post_image

وجود خون در ادرار یک هشدار است.احتمال ابتلای مردان به سرطان مثانه دو یا سه برابر زنان است.

از نظر تعداد موارد ابتلای جدید در هر سال، سرطان مثانه دومین سرطان شایع در مردان و هفتمین سرطان شایع در زنان است.

علت سرطان مثانه

دلایل قطعی ایجاد و بروز سرطان مثانه مشخص نیست ولی افرادی که به سرطان مثانه مبتلا می شوند، به احتمال زیاد کسانی هستند که نسبت به دیگران بیشتر در معرض عوامل خطرزا قرار دارند که می توان گفت عامل خطرزا پدیده ای است که احتمال ابتلای فرد به بیماری را افزایش می دهد.

سن، دخانیات، شغل، عفونت ها، داروها، نژاد، سابقه ابتلا به سرطان مثانه، سابقه خانوادگی و جنسیت از عوامل خطرزای سرطان مثانه هستند، احتمال ابتلا به سرطان مثانه با افزایش سن بیشتر می شود و افراد زیر ۴۰ سال به ندرت به این بیماری مبتلا می شوند و همچنین  سیگاری ها، دو یا سه برابر غیرسیگاری ها به سرطان مثانه مبتلا می شوند.

برخی از کارگران به دلیل مواد سرطان زای موجود در محل کار خود، بیشتر درمعرض خطر ابتلا به سرطان مثانه قراردارند، کارگران صنایع لاسیتک سازی، مواد شیمیایی و چرم، آرایشگران، ماشین کاران، کارگران صنایع فلزی، کسانی که در چاپخانه ها شاغلند، نقاشان، کارگران منسوجات و رانندگان کامیون از جمله مشاغلی هستند که در معرض خطر قراردارند.

برخی از داروهایی که در درمان سرطان و برخی بیماری های دیگر استفاده می شوند خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش می دهند، احتمال ابتلای مردان به سرطان مثانه دو یا سه برابر زنان است.

احتمال ابتلا به سرطان مثانه در کسانی که یک یا چند نفر از اعضای خانواده شان به سرطان مثانه مبتلا هستند و یا در افرادی که درگذشته به این سرطان مبتلا بوده اند، بیش تر از دیگران است.

علایم سرطان مثانه

وجود خون در ادرار، درد درحین ادرار، تکرر ادرار و یا احساس نیاز بی مورد به دفع ادرار از نشانه های رایج سرطان مثانه هستند که باید به این نکته توجه کرد که وجود این نشانه ها، صددرصد به معنای وجود سرطان مثانه نیست و عفونت ها، سنگ های مثانه و تومورهای خوش خیم نیز می توانند موجب بروز این علایم شوند.

کسانی که این علایم را دارند باید به پزشک مراجعه کنند تا وی بتواند مشکل را هرچه سریع تر تشخیص داده و درمان کند.

مبتلایان به سرطان مثانه گزینه های درمانی زیادی دارند، ممکن است تحت جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا درمان بیولوژیک قراربگیرند و برخی از بیماران تحت ترکیبی از این روش ها قرارمی گیرند.

بیماری سرطان قابل علاج است اگر به موقع مراجعه کنیم و تشخیص داده شود.

منبع :سیمرغ

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک