tosiye-abroo.jpg44

نقش اصلی ابرو محافظت چشم ها در مقابل جریان رو به پایین عرق از پیشانی می باشد و همچنین جلوگیری از تابش نور آفتاب به چشمها می کند. ازدست دادن ابروها باعث ایجاد استرس شدید و عدم اعتماد به نفس می شود و باعث می شود که بیمار هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کند وعلل از دست دادن ابروها به شرح زیر میباشد:

• آسیب به ابرو از طریق ضربه مانند تصادف، سوختگی، ‌موادشیمیائی، برق گرفتگی و…

• عدم رویش مو به دلیل مادرزادی

• کندن مکرر موهای ابرو توسط موچین در خانمها

• بیماریهای موضعی پوست مانند لوپوس پوستی، آلوپسی آره آتا، سالک و…

• کندن ابرو با دست به دلیل وسواس یا عادت در تریکوتیلومانیا

• بیماری های هورمونی

• اشعه درمانی، شیمی درمانی

چگونگی کاشت

کاشت ابرو در کلینیک های تخصصی پوست و مو با بی حسی موضعی ، به صورت سر پایی و بدون درد در جلسه ای تقریبا یک ساعته انجام می شود. در این روش تعدادی از موهای ناحیه پشت گوش سر شما برداشته و به ناحیه ابروی شما منتقل می شود برای این کار ابتدا شما مدل ابروی دلخواه را با مداد ابرو می کشید تا متخصصان مربوطه آن را بررسی کرده و در صورت نیاز تغییراتی در مدل آن – البته با مشورت شما – اعمال کنند در نهایت مدل ابرو دلخواه شما انتخاب و روی همین مدل ، موهای طبیعی خودتان کاشته شود. قصه به همین سادگی هایی که ما تعریف می کنیم هم نیست چون متخصص مربوطه باید از این مقدار موهای برداشته شده از سر شما فقط تعداد خاصی که ضخامتی متناسب با موی ابروی شما دارند را انتخاب کند. به زبان ساده تر باید موهایی هم قطر و ضخامت موهای ابرو ها انتخاب شود چرا که موهای ابرو های زمخت و بد شکلی برای تان می سازند که البته انتخاب این قطر مو تنها به تبحر متخصصان نیاز دارد. به همین دلیل است که از موهای ناحیه بالای گوش که از جهت جنس شباهت زیادی به موهای ابرو دارند برای پیوند استفاده می کنند. به طور کلی کاشت ابرو با موی طبیعی کار نسبتا پیچیده و سختی است چرا که ابروها چند جهت دارند و به اصطلاح معروف خواب آن در هر فرد متفاوت است بنابر این ظرافت و دقت در این کار حرف اول را می زند. از جهت دیگر رشد این مو ها مانند موهای سر است پس در صورتی که کاشت آن ها موفقیت آمیز باشد ، سرعت رشد آن ها بالاست و باید مرتبا کوتاه شود. اما این کاشت به دلایل درد سرهای نقاشی هر روز ابرو ها با مداد یا تاتوهای دردناک و کم دوام بهتر و منطقی تر است. شما درست بعد از انجام کاشت شاید کمی تورم و کبودی زیر چشم خود مشاهده کنید که آثار آن بعد از چند روز از بین می رود اما برای تاتو هر چند ماه یک بار این درد و تورم را باید تحمل کنید.

سوالات متداول

 - چه کسانی میتوانند کاشت ابرو انجام دهند؟

  کسانیکه ابروهایی کم پشت دارند برای پرپشت کردن ابروهایشان و کسانی که شکل و فرم ابروهایشان زیبا نیست (دائم با مداد ابرو مجبور به تصحیح شکل آن هستند) برای تغییر فرم ابروهایشان میتوانند کاشت ابرو طبیعی انجام دهند.کسانی که اثر سوختگی یا جای بخیه (اسکار) در ابروهایشان دارند برای ترمیم جای آنها بهترین گزینه پیوند ابرو است.

- این موها از کجا برداشته می‌ شوند؟

کاشت و پیوند ابرو برای بیماران دچار نقص ابرو مناسب ‌تر است.برای کاشت ابروی طبیعی از موهای پشت ‌سر که ضخامت کمتری دارند، استفاده می ‌شود. پیوند در ناحیه ابرو عمل بسیار ظریفی است. به دلیل این که ابرو کاملا در معرض دید است، موها باید در فاصله نزدیک کاشته شوند تا کاملا طبیعی به نظر برسد.نتیجه در اغلب موارد رضایت‌ بخش است. این عمل در افرادی که اصلا ابرو ندارند و یا قسمتی از ابرویشان را از دست داده‌اند، انجام می‌ شود. پس از عمل پانسمان و مراقبت‌های معمول لازم است.

- چه افرادی بیشتر برای پیوند ابرو به شما مراجعه می ‌کنند؟

عللی که موجب بروز نقص در ابرو می‌ شود شامل سوختگی، ضربات، آلوپسی آراتا یا جذام است. بسیاری از بیماران که داوطلب پیوند ابرو هستند، افراد آسیایی با ابروهای تکه ‌ای یا ابروهای ظریف و با تراکم کم هستند.

- میزان موفقیت چنین جراحی ‌هایی چقدر است؟

میزان موفقیت در کاشت ابرو، بستگی به توانایی جراح و تیم او دارد.

- چه عواملی ممکن است باعث ریزش ابروها شود؟

عوامل متعددی می‌تواند در ریزش موی ابروها تاثیرگذار باشد ولی یکی از شایع ‌ترین این عوامل، کندن یا در اصطلاح برداشتن ابروهاست. مشکلی که بیشتر گریبانگیر خانم‌هاست و معمولا نتیجه این کارشان را در دوره میانسالی متوجه می‌شوند.

- آیا عامل دیگری هم در ریزش ابروها تاثیرگذار است؟

بله، بیماری طاسی منطقه ‌ای هم می ‌تواند باعث ریزش موی ابرو شود. این عارضه که ممکن است نواحی مختلف پوست را درگیر کند، پوست یک منطقه به وسعت یک سکه را دچار ریزش مو می ‌کند. اگر ابروها دچار این عارضه شوند، موهای ابرو می ‌ریزند. ریزش سکه‌ای مو یک بیماری خودایمنی است که در آن بدن ریشه مو را به‌عنوان دشمن تلقی می‌کند و آن را از بین می ‌برد.

- آیا استرس هم در ریزش موی ابروها موثر است؟

استرس به تنهایی نمی ‌تواند عامل ریزش مو باشد ولی می ‌تواند آن را تشدید کند یا شروع آن را جلو بیندازد. به‌طور کلی استرس بسیاری از بیماری ‌ها را تشدید می‌کند یا باعث بروز آنها می ‌شود ولی در صورتی که استعداد آن در فرد وجود داشته باشد.

- آیا مکمل‌ها تاثیری در رشد ابروها دارند؟

اگر دوست دارید ابروهای ‌تان سریع ‌تر رشد کنند باید ویتامین‌ های بیشتری به بدن ‌تان برسانید. مولتی ویتامین‌ هایی وجود دارند که می ‌توانند رشد موهای بدن را افزایش دهند و سطح هورمون‌ های بدن را در حد نرمال نگه دارند، مثلا خوردن روزانه کپسول ویتامین‌ E می‌تواند کمک فراوانی بکند. البته ویتامین‌های ۳B، A و C هم می‌توانند بسیار موثر باشند. علاوه بر این‌ها ویتامین ۶B هم می‌تواند در تقویت موها، پوست و ناخن‌ها تاثیر بسزایی داشته باشد، مصرف روزانه ویتامین ب‌کمپلکس که حاوی ۱۰۰ میلی‌گرم ۶B باشد می‌تواند بسیار موثر باشد.

محدودیت های کاشت

۱- اگرچه معمولاً از موهای ظریف بالای گوش برای پیوند ابرو استفاده می شود ولی باید به این نکته توجه داشت که در هیچ کجای بدن مویی وجود ندارد که کاملاً شبیه موی ابرو باشد و لذا چون موهای کاشته شده از لحاظ مشخصات ظاهری مانند رنگ، ضخامت، صاف یا مجعد بودن، میزان رشد و غیره با موهای قبلی ابرو فرق می کنند بنابراین تا حدی عدم سنخیت بین موهای قبلی ابرو و آنها مشاهده می گردد. البته گفته شده است که در غالب موارد پس از چند ماه تا چند سال موهای کاشته شده تا حد زیادی شبیه موهای ابرو می گردند ولی این مطلب همیشه رخ نمی دهد و بیمار بایستی متوجه این نکته باشد. البته این مشکل در مواردی که بیمار اصلاً ابرو ندارد وجود نخواهد داشت. لازم به تذکر است که موهای کاشته شده بیشتر از موهای طبیعی ابرو رشدکرده و بنابراین باید به طور مرتب کوتاه شوند.

۲- حتی با وجود استفاده از لوازم بسیار ظریف و میکروسکوپیک برای کاشت ابرو، فاصله موهای کاشته شده بیشتر از موهای طبیعی ابرو خواهند بود. البته می توان در جلسات دوم و سوم کاشت ابرو این فاصله ها را کمتر کرد ولی به هرحال از نظر تراکم هیچ وقت شبیه ابروی کاملاً طبیعی نخواهد شد. با توجه به این مسئله بعضی از پزشکان انجام تاتوی متناسب قبل از عمل را توصیه می نمایند زیرا تاتو می تواند تا حدی فاصله های فوق را مخفی کرده و نتایج را بهتر نماید.

۳- موهای ابروی طبیعی نسبت به پوست حالت خوابیده داشته و زاویه این خواب بسته به موضع ابرو ۶۰ – ۱۰ درجه است. کاشت ابرو در ناحیه تاج آن مشکل خاصی ندارد زیرا در این منطقه زاویه خروج موهای ابرو از پوست حداکثر می باشد ولی هرچقدربه سمت انتهای ابرو می رویم کاشت مو به دلیل کمتر شدن زوایه فوق و خوابیده ترشدن موها از نظر تکنیکی مشکل تر می شود به طوریکه در ۳/ ۱ انتهایی ابرو به سختی می توان موها را عیناً با خواب طبیعی ابرو کاشت. راه پیشنهادی برای این مشکل استفاده از پانسمان فشاری (مثل هِدبند)در محل ابروی کاشته شده برای دو هفته پس از عمل است. چرب کردن موهای پیوندزده شده پس از رویش آنها کمک به خوابیده تر شدن ابروی کاشته شده می کند. ولی در هر حال هیچ وقت ابروی کاشته شده از نظر خواب موها کاملاً شبیه ابروی طبیعی نخواهد شد.

۴- با توجه به اینکه موهای کاشته شده از مناطق غیر از ابرو آورده شده اند و قدرت رشد آنها به دلیل جابجایی کاهش یافته است لذا فرد بایستی حداقل ۹– ۶ ماه صبر کند تا پیوند  ابروهایش کاملاً جواب بدهد و سپس در مورد لزوم انجام مجدد کاشت ابرو برای پرکردن فاصله های خالی بین موهای کاشته شده تصمیم گیری کرد.

مراقبت های بعد از کاشت

پس از عمل جراحی کاشت موی ابرو، کمی خونریزی  ایجاد می شود و شاهد دلمه بستن زخم خواهید بود. ناحیه ابرو کمی ورم می کند، اما در عرض چند روز این عوارض کاهش پیدا می کند. همچنین کمی احساس خارش به شما دست می دهد. مواظب باشید که ناحیه کاشت مو را نخارانید تا به طور کامل خوب شوند. در صورتی که پس از زمان توصیه شده، برخی از علائم هنوز وجود داشته باشند، به جراح خود مراجعه کنید.

عوارض

کاشت موی ابرو یک کاشت موی کوچک است. از این رو، عوارض جانبی کمی دارد. تزریق ماده بی هوشی تا اندازه ای دردآور است، زیرا ناحیه دور چشم بسیار حساس است. با این حال، پس از بی هوشی هیچ دردی احساس نمی کنید. با این حال، به سرعت ناپدید می شود و با آرایش پوشانده می شود. ورم دور چشم نیز نسبتا رایج است. ورم به سرعت ، اغلب در عرض یک شب، ناپدید می شود.پس از جراجی اولیه کاشت مو، ناحیه شاید کبودشود، ورم کند یا ملتهب شود، اما این جراحی عوارض دیگری دارد. ناحیه کاشت دچار خارش می شود که تنها یک یا دو روز طول می کشد، در صورتی که ناحیه ابرو بیش از این زمان خارش داشت، شاید به دلیل عقونت است که باید سریعا درمان شود. خارش را می توان با پماد برطرف کرد. پماد باید در طول روز و شب بر روی ناحیه کاشت مالیده شود تا از خراش تصادفی جلوگیری کند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)