب

    09376387750 – 02166571448

  • روز های کاری

    یکشنبه و سه شنبه ، ساعت 16 الی 20

دسترسی مطب

Call Now Buttonمشاوره و تماس