سنگ سازی كلیه

[sbu_post_image]

مصرف ماءالشعیر باعث تشدید سنگ سازی كلیه می شود

 ماءالشعیر هیچ مزیتی نسبت به سایر مایعات ندارد و با وجود آن كه مبتلایان به سنگ كلیه باید مایعات زیادی مصرف كنند اما به هیچ وجه نباید نوشابه هایی مانند ماء الشعیر بنوشند چون مصرف این مایعات باعث تشدید سنگ سازی كلیه می شود.

آب، بهترین مایع برای افزایش حجم ادرار مبتلایان به سنگ كلیه است. البته برخی بیماران حجم ادرار را با دارو یا دیورتیك هایی مانند برخی گیاهان مثل كاكل ذرت افزایش می دهند این در حالیست كه اگر حجم ادرار بدون مصرف آب افزایش یابد تاثیری بر سلامت بدن ندارد.

نوشیدن مایعات برای مبتلایان به بیماریهای دیگر كلیوی مفید نیست، مصرف مایعات از جمله آب برای مبتلایان به دفع پروتئین زیان آور است و آنان به مقدار بسیار كم و در صورت احساس تشنگی شدید مجاز به نوشیدن آب هستند.

افرادی كه مبتلا به بیماریهای كلیوی نیستند، مصرف مایعات برای آنان مفید است و این كار باعث پیشگیری از ابتلای آنان به بیماری سنگ كلیه می شود.

آب، بهترین مایع مصرفی برای افراد سالم است مصرف مایعات دیگر مانند نوشابه ممكن است باعث بروز مشكلاتی برای این افراد شود. مایعاتی كه به عنوان نوشابه مصرف می شوند، حاوی اگزالات هستند كه زمینه ابتلا به سنگ كلیه را فراهم می كنند بنابراین بهتر است افراد از نوشابه هایی مانند نوشیدنی های گازدار و ماء الشعیر كمتر استفاده كنند چون قند بالای این نوشیدنی ها باعث افزایش قند خون و ابتلا به چاقی می شود.

 میزان مصرف آب افراد سالم به وضعیت شغلی آنان نیز بستگی دارد. به عنوان نمونه بدن ورزشكاران حرفه ای و افرادی كه در محیط های گرم كار می كنند به مایعات بیشتری نیاز دارد.

حجم ادرار بهترین معیار برای تعیین میزان نیاز بدن به مایعات است لازم است افراد به رنگ ادرار خود توجه كنند. میزان مصرف آب هر فرد باید به اندازه ای باشد كه رنگ ادرار او را شفاف كند. رنگ ادرار كسانی كه آب كمی مصرف می كنند، شفاف نیست و هرچه قدر این رنگ تیره تر باشد به معنای كمتر مصرف شدن مایعات است.

منبع : بیتوته

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان