زگیل تناسلی در خانمها

زگیل ها یک نوع عفونت پوستی هستند که در نتیجه ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شوند. در این حالت ویروس با استفاده از یک نقص پوستی (همچون یک بریدگی) به بدن وارد شده و باعث ایجاد یک برآمدگی ناهموار بر روی سطح پوست می شود. در حقیقت زگیل ها نوعی تومور خوش خیم (غیر سرطانی) هستند که امکان تشکیل آنها در نقاط مختلف بدن وجود دارد. به طور مثال زگیل کف پا، زگیل تناسلی و زگیل تخت جزء انواع زگیل های شایع هستند.

 زگیل خود بتنهایی بیماری خطرناک و نگران کننده‍ای است چه رسد در خانمها‏ و آن هم زگیل‏ ناحیه تناسلی. زگیل‏ ناحیه تناسلی مشکل شایع و نگران کننده‏ای است. زگیل‏های تناسلی در زنان میتوانند داخل گردن رحم، داخل راست روده را دچار سرطان کنند. که متاسفانه مردم نمیدانند ومسئولین به فکر نیستند.

 ویروسی که باعث به وجود آمدن زگیل‏ ناحیه تناسلی ویروس پاپیلومای انسانی است که بسیار شبیه به ویروس ایجاد کننده ی زگیل معمولی است ولی در مقایسه با ویروس ایجاد کننده ی زگیل معمولی از قدرت انتقال بیشتری برخورداربوده و بیشتر ضایعات خود را در نواحی مرطوب اندامها بجا میگذارد. این ویروس مربوط به خانواده‏ای از ویروس‏ها بنام پاپیلوما است. ظاهر یک زگیل تناسلی بستگی به محل پیدایش آن دارد.چراکه سلولها تعیین کننده غالب آن هستند.
این نوع زگیل‏( زگیل تناسلی) مشکلی است که بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است. مشکل شایع و نگران کننده‏ای که معمولا با بی توجهی از آن گذر میشود. زگیل تناسلی اکثراً کوچک و صاف هستند، ولی می‏توانند باریک و بلند هم بشوند. زگیل تناسلی در سطح، نرم بوده و بر زگیل‏های معمولی زبر و مطبق نیستند. زگیل‏های تناسلی در زنان ممکن است، داخل گردن رحم، اطراف معقد یا داخل راست روده ایجاد شوند.
ویروس پاپیلومای انسانی که عامل زگیل‏های تناسلی هستند معمولا باعث زگیل‏های دست یا پا نمی‏شوند. زگیل‏های تناسلی با سرطان‏های ناحیه تناسلی در زنان مرتبط هستند و می‌توانند، باعث بروز سرطان دهانه رحم ‌شود.
درمان زگیل‏های تناسلی از همه موارد دیگر زگیل مشکل‏تر است. درمان دارویی برای زگیل‏های تناسلی  وجود ندارد و بهترین درمان فعلی فریز کردن با نیتروژن است.
متأسفانه روزبروز با افزایش موارد زگیل‏های تناسلی مواجه میشویم ولی با توجه به محدودیتها نمیتوانیم اطلاع رسانی مناسب در این زمنیه داشته باشیم. در حالی که لازم است هشدارها و آگاهی های لازم در این زمینه به جوانها  داده شود تا از انتشار این بیماریهای واگیر در جامعه جلوگیری شود.

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک