instagram
telegram
phone
پروتز-آلت
پروتز آلت برای درمان اختلال نعوظ و بیماری پیرونی
9 نوامبر 2019
درمان زگیل تناسلی زنان و مردان
درمان زگیل تناسلی زنان و مردان با لیزر، سوزاندن و فریز کردن
11 نوامبر 2019

زگیل تناسلی چیست؟ راه های درمان زگیل تناسلی زنان و مردان

زگیل تناسلی چیست؟ راه های درمان زگیل تناسلی زنان و مردان
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

زگیل تناسلی نوعی عفونت مقاربتی (STI) است که عامل آن ویروسی به نام ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است. زگیل تناسلی زائده‌ای است که داخل یا روی آلت تناسلی، واژن یا مقعد ایجاد می‌شود. زگیل تناسلی حین رابطه جنسی مقعدی، واژینال یا دهانی منتقل می‌شود. همچنین زنان مبتلا می‌توانند آلودگی را حین زایمان به فرزندشان منتقل کنند.

عاملهای خطر زگیل تناسلی


 • رابطه‌های جنسی پرخطر، برای مثال استفاده نکردن از کاندوم
 • برقراری رابطه جنسی با چند نفر

استعمال دخانیات

سیگاری‌ها بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به زگیل تناسلی هستند. به علاوه سیگار کشیدن خطر عود زگیل تناسلی را افزایش می‌دهد.

سرکوب سیستم ایمنی

بیمارانی که به دلیل مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا ابتلا به دیابت و HIV، سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر مستعد آلوده شدن به ویروس پاپیلوم انسانی و ایجاد زگیل تناسلی هستند. به علاوه درمان این بیماران سخت‌تر است.

البته هر نوع برجستگی روی ناحیه تناسلی به معنای زگیل تناسلی نیست. بعضی برجستگی‌های کوچک ناشی از تغییر عادی بافت‌های بدن هستند، حال آن که بعضی پی‌آمد عفونت پوست یا ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مانند تبخال تناسلی هستند. اگر فکر می‌کنید دچار زگیل تناسلی شده‌اید، با پزشک مشورت کنید.

روشهای انتقال زگیل تناسلی


روشهای انتقال زگیل تناسلی

وقتی زگیل تناسلی روی بدن فردی ایجاد می‌شود، لزوماً نمی‌توان نتیجه گرفت که عفونت از شریک جنسی فعلیش به او منتقل شده است؛ چون ممکن است زگیل ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از آلوده شدن به ویروس HPV مشخص شود.

ویروس HPV از طریق تماس غشای مخاطی و پوست آلوده منتقل می‌شود، غشای مخاطی پوست مرطوب نرمی است که در دهانه ناحیه تناسلی و دهان وجود دارد. به این ترتیب زگیل معمولاً از راه رابطه جنسی، برای مثال رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی منتقل می‌شود. زگیل تناسلی بسیار مسری است، بنابراین حتی اگر رابطه جنسی همراه با دخول نباشد، باز هم ویروس HPV می‌تواند از فرد آلوده به دیگران منتقل شود.

حتی اگر زگیل تناسلی مشخص نباشد، نمی‌توان گفت که فرد زگیل تناسلی ندارد و آلوده به ویروس HPV نیست. بیماران آلوده می‌توانند ویروس را حتی در حالتی که زگیل دیده نمی‌شود، هم منتقل کنند.

علائم زگیل تناسلی


تمام افرادی که به سویه‌های ویروس HPV آلوده می‌شوند، دچار زگیل تناسلی نمی‌شوند. اغلب افرادی که ناقل سویه‌های HPV هستند، با هیچ گونه علائمی مواجه نمی‌شوند. بیمارانی که علائم را تجربه می‌کنند، زگیل‌های مشخص در شکل‌ها، اندازه‌ها و ظاهرهای مختلف دارند.

ظاهر زگیل

زگیل تناسلی می‌تواند کوچک یا بزرگ، تک یا گروهی باشد. زگیل تناسلی معمولاً فاقد رنگدانه و هم‌رنگ با پوست اطراف است، البته زگیل‌ تناسلی در رنگ‌های گوناگونی مانند صورتی تا قرمز، قهوه‌ای، خاکستری و سفید نیز دیده می‌شود.

زگیل تناسلی غالباً در گروه‌های 5 ـ 15 عددی با قطر 1 ـ 5 سانتی‌متر ایجاد می‌شود. زگیل‌های تناسلی به شکل گل کلم کنار هم قرار می‌گیرند و غالباً در ناحیه‌های مرطوب دور مقعد یا ناحیه تناسلی یا داخل واژن و دهانه رحم دیده می‌شوند. بعضی گونه‌های زگیل تناسلی شباهت بیشتری به زگیل معمولی دارند، یعنی برجستگی‌ای با پوست ضخیم هستند و معمولاً روی پوست خشک ایجاد می‌شوند. گونه‌های دیگر زگیل تناسلی صاف و مسطح هستند و حتی به سختی دیده می‌شوند.

حس 

زگیل تناسلی معمولاً بدون درد یا ناراحتی است. البته بعضی زگیل‌های تناسلی با خارش یا خونریزی همراه هستند و باعث احساس درد حین رابطه جنسی می‌شوند.

محل

زگیل تناسلی می‌تواند داخلی یا خارجی باشد. زگیل تناسلی خارجی هم مردان و هم زنان را مبتلا می‌کند و در ناحیه‌هایی مانند فرج، لابیا، کلیتوریس، ورودی میزراه، پرینه (ناحیه بین مقعد و ناحیه تناسلی)، آلت تناسلی مردانه، کیسه بیضه و دور ورودی مقعد ایجاد می‌شود. اگر فکر می‌کنید که زگیل تناسلی روی پوستتان وجود دارد، می‌توانید ناحیه‌ای را که دیدنش برایتان سخت است، با آئینه دستی بررسی کنید.

بعضی زگیل‌های تناسلی داخلی هستند و در نقاطی مانند داخل واژن، دهانه رحم، سمت داخلی لابیا و داخل مجرای مقعدی ایجاد می‌شوند.

تشخیص زگیل تناسلی


پزشک بیمار را معاینه می‌کند و سوالاتی درباره فعالیت جنسی از او می‌پرسد. پزشک برای این که بهتر بتواند آلت، واژن یا مقعد را معاینه کند، از چراغ قوه استفاده می‌کند. آزمایش‌های زیر در صورت لزوم انجام می‌شود:

 • تست استیک اسید: پزشک محلول اسید استیک را روی ناحیه درگیر می‌زند، این محلول زگیل تناسلی را به رنگ سفید درمی‌آورد.
 • نمونهگیری از یک یا چند عدد از زگیلها: پزشک یکی از زگیل‌ها را جدا می‌کند و به آزمایشگاه می‌فرستد. نتایج آزمایش نشان می‌دهد که آیا بیمار مستعد ابتلا به گونه‌های خاصی از سرطان، مانند سرطان دهانه رحم هست یا خیر.
 • تست پاپ اسمیر: تست پاپ اسمیر آلوده شدن به ویروس HPV یا وجود دیگر مشکلات دهانه رحم را نشان می‌دهد. پزشک از سلول‌های دهانه رحم نمونه‌برداری می‌کند و نمونه را به آزمایشگاه می‌فرستد.

درمان زگیل تناسلی


درمان زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی کوچک خودبه خود و بدون درمان از بین می‌روند. البته زگیل گاهی اوقات بزرگتر می‌شود یا تعدادش بیشتر می‌شود. درمان از پخش شدن زگیل در ناحیه‌های دیگر جلوگیری می‌کند و به پیشگیری از سرطان دهانه رحم نیز کمک می‌کند. همچنین درمان برای رفع علائم و بهبود حال بیمار لازم است. در این بخش به معرفی روش‌های درمان زگیل تناسلی می‌پردازیم.

درمان دارویی

 • ایمونومدولاتورها: این داروها سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند و زگیل تناسلی را درمان می‌کنند.
 • آنتی پرولیفراتیوها: این داروها مانع از بزرگ شدن و ازدیاد زگیل تناسلی می‌شوند.
 • داروهای ضدویروسی: این داروها رشد ویروس‌هایی مانند HPV را کنترل و متوقف می‌کنند.

عملهای مختلف

 • کرایوتراپی: در روش کرایوتراپی از نیتروژن مایع برای منجمد کردن و از بین بردن زگیل تناسلی استفاده می‌شود.
 • الکتروکوتری: زگیل تناسلی با حرارت سوزانده می‌شود.
 • لیزر: لیزر برای از بین بردن زگیل‌های تناسلی بزرگتر یا ضخیم‌تر به کار برده می‌شود. لیزر بافت‌های اطراف یا نزدیک زگیل را با استفاده از حرارت از بین می‌رود. لیزردرمانی زگیل را بدون باقی گذاشتن جای زخم درمان می‌کند.
 • جراحی: متخصص زگیل را با تیغ، قیچی یا دیگر ابزار جراحی مناسب برمی‌دارد.

مدیریت علائم


 • زگیل را دستکاری نکنید یا نخارانید: دستکاری کردن یا خاراندن زگیل باعث پخش شدن عفونت در دیگر بخش‌های بدن می‌شود.
 • در مدتی که تحت درمان زگیل تناسلی هستید، رابطه جنسی نداشته باشید: داروهایی که روی پوست زده می‌شود، کاندوم و دیافراگم را ضعیف می‌کند. همچنین ممکن است زگیل تناسلی را به همسرتان نیز منتقل کنید.
 • تست پاپ اسمیر را به طور منظم انجام بدهید: تست پاپ اسمیر برای تشخیص ویروس HPV و جلوگیری از انتقال آن مفید است.

پیشگیری از انتقال زگیل تناسلی


پیشگیری از انتقال زگیل تناسلی

 • به همسرتان اطلاع بدهید که تحت درمان زگیل تناسلی هستید: ممکن است همسرتان نیز آلوده شده باشد و به درمان نیاز داشته باشد.
 • واکسن HPV تزریق کنید: واکسن HPV یا واکسن گارداسیل در بازه سنی 9 ـ 26 سال به منظور پیشگیری از زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم تزریق می‌شود. از پزشک معالجتان بخواهید که اطلاعات بیشتری درباره این واکسن به شما بدهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟


 • در صورت عود زگیل تناسلی
 • چنانچه پوست ناحیه‌ای که برای از بین بردن زگیل تناسلی درمان شده است، بسیار دردناک و متورم بشود.
 • متوجه شوید که زگیل جدید در نقاط دیگر بدن ایجاد شده است.
 • نگرانی یا سوال خاصی درباره این عارضه یا روش درمان آن داشته باشید.

سوالات متداول


میتوانم متوجه شوم که چه مدت است زگیل تناسلی داشتهام؟

غیرممکن است که با توجه به وجود زگیل بتوان گفت که چه زمانی به ویروس مبتلا شده‌اید. اگر از ابتلا به زگیل تناسلی ناراحت یا عصبانی هستید و نمی‌توانید در این باره با همسر یا دوستانتان صحبت کنید، مشکلتان را بدون خجالت با پزشک عمومی در میان بگذارید.

چه مدت بعد از درمان زگیل تناسلی میتوانم رابطه جنسی داشته باشم؟

بهتر است که در دوران درمان زگیل و تا زمان از بین نرفتن آن، رابطه جنسی نداشته باشید. این احتیاط برای محافظت کردن از پوست ناحیه درمان در برابر سایش و تسهیل فرآیند التیام است.

استفاده از کاندوم در زمانی که زگیل وجود دارد و همچنین تا سه ماه بعد از از بین رفتن زگیل، خطر سرایت ویروس را کاهش می‌دهد

آیا زگیل تناسلی بر باروری اثر میگذارد؟

خیر، هیچ شواهدی مبنی بر تاثیر گذاشتن زگیل تناسلی یا ویروس پاپیلوم انسانی بر قدرت باروری در دست نیست.

اگر در دوران بارداری دچار زگیل تناسلی بشوم، باید چکار کنم؟

حتماً به پزشک اطلاع بدهید که باردار هستید تا درمان مناسب را برایتان تجویز کنند.

 • زگیل‌ها غالباً در دوران بارداری بزرگتر و بیشتر می‌شوند. ممکن است زگیل برای اولین بار ایجاد شود یا بعد از مدتی طولانی عود کند.
 • زگیل را می‌توان در دوران بارداری به روشی ایمن درمان کرد، هرچند ممکن است درمان زگیل به بعد از زایمان موکول شود.
 • اگر زگیل بسیار بزرگ شود، می‌توان آن را جراحی کرد تا مشکلی را حین زایمان به وجود نیاورد. اگر امکان برداشتن زگیل وجود نداشته باشد، می‌توان زایمان را به روش سزارین انجام داد؛ البته چنین وضعیتی به ندرت پیش می‌آید.
 • ممکن است ویروس حین زایمان طبیعی به نوزاد منتقل شود و در نتیجه گلوی نوزاد عفونت کند؛ البته این وضعیت نادر است.

آیا زگیل تناسلی باعث ابتلا به سرطان میشود؟

خیر، گونه‌هایی از ویروس HPV که باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی مشخص می‌شوند، باعث ابتلا به سرطان نمی‌شوند. البته بعضی گونه‌های HPV تغییراتی را در سلول‌ها به وجود می‌آورند که منجر به سرطان می‌شود.

آیا واکسنی برای پیشگیری از زگیل تناسلی وجود دارد؟

بله، واکسن گارداسیل برای محافظت در برابر سویه‌های 6 و 11 ویروس پاپیلوم انسانی که عامل ایجاد زگیل تناسلی هستند و سویه‌های 16 و 18 که باعث ایجاد تغییرات سلولی غیرعادی و ابتلا به سرطان می‌شوند، تزریق می‌شود.

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یکDid you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonبا ما در تماس باشید