روش های کاشت ابرو

tosiye-abroo.jpg44

نقش اصلی ابرو محافظت چشم ها در مقابل جریان رو به پایین عرق از پیشانی می باشد و همچنین جلوگیری از تابش نور آفتاب به چشمها می كند. ازدست دادن ابروها باعث ایجاد استرس شدید و عدم اعتماد به نفس می شود و باعث می شود که بیمار هرچه سریع تر به پزشك مراجعه کند وعلل از دست دادن ابروها به شرح زیر میباشد:

• آسیب به ابرو از طریق ضربه مانند تصادف، سوختگی، ‌موادشیمیائی، برق گرفتگی و…

• عدم رویش مو به دلیل مادرزادی

• كندن مكرر موهای ابرو توسط موچین در خانمها

• بیماریهای موضعی پوست مانند لوپوس پوستی، آلوپسی آره آتا، سالك و…

• كندن ابرو با دست به دلیل وسواس یا عادت در تریكوتیلومانیا

• بیماری های هورمونی

• اشعه درمانی، شیمی درمانی

چگونگی کاشت

کاشت ابرو در کلینیک های تخصصی پوست و مو با بی حسی موضعی ، به صورت سر پایی و بدون درد در جلسه ای تقریبا یک ساعته انجام می شود. در این روش تعدادی از موهای ناحیه پشت گوش سر شما برداشته و به ناحیه ابروی شما منتقل می شود برای این کار ابتدا شما مدل ابروی دلخواه را با مداد ابرو می کشید تا متخصصان مربوطه آن را بررسی کرده و در صورت نیاز تغییراتی در مدل آن – البته با مشورت شما – اعمال کنند در نهایت مدل ابرو دلخواه شما انتخاب و روی همین مدل ، موهای طبیعی خودتان کاشته شود. قصه به همین سادگی هایی که ما تعریف می کنیم هم نیست چون متخصص مربوطه باید از این مقدار موهای برداشته شده از سر شما فقط تعداد خاصی که ضخامتی متناسب با موی ابروی شما دارند را انتخاب کند. به زبان ساده تر باید موهایی هم قطر و ضخامت موهای ابرو ها انتخاب شود چرا که موهای ابرو های زمخت و بد شکلی برای تان می سازند که البته انتخاب این قطر مو تنها به تبحر متخصصان نیاز دارد. به همین دلیل است که از موهای ناحیه بالای گوش که از جهت جنس شباهت زیادی به موهای ابرو دارند برای پیوند استفاده می کنند. به طور کلی کاشت ابرو با موی طبیعی کار نسبتا پیچیده و سختی است چرا که ابروها چند جهت دارند و به اصطلاح معروف خواب آن در هر فرد متفاوت است بنابر این ظرافت و دقت در این کار حرف اول را می زند. از جهت دیگر رشد این مو ها مانند موهای سر است پس در صورتی که کاشت آن ها موفقیت آمیز باشد ، سرعت رشد آن ها بالاست و باید مرتبا کوتاه شود. اما این کاشت به دلایل درد سرهای نقاشی هر روز ابرو ها با مداد یا تاتوهای دردناک و کم دوام بهتر و منطقی تر است. شما درست بعد از انجام کاشت شاید کمی تورم و کبودی زیر چشم خود مشاهده کنید که آثار آن بعد از چند روز از بین می رود اما برای تاتو هر چند ماه یک بار این درد و تورم را باید تحمل کنید.

سوالات متداول

 – چه كساني ميتوانند كاشت ابرو انجام دهند؟

  كسانیكه ابروهايی كم پشت دارند برای پرپشت كردن ابروهايشان و كسانی كه شكل و فرم ابروهايشان زيبا نيست (دائم با مداد ابرو مجبور به تصحيح شكل آن هستند) براي تغيير فرم ابروهايشان میتوانند کاشت ابرو طبیعی انجام دهند.كساني كه اثر سوختگي يا جای بخيه (اسكار) در ابروهايشان دارند برای ترميم جاي آنها بهترین گزینه پیوند ابرو است.

– این موها از کجا برداشته می‌ شوند؟

کاشت و پیوند ابرو برای بیماران دچار نقص ابرو مناسب ‌تر است.برای کاشت ابروی طبیعی از موهای پشت ‌سر که ضخامت کمتری دارند، استفاده می ‌شود. پیوند در ناحیه ابرو عمل بسیار ظریفی است. به دلیل این که ابرو کاملا در معرض دید است، موها باید در فاصله نزدیک کاشته شوند تا کاملا طبیعی به نظر برسد.نتیجه در اغلب موارد رضایت‌ بخش است. این عمل در افرادی که اصلا ابرو ندارند و یا قسمتی از ابرویشان را از دست داده‌اند، انجام می‌ شود. پس از عمل پانسمان و مراقبت‌های معمول لازم است.

– چه افرادی بیشتر برای پیوند ابرو به شما مراجعه می ‌کنند؟

عللی که موجب بروز نقص در ابرو می‌ شود شامل سوختگی، ضربات، آلوپسی آراتا یا جذام است. بسیاری از بیماران که داوطلب پیوند ابرو هستند، افراد آسیایی با ابروهای تکه ‌ای یا ابروهای ظریف و با تراکم کم هستند.

– میزان موفقیت چنین جراحی ‌هایی چقدر است؟

میزان موفقیت در کاشت ابرو، بستگی به توانایی جراح و تیم او دارد.

– چه عواملي ممکن است باعث ريزش ابروها شود؟

عوامل متعددي مي‌تواند در ريزش موي ابروها تاثيرگذار باشد ولي يکي از شايع ‌ترين اين عوامل، کندن يا در اصطلاح برداشتن ابروهاست. مشکلي که بيشتر گريبانگير خانم‌هاست و معمولا نتيجه اين کارشان را در دوره ميانسالي متوجه مي‌شوند.

– آيا عامل ديگري هم در ريزش ابروها تاثيرگذار است؟

بله، بيماري طاسي منطقه ‌ای هم می ‌تواند باعث ريزش موی ابرو شود. اين عارضه که ممکن است نواحي مختلف پوست را درگير کند، پوست يک منطقه به وسعت يک سکه را دچار ريزش مو می ‌کند. اگر ابروها دچار اين عارضه شوند، موهاي ابرو می ‌ريزند. ريزش سکه‌اي مو يک بيماري خودايمني است که در آن بدن ريشه مو را به‌عنوان دشمن تلقي مي‌کند و آن را از بين می ‌برد.

– آيا استرس هم در ريزش موي ابروها موثر است؟

استرس به تنهايي نمی ‌تواند عامل ريزش مو باشد ولي می ‌تواند آن را تشديد کند يا شروع آن را جلو بيندازد. به‌طور کلي استرس بسياري از بيماری ‌ها را تشديد مي‌کند يا باعث بروز آنها می ‌شود ولي در صورتی که استعداد آن در فرد وجود داشته باشد.

– آیا مکمل‌ها تاثیری در رشد ابروها دارند؟

اگر دوست دارید ابروهای ‌تان سریع ‌تر رشد کنند باید ویتامین‌ های بیشتری به بدن ‌تان برسانید. مولتی ویتامین‌ هایی وجود دارند که می ‌توانند رشد موهای بدن را افزایش دهند و سطح هورمون‌ های بدن را در حد نرمال نگه دارند، مثلا خوردن روزانه کپسول ویتامین‌ E می‌تواند کمک فراوانی بکند. البته ویتامین‌های ۳B، A و C هم می‌توانند بسیار موثر باشند. علاوه بر این‌ها ویتامین ۶B هم می‌تواند در تقویت موها، پوست و ناخن‌ها تاثیر بسزایی داشته باشد، مصرف روزانه ویتامین ب‌کمپلکس که حاوی ۱۰۰ میلی‌گرم ۶B باشد می‌تواند بسیار موثر باشد.

محدودیت های کاشت

1- اگرچه معمولاً از موهای ظریف بالای گوش برای پیوند ابرو استفاده می شود ولی باید به این نکته توجه داشت که در هیچ کجای بدن مویی وجود ندارد که کاملاً شبیه موی ابرو باشد و لذا چون موهای کاشته شده از لحاظ مشخصات ظاهری مانند رنگ، ضخامت، صاف يا مجعد بودن، ميزان رشد و غیره با موهای قبلی ابرو فرق می کنند بنابراين تا حدی عدم سنخيت بين موهای قبلی ابرو و آنها مشاهده می گردد. البته گفته شده است که در غالب موارد پس از چند ماه تا چند سال موهای کاشته شده تا حد زيادی شبيه موهای ابرو می گردند ولی اين مطلب هميشه رخ نمی دهد و بيمار بايستی متوجه اين نکته باشد. البته این مشکل در مواردی که بیمار اصلاً ابرو ندارد وجود نخواهد داشت. لازم به تذکر است که موهای کاشته شده بیشتر از موهای طبیعی ابرو رشدکرده و بنابراین باید به طور مرتب کوتاه شوند.

2- حتی با وجود استفاده از لوازم بسیار ظریف و میکروسکوپیک برای کاشت ابرو، فاصله موهای کاشته شده بیشتر از موهای طبيعی ابرو خواهند بود. البته می توان در جلسات دوم و سوم کاشت ابرو این فاصله ها را کمتر کرد ولی به هرحال از نظر تراکم هیچ وقت شبیه ابروی کاملاً طبيعی نخواهد شد. با توجه به این مسئله بعضی از پزشکان انجام تاتوی متناسب قبل از عمل را توصيه می نمايند زيرا تاتو می تواند تا حدی فاصله های فوق را مخفی کرده و نتايج را بهتر نمايد.

3- موهای ابروی طبیعی نسبت به پوست حالت خوابیده داشته و زاویه این خواب بسته به موضع ابرو 60 – 10 درجه است. کاشت ابرو در ناحیه تاج آن مشکل خاصی ندارد زيرا در اين منطقه زاويه خروج موهای ابرو از پوست حداکثر می باشد ولی هرچقدربه سمت انتهای ابرو می رویم کاشت مو به دلیل کمتر شدن زوايه فوق و خوابیده ترشدن موها از نظر تکنیکی مشکل تر می شود به طوریکه در 3/ 1 انتهایی ابرو به سختی می توان موها را عیناً با خواب طبیعی ابرو کاشت. راه پیشنهادی برای این مشکل استفاده از پانسمان فشاری (مثل هِدبند)در محل ابروی کاشته شده برای دو هفته پس از عمل است. چرب کردن موهای پیوندزده شده پس از رویش آنها کمک به خوابیده تر شدن ابروی کاشته شده می کند. ولی در هر حال هیچ وقت ابروی کاشته شده از نظر خواب موها کاملاً شبیه ابروی طبيعی نخواهد شد.

4- با توجه به اينکه موهای کاشته شده از مناطق غیر از ابرو آورده شده اند و قدرت رشد آنها به دلیل جابجایی کاهش یافته است لذا فرد بایستی حداقل 9– 6 ماه صبر کند تا پیوند  ابروهایش کاملاً جواب بدهد و سپس در مورد لزوم انجام مجدد کاشت ابرو برای پرکردن فاصله های خالی بین موهای کاشته شده تصمیم گیری کرد.

مراقبت های بعد از کاشت

پس از عمل جراحی کاشت موی ابرو، کمی خونریزی  ایجاد می شود و شاهد دلمه بستن زخم خواهید بود. ناحیه ابرو کمی ورم می کند، اما در عرض چند روز این عوارض کاهش پیدا می کند. همچنین کمی احساس خارش به شما دست می دهد. مواظب باشید که ناحیه کاشت مو را نخارانید تا به طور کامل خوب شوند. در صورتی که پس از زمان توصیه شده، برخی از علائم هنوز وجود داشته باشند، به جراح خود مراجعه کنید.

عوارض

کاشت موی ابرو یک کاشت موی کوچک است. از این رو، عوارض جانبی کمی دارد. تزریق ماده بی هوشی تا اندازه ای دردآور است، زیرا ناحیه دور چشم بسیار حساس است. با این حال، پس از بی هوشی هیچ دردی احساس نمی کنید. با این حال، به سرعت ناپدید می شود و با آرایش پوشانده می شود. ورم دور چشم نیز نسبتا رایج است. ورم به سرعت ، اغلب در عرض یک شب، ناپدید می شود.پس از جراجی اولیه کاشت مو، ناحیه شاید کبودشود، ورم کند یا ملتهب شود، اما این جراحی عوارض دیگری دارد. ناحیه کاشت دچار خارش می شود که تنها یک یا دو روز طول می کشد، در صورتی که ناحیه ابرو بیش از این زمان خارش داشت، شاید به دلیل عقونت است که باید سریعا درمان شود. خارش را می توان با پماد برطرف کرد. پماد باید در طول روز و شب بر روی ناحیه کاشت مالیده شود تا از خراش تصادفی جلوگیری کند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال 1354 در روستای وری از منطقه چهاردانگه استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

اطلاعات تماس

  • آدرس مطب

    تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک

  • تلفن مطب

    09376387750 – 02166571448

  • روز های کاری

    یکشنبه و سه شنبه ، ساعت 16 الی 20

دسترسی مطب

Call Now Buttonمشاوره و تماس