instagram
telegram
phone
واریکوسل،تشخيص واريکوسل
12 نوامبر 2014
هیدروسل ،درمان هیدروسل
13 نوامبر 2014

رفع واريکوسل:عمل جراحی واريس بیضه توسط بهترین جراح واریکوسل

درمان واريکوسل
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

منظور از واریکوسل بزرگ شدن عروقی است که در درون پوست کیسه بیضه قرار دارند. واریکوسل شبیه واریسی شدن عروق پا است. واریکوسل یکی از دلایل شایع تولید ناکافی اسپرم و کاهش کیفیت آن است که می‌تواند باعث ناباروری آقایان شود. البته همه انواع واریکوسل بر تولید اسپرم تاثیر نمی‌گذارند. واریکوسل همچنین می‌تواند باعث شود بیضه نتواند به طور طبیعی رشد کند یا آن که باعث جمع شدن و چروکیده شدن بیضه خواهد شد. در اکثر مواقع واریکوسل به تدریج و با گذر زمان به وجود می‌آید. خوشبختانه در اکثر مواقع تشخیص واریکوسل ساده است و در تعداد زیادی از موارد این اختلال نیاز به درمان ندارد. در صورتی که واریکوسل باعث به وجود آمدن علائم و نشانه‌های متعددی شود می‌توان به کمک عمل جراحی و درمان آن پرداخت.

اگر واريکوسل عارضه ای ايجاد نکند احتياج به درمان نيست. ولی لازم است بيمار بصورت ماهانه، خود را معاينه کند. و درصورت کوچک شدن سايز بيضه، و يا تغيير در قوام آن، لازم است توسط پزشک معاينه شود.
همچنين اگر بيمار مبتلا به واريکوسل ازدواج نکرده و يا خواستار داشتن فرزند ديگری در آينده می باشد، بايستی هر 6 ماه با آزمايش اسپرم، ازنظر باروری بررسی گردد و درصورت شروع تقييرات و ضعيف شدن نطفه احتياج به درمان دارد.

درمان واريکوسل فقط اقدامات مداخله گرانه (غيردرمان خوراکی يا دريافت دارو ازطريق تزريق) می باشد. در ساده ترين روش تزريق مواد ايجادکننده انسداد عروق از طريق پوست بداخل وريدهای بيضه مبتلاست که اين روش درصد موفقيت کمتر و عارضه درد مزمن و يا هيدروسل بيشتری می باشد.

علل بروز واریکوسل چیست؟ 


علل بروز واریکوسل چیست

طناب بیضه به ارسال خون و بازگرداندن آن از بیضه‌ها کمک می‌کند. هنوز پزشکان به طور دقیق نمی‌دانند علت بروز واریکوسل چیست با این حال تعداد زیادی از متخصصان عقیده دارند که واریکوسل زمانی به وجود می‌‌آید که دریچه‌های درون عروق طناب بیضه از جریان خون رسانی به طور صحیح جلوگیری نمایند. این اختلال باعث می‌‌شود که عروق این ناحیه بزرگ شوند و احتمال آسیب دیدگی بیضه افزایش پیدا خواهد کرد و منجر به بدتر شدن وضعیت باروری می‌شود. واریکوسل اغلب در دوران بلوغ به وجود می‌آید و معمولا در سمت چپ بیضه ایجاد خواهد شد و به احتمال زیاد به علت موقعیت خاص بیضه چپ، این اندام بیشتر درگیر می‌شود.

علائم و نشانه‌های واریکوسل چیست؟


علائم واریکوسل

واریکوسل اغلب باعث بروز هیچ گونه نشانه و علامتی نمی‌شود ولی در برخی موارد نادر می‌تواند باعث بروز درد شود. این درد می‌تواند به صورت زیر بروز کند:

  • درد بسیار شدید و احساس ناراحتی خفیف
  • افزایش درد در هنگام ایستادن و انجام فعالیت جسمانی ویژه ایستادن به مدت طولانی
  • بدتر شدن درد در طول روز
  • احساس درد در هنگام دراز کشیدن روی کمر
  • اختلال در بارداری

 با گذر زمان واریکوسل ممکن است بزرگ شود و بیشتر به چشم بیاید. گاهی اوقات واریکوسل توسط بیماران تحت عنوان یک کیسه پر از کرم توصیف می‌شود. این اختلال می‌تواند باعث بروز تورم در بیضه شود و در اکثر مواقع سمت چپ بیضه را درگیر می‌کند.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟ 


 از آنجایی که معمولاً واریکوسل هیچ گونه نشانه و علامتی را به وجود نمی‌آورد اغلب نیاز به درمان نخواهد داشت. این اختلال در هنگام انجام معاینات جسمانی متداول یا تلاش برای پیدا کردن علت ناباروری تشخیص داده می‌شود. اگر شما در بیضه خود دچار درد و تورم هستید یا یک توده را در بیضه خود لمس می‌کنید، احساس می‌کنید که بیضه‌های شما اندازه‌های متفاوتی دارند، یا آنکه در سن جوانی دچار واریکوسل شدید یا در خانواده شما سابقه مشکلات باروری وجود دارد باید به پزشک مراجعه نمایید. برخی از اختلالات می‌تواند باعث درد بیضه یا بزرگ شدن کیسه بیضه شود و برخی از آنها به درمان فوری نیاز دارند.

عوارض واریکوسل شامل چه مواردی است؟ 


واریکوسل می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلات زیر شود:

  • آتروفی یا جمع شدن بیضه درگیر یکی از عوارض شایع واریکوسل است. کیسه بیضه از لوله‌های تولید کننده اسپرم تشکیل شده است در صورتی که این کیسه دچار آسیب دیدگی شود جمع خواهد شد و حالت نرم پیدا می‌کند. هنوز علت دقیق جمع شدگی بیضه مشخص نیست اما بد شکل شدن دریچه‌هایی که باعث می‌شوند خون درون بیضه جمع شود می‌تواند منجر به افزایش فشار درون عروق شود و ریسک تماس با مواد سمی افزایش پیدا کند که این وضعیت می‌‌تواند باعث آسیب دیدگی این اندام شود.
  • ناباروری یکی از مشکلات مرتبط با کیسه بیضه است. واریکوسل باعث می‌شود که دمای بیضه و اطراف آن بسیار بالا برود و این مسئله بر کیفیت تشکیل اسپرم تاثیر خواهد گذاشت و حرکات و عملکرد اسپرم را دستخوش تغییر خواهد کرد و منجر به ناباروری آقایان خواهد شد.

واریکوسل چگونه تشخیص داده می‌شود؟ 


هنگامی که شما به علت درد یا هر گونه مشکل دیگری در بیضه به پزشک مراجعه می‌کنید پزشک به انجام معاینه بیضه خواهد پرداخت و ممکن است یک توده را روی بیضه شما پیدا کند که شبیه یک کیسه پر از کرم به نظر برسد. در صورتی که این توده خیلی بزرگ باشد پزشک می‌‌تواند آن را احساس کند اما در صورتی که عروق واریسی در بیضه شما کوچک باشند پزشک از شما می‌خواهد که بایستید و یک نفس عمیق بکشید و نفس خود را حبس کنید تا او بتواند به معاینه بیضه شما بپردازد. این کار به پزشک کمک می‌‌کند بتواند بزرگ شدن غیر عادی عروق بیضه را تشخیص دهد. در صورتی که انجام معاینه جسمانی کافی نباشد پزشک درخواست انجام اسکن اولتراسوند را خواهد داد. در اسکن اولتراسوند از امواج صدا که فرکانس بالایی دارند برای تهیه تصاویر دقیق از ساختارهای درون بدن استفاده می‌شود. ممکن است هدف پزشک از درخواست اسکن التراسوند این باشد که اطمینان حاصل کند هیچ دلیلی به غیر از واریکوسل مبنی بر بروز علائم و نشانه‌های شما وجود ندارد. در برخی موارد خاص ممکن است پزشک درخواست انجام عکس برداری دیگری را بدهد تا بتواند سایر علل بروز واریکوسل از قبیل تشکیل تومور که به عروق کیسه بیضه فشار وارد می‌کند را تشخیص دهد.

درمان واریکوسل

درد ناشی از واریکوسل را معمولاً با مسکن های معمولی مثل استامینوفن تسکین می دهند. ممکن است عمل جراحی برای بستن سیاهرگ متورم لازم شود. پوشیدن لباس های زیر سفت تر یا لباس محافظ مخصوص ورزشی در پیشگیری از آن موثر است.

عمل جراحی واريکوسل

جراحی واريکوسل يا به اصطلاح پزشکی واريکوسلکتومی اقدام به بستن وريدهای بيضه مبتلا می باشد که پس از انسداد اين وريدها بتدريج بدليل عدم حرکت خون، وريدهای مسدود شده کوچک شده و از بين می رود و واريکوسل برطرف می گردد. اين اقدام از طريق برش کوچکی بر روی پوست شکم به طول 4-2 سانتيمتر قابل انجام است.

روشهای جديد جراحی واريکوسلکتومی

روشهای جديد واريکوسلکتومی يکی انسداد عروق از طريق کاتتريزاسيون وريدی و انسداد عروق مبتلا است. که هزينه آن بالاست و درصد موفقيت آن بالا نيست ولی بصورت سرپايي و با کمترين درد انجام می گردد.

لاپاروسکوپی واریکوسل

روش لاپاروسکوپی ( laparoscopic varicocelectomy ) که امتياز آن برش کوچکتر و بزرگنمايی حين جراحی، ولی بدليل عدم دسترسی جراح به وريدهای فرعی، احتمال عود واريکوسل بيشتر است و همچنين سه برش بر روی پوست بجای يک برش انجام می گيرد.

ميکروسرجری واریکوسل

روش ميکروسرجری ( microsurgical varicocelectomy ) که به عقيده بسياری بهترين روش جراحی واريکوسلکتومی می باشد. امتيازات آن بزرگنمايی حين جراحی و دسترسی به تمامی وريدهای فرعی می باشد ولی مدت زمان جراحی طولانی تر می گردد و ازنظر تکنيکی نيز مشکل می باشد.

آيا عمل جراحی واريکوسلکتومی ‌منجر به معلوليت يا ناباروری می گردد ؟

اين سؤالی است که بسياری از بيماران قبل از جراحی سؤال می‌کنند و درجواب بايستی گفت که عمل واريکوسلکتومی‌جهت درمان يا جلوگيری از ناباروری انجام می‌گردد و خود منجر به ناباروری نمی‌گردد و پس از جراحی نيز فرد می‌تواند به فعاليتهای عادی روزمره و انجام ورزش و کار بطور معمول و قبل از جراحی بازگردد. لذا معلوليتی ايجاد نمیکند.

نکات مهم پس از مرخص شدن از بیمارستان 


مصرف داروها

  • مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب از قبیل ایبوپروفن به کاهش درد، تورم و تب کمک می‌کند. شما می‌توانید با نسخه پزشک یا بدون آن این داروها را تهیه کنید. داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب می‌‌تواند باعث خونریزی معده یا بروز مشکلات کلیه در برخی از افراد خاص شوند. اگر شما از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید از پزشک خود سوال کنید و اطمینان حاصل نمایید که مصرف این داروها در کنار داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب ضرری ندارد. همیشه بروشور داروها را مطالعه کنید و طبق دستور پزشک از آنها استفاده نمایید.
  • در صورتی که به هر یک از داروها آلرژی داشتید حتما به او اطلاع بدهید.

 فهرستی از داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید را تهیه کنید و اطلاعاتی از قبیل زمان مصرف، علت مصرف و دوز مصرفی آن‌ها را یادداشت نمایید و این اطلاعات را در اختیار پزشک خود قرار دهید. هر گاه که مجبور شدید به مرکز اورژانس مراجعه کنید این لیست را با خود ببرید.

از محافظ بیضه مخصوص ورزشکاران استفاده کنید

 استفاده از محافظ بیضه مخصوص ورزشکاران زمان کاهش فشار از روی بیضه به درمان واریکوسل نیز کمک می‌کند.

پیشگیری


آنچه كه درخصوص واريكوسل اهميت دارد اين است كه اگرچه اين بيماري ريشه‌اي بس كمرنگ در ژنتيك بيمار دارد، اما نقش عوامل پيشگيرانه در جلوگيري از ابتلا به اين بيماري بسيار پررنگ است. از اين‌رو به توصيه‌هاي پزشكی  توجه كنيد:

 1 از پوشيدن لباس‌هاي زير بسيار تنگ اجتناب كنيد و سعي كنيد لباس‌هاي زير راحت باشند.

 2 از ضربه‌زدن‌هاي مكرر همچون پدال زدن اجتناب كنيد.

3 شب‌ها بعد از رسيدن به منزل براي نيم ساعت پاها را بالا نگه داريد تا خون به پايين جريان پيدا كند.

4 از ايستادن به مدت طولاني اجتناب كنيد.

 5 در صورت احساس درد مختصر در ناحيه مذكور سريعا به يك اورولوژيست يا متخصص مجاري كليه مراجعه كنيد و نگذاريد كه درد پيشرفت كند.

منبع : جراح واريکوسل

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یکDid you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا ما در تماس باشید