instagram
telegram
phone
بیوپسی کلیه
16 جولای 2013
سرطان كليوي
16 جولای 2013

درمان انواع سنگ کلیه : علائم شن کلیه و راه درمان آن

سنگ کلیه
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سنگ کلیه جسم سختی است که از میلیون‌ها کریستال ریز تشکیل شده است. بیشتر سنگ‌های کلیوی روی سطح داخلی کلیه شکل می‌گیرد، جایی که ادرار از بافت کلیه خارج شده و وارد سیستم جمع‌آوری ادرار می‌شود. سنگ کلیه می‌تواند مانند سنگ ریزه یا دانه ماسه کوچک باشد اما در بیشتر موارد بسیار بزرگ‌تر است.

کار کلیه‌ها حفظ تعادل آب، مواد معدنی و نمک در بدن است. ادرار محصول این فرآیند فیلتر است. در شرایط خاص، موادی که به طور معمول در ادرار حل می‌شوند مانند کلسیم، اگزالات، و فسفات، بیش از حد غلیظ شده و می‌توانند به صورت یک کریستال از ادرار جدا شوند. سنگ کلیه زمانی ایجاد می‌شود که این بلورها به یکدیگر متصل شده و به صورت یک توده کوچک یا سنگ دربیایند.

انواع سنگ کلیه


انواع سنگ کلیه

سنگ کلیه از انواع مختلفی از مواد معدنی تشکیل می‌شود:

سنگ‌های کلسیم

 بیشتر سنگ‌های کلیوی از کلسیم و اگزالات تشکیل شده‌اند. بسیاری از افرادی که در کلیه‌های آن‌ها سنگ‌های حاوی کلسیم تشکیل می‌شود در ادرار خود کلسیم زیادی دارند، وضعیتی که به آن هیپرکلسیوری گفته می‌شود. دلایل مختلفی برای بروز هیپرکلسیوری وجود دارد. برخی از افراد کلسیم زیادی را از طریق روده خود جذب می‌کنند. برخی دیگر مقدار زیادی کلسیم را از استخوان خود جذب می‌کنند. افرادی نیز وجود دارند که کلیه‌های آن‌ها میزان کلسیم موجود در ادرارشان را به درستی تنظیم نمی‌کند. در تعدادی از افراد سنگ اگزالات کلسیم به دلیل میزان بالای اگزالات در ادرار تشکیل می‌شود، وضعیتی که به آن هیپرکلسیوری گفته می‌شود. در بعضی موارد اگزالات بیش از حد در ادرار در نتیجه بیماری التهابی روده مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو است. در بعضی موارد نیز ممکن است در نتیجه جراحی قبلی روده باشد. سنگ‌های فسفات کلسیم، نوع دیگری از سنگ کلسیم هستند که شیوع آن‌ها بسیار کمتر از سنگ‌های اگزالات کلسیم است. در برخی از افراد، سنگ‌های فسفات کلسیم در نتیجه یک بیماری به نام اسیدوز توبولار کلیوی ایجاد می‌شود.

سنگ‌های استرویت

درکلیه بعضی از بیماران سنگ‌هایی تشکیل می‌شود که مخلوطی از منیزیم، آمونیوم، فسفات و کربنات کلسیم هستند که به عنوان استرویت شناخته می‌شود. این سنگ‌ها در نتیجه عفونت با انواع خاصی از باکتری‌هایی که می‌توانند آمونیاک تولید کنند تشکیل می‌شوند. آمونیاک pH ادرار را بالا می‌برد و آن را قلیایی می‌کند و این امر باعث تشکیل سنگ استروویت می‌شود.

سنگ‌های اسیداوریک

اسید اوریک هنگامی که بدن پروتئین را متابولیزه می‌کند تولید می‌شود. وقتی که pH ادرار به زیر 5.5 کاهش می‌یابد، ادرار با کریستال‌های اسید اوریک اشباع می‌شود که به آن هیپرکلسیوری گفته می‌شود. هنگامی که اسید اوریک زیادی در ادرار وجود داشته باشد، این سنگ‌ها تشکیل می‌شوند. سنگ‌های اسید اوریک در افرادی که پروتئین زیادی مصرف می کنند، مانند پروتئین‌هایی که در گوشت قرمز یا مرغ وجود دارد، بیشتر دیده می‌شود. این سنگ‌ها ممکن است در افراد مبتلا به نقرس نیز تشکیل شود.

سنگ سیستین

سنگ‌های سیستین بسیار نادر هستند و فقط در افرادی که مبتلا به اختلال متابولیک ارثی هستند شکل می‌گیرد. این اختلال باعث بالا رفتن میزان سیستین در ادرار می‌شود که به آن سیستینوری گفته می‌شود.

علت شن و سنگ کلیه


عوامل خطر زیادی وجود دارد که در تشکیل سنگ و شن کلیه نقش دارند. با اینکه که مردان بیشتر از زنان به سنگ کلیه مبتلا می‌شوند، اما شیوع آن در هر دو جنس به طور پیوسته در حال افزایش است. علل و عوامل خطر سنگ کلیه شامل موارد زیر است:

 • کم آبی
 • رژیم‌های غذایی با پروتئین و سدیم بالا
 • چاقی
 • داروهای خاص:
 • داروهای مدر
 • آنتی‌اسیدها
 • مکمل‌های کلسیم
 • ویتامین دی
 • بیماری‌های اساسی مانند:
 • جراحی بای پس معده
 • بیماری التهابی روده
 • دیابت و سندرم متابولیک
 • فشار خون
 • کلسترول بالا
 • بیماری تیرویید
 • سارکوئیدوز
 • بیماری‌های خود ایمنی
 • عفونت‌های مكرر مجاری ادراری

نقرس

علائم سنگ کلیه:

 بطور کلی سنگهای کلیه ابتدا در کلیه ساخته میشوند و بعد به قسمتهای پائین تر مثل مثانه میرود. علائم و نشانه های سنگ کلیه بر حسب محل آن با هم فرق دارد. گاهی سنگها کوچکند و تا زمانی که داخل کلیه هستند هیچ علامتی ایجاد نمیکنند. گاهی این سنگها در هنگام خروج از کلیه در مسیر ایجاد انسداد میکنند و میتوانند باعث درد پهلو، عفونتهای عود کننده یا ادرار خونی دائم شوند. وقتی سنگها از کلیه خارج شده و وارد حالب میشوند، دردهای تیزی ایجاد میکنند که در پهلوست، ولی درد معمولا به اطراف پهلو و نواحی شکم تیر میکشد. ممکن است با تهوع و استفراغ توأم شود. دردها به صورت متناوب است یعنی بعد از یک دوره شدید یک زمان آرامش وجود دارد. وقتی که سنگ به طرف پایین تر حرکت میکند دردها به قسمتهای پایین تر مثل کشاله ران تیر میکشد. این افراد معمولا تب ندارند، مگر اینکه عفونت هم داشته باشند.

– سختی ادرار

– بیرون آمدن شن از مجرای ادرار

 – درد کمر و پایین کمر از علائم سنگ کلیه می باشد

 علایم سنگ مثانه

 درد در بالای آلت

بیرنگی ادرار

– کم کم خارح شدن ادرار و تیر کشیدن در مجرای ادرار

-دربعضی موارد بند آمدن پیش آب نام برد.

راه های تشخیص شن کلیه


راه های تشخیص شن کلیه

سنگ کلیه دراکثر افراد پس از شروع درد شدید و آزاردهنده کلیه تشخیص داده می‌شود. این درد شدید هنگامی اتفاق می‌افتد که سنگ کلیه از جایی که تشکیل شده است، یعنی پاپیلای کلیوی، حرکت کرده و در سیستم جمع‌آوری ادرار قرار گیرد. وقتی این اتفاق بیفتد، سنگ می‌تواند تخلیه ادرار از کلیه را مسدود کند، وضعیتی که به آن کولیک کلیوی گفته می‌شود. درد ممکن است در قسمت تحتانی کمر شروع شود و به طرف کشاله ران حرکت کند. علائم دیگر ممکن است شامل خون در ادرار (هماچوری)، عفونت مکرر یا مداوم مجاری ادراری، فوریت یا تکرر ادرار و حالت تهوع یا استفراغ باشد.

هنگامی که پزشک شما را از نظر سنگ کلیه معاینه می‌کند، اولین قدم گرفتن یک تاریخچه کامل از بیمار و معاینه فیزیکی او خواهد بود. پزشک اطلاعات مهم در مورد علائم فعلی، سنگ کلیه قبلی، بیماری‌ها و مشکلات پزشکی، داروها، رژیم غذایی و تاریخچه خانوادگی را جمع‌آوری کرده و برای ارزیابی علائم سنگ کلیه مانند درد در ناحیه پهلو، شکم تحتانی یا کشاله ران معاینه جسمی انجام خواهد داد.

پزشک شما برای یافتن خون یا عفونت در ادرار، آزمایش ادرار را برای شما انجام می‌دهد. همچنین نمونه خون از شما گرفته می‌شود تا عملکرد کلیه و شمارش خون مشخص شود.

حتی اگر همه این آزمایشات لازم باشد، تنها با ارزیابی رادیولوژیک می‌توان سنگ کلیه را تشخیص داد. در برخی موارد، اشعه ایکس ساده به نام KUB ، برای تشخیص سنگ کافی خواهد بود. اگر پزشک شما به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشد، ممکن است اسکن پیروگرام داخل وریدی (IVP) یا اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) نیز انجام دهد.

بعضی مواقع سنگ کلیه به هیچ وجه علائمی ایجاد نمی‌کند. هنگامی که پزشک در تصاویری که توسط اشعه ایکس گرفته شده به دنبال مشکلات دیگری است، این سنگ‌های بدون درد کشف می‌شوند. گاهی اوقات نیز اگرچه سنگ دردی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند مشکلات دیگری را مانند عود مجدد عفونت ادراری یا ادرار خونی ایجاد کند.

چه موقع باید سنگ کلیه درمان شود؟


هنگامی که سنگ کلیه باعث ایجاد درد شود تا حدی که با داروهای مسکن خوراکی قابل کنترل نباشد، باید درمان شود. به همین ترتیب، سنگ‌هایی که با تهوع شدید یا استفراغ همراه هستند نیز باید درمان شوند. بعضی از سنگ‌ها با عفونت یا تب همراه هستند، چنین شرایطی می‌تواند زندگی بیمار را تهدید کند و نیاز به درمان سریع دارد. همچنین اگر سنگ کلیه در فردی وجود دارد که تنها یک کلیه دارد، عملکرد کلی کلیه او ضعیف است یا دچار انسداد کامل جریان ادرار شده است باید هرچه سریع‌تر برای درمان اقدام کند.

بعضی اوقات، هنگامی که یک سنگ با علائم آزاردهنده‌ای همراه است، می‌توانید صبر کنید و ببینید که سنگ به خودی خود دفع می‌شود یا نه. اگر سنگ کوچک باشد، این اتفاق کاملا منطقی است. اما سنگ‌هایی با اندازه بزرگتر از 5 میلی‌متر بعید است که به خودی خود دفع شوند و باید اقدامات درمانی برای آن‌ها در نظر گرفته شوند.

سنگ کلیه چگونه باید درمان شود؟


درمان سنگ کلیه

در گذشته درمان سنگ کلیه نیاز به عمل جراحی داشت و پس از آن بیمار باید به مدت طولانی بستری می‌شد و دوره نقاهت طولانی را پشت سر می‌گذاشت. اما در سال‌های اخیر درک بهتری از بیماری سنگ کلیه به همراه پیشرفت در فناوری جراحی منجر به ایجاد درمان‌های کم‌تهاجمی و حتی غیرتهاجمی برای مبتلایان به سنگ کلیه شده است.

روش معالجه سنگ یا شن کلیه باید مختص آن فرد باشد. پزشکان طیف کاملی از گزینه‌های درمانی پیشرفته از جمله ESWL، حال‌بوسکوپی و PERC را به بیمار ارائه می‌دهند و درباره مزایا و معایب هریک از این روش‌های درمانی در مورد شرایط شما صحبت خواهند کرد. هدف پزشکان این است که درک هر چه بیشتر از ماهیت سنگ کلیه و همچنین مناسب‌ترین گزینه درمانی را در اختیار بیمار قرار دهند.

داروهای مسکن

اگر نتایج آزمایش نشان داد که سنگ کلیه شما کوچک است، پزشک ممکن است به شما بگوید که داروی مسکن مصرف کنید و مایعات زیادی بنوشید تا کمک کند که سنگ به سمت مجاری ادراری حرکت کند. اگر سنگ کلیه شما بزرگ باشد، یا اگر دستگاه ادراری شما را مسدود کرده است، ممکن است درمان‌های دیگری نیز لازم باشد.

موج شاک یا لیتوتریپسی

یکی از گزینه‌های درمان سنگ کلیه، لیتوتریپسی یا موج شاک است. این روش درمانی از امواج شاک برای شکستن سنگ کلیه به قطعات کوچک استفاده می‌کند. پس از درمان، قطعات کوچک سنگ کلیه به سمت مجاری ادراری حرکت کرده و از طریق ادرار خارج می‌شوند. این روش درمانی معمولاً 45 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد و ممکن است تحت بیهوشی عمومی انجام شود. این بدان معناست که شما در خواب هستید و دردی احساس نخواهید کرد.

یورتروسکوپی

یکی دیگر از گزینه‌های درمانی سنگ کلیه، حال‌بوسکوپی است. این روش درمانی نیز تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. پزشک برای یافتن و برداشتن سنگ یا یافتن و شکستن سنگ به قطعات کوچک از ابزاری طویل به شکل لوله استفاده می‌کند. اگر سنگ کوچک باشد، پزشک ممکن است بتواند آن را خارج کند. اما اگر بزرگ باشد، ممکن است لازم باشد به قطعات کوچک‌تری شکسته شود. در این حالت از لیزر برای شکستن سنگ به قطعاتی که به اندازه کافی کوچک هستند که بتوانند از مجاری ادرار شما عبور کنند، استفاده می شود.

جراحی

در موارد نادر، نوعی عمل جراحی به نام نفرولیتوتومی از راه پوست برای از بین بردن سنگ کلیه مورد نیاز است. در طی این عمل جراحی، لوله‌ای به طور مستقیم به کلیه شما وارد می‌شود تا سنگ از بین برود. برای بهبودی پس از این درمان، شما باید دو تا سه روز در بیمارستان بستری باشید.

درمان خانگی شن کلیه


توجه کنید مصرف زیاد گوشت و ترشی باعث افزایش اسید اوریک خون میشود همچنین مصرف زیاد قرص های کلسیم شکستگی استخوان و مصرف زیاد لبنیات باعت ایجاد سنگ میشود حال اگر رنگ سنگ زرد و کدر بود سنگ کلیه و اگر رنگ سفید داشت سنگ مثانه میباشد تشخیص ساده برای فهمیدن نوع سنگ اگر درد در پشت کیله تا رانها داشتید مانند درد زایمان میماند سنگ کلیه و اگرد سوزش در مجاری تناسلی و احساس دفع ادارار مکرر داشتید احتمال سنگ مثانه میباشد

1. کسانی که سنگ و شن کلیه دارند کمتر اسفناج بخورند و از طرف دیگر باید گفت که جوشانده اسفناج با آب اگر میل شود دفع کننده سنگ کلیه است.

2. برای کسانی که ورم کلیه دارند و یا سنگ کلیه، خوردن بادمجان ممنوع است.

3. برای دفع سنگ کلیه 60 گرم گل باقلا را در یک لیتر آب‌جوش دم‌کرده به تدریج میل شود.

4. برای درمان چرکین شدن کلیه و لگنچه (پیلونفریت) پوست سبز روی باقلا که تازه است را در آب پخته روزی 20 گرم میل شود تا بهبودی حاصل گردد و یا این که پوست سبز باقلا را خشک نموده هر صبح ناشتا یک تا دو گرم همراه کاکل ذرت دم‌کرده میل شود و یا 30 گرم گل باقلا را در 500 سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده به تدریج میل شود.

5. بومادران 10 گرم را در 500 سی‌سی آب‌جوش نیم ساعت دم‌کرده (اگر در فلاکس بریزید بهتر می‌باشد) هر 5 ساعت یک لیوان به مدت 3 روز میل شود.

6. برای دفع سنگ کلیه هر 4 ساعت 3 قاشق شربت پیاز با یک لیوان آب حل و به مدت 3 روز میل شود.

* طرز تهیه شربت پیاز: آب پیاز 100 گرم، آب 400 گرم، شکر 400 گرم همه را جوشانده تا به قوام آید.

7. جهت ورم کلیه از شربت پیاز استفاده شود هر 6 ساعت 3 قاشق در آب حل کنید میل شود.

8. مقداری کنجد با چند عدد انجیر در50 سی‌سی آب ترب و50 سی‌سی آب شلغم خیس نموده سپس 100 سی‌سی آب به آن اضافه نموده 2 مرحله در طی روز به مدت 5 روز میل شود.

9. برای تصفیه کلیه ترب را به ورقه‌های نازک برش زده و عسل روی آن می ریزیم سپس آبی که جدا شده است می نوشیم و یا 50 سی‌سی آب ترب و یک قاشق عسل را در 150 سی‌سی آب مخلوط کرده می‌نوشیم.

چطور می‌توان از سنگ کلیه جلوگیری کرد؟


این موضوع شاید مهم‌ترین قسمت باشد. با تغییراتی ساده در رژیم غذایی خود، می‌توانید خطر ابتلا به سنگ یا شن کلیه جدید یا رشد سنگ‌های موجود را کاهش دهید.

بزرگترین عامل در تشکیل سنگ، غلظت ادرار است. ساده‌ترین راه برای رفع این مشکل نوشیدن مایعات زیاد است. بخصوص نوشیدن مایعات در عصر و نوشیدن یک لیوان آب قبل از خواب، ادرار را در طول شب رقیق کرده و تشکیل سنگ و رشد آن را کاهش می‌دهد.

بیشتر مردم آب را به عنوان یک “استاندارد” برای مصرف مایعات در نظر می‌گیرند، اما افرادی که چای، قهوه، آبجو و شراب بیشتری می‌نوشند، کمتر از افرادی که به همان میزان آب می‌نوشند، احتمال ایجاد سنگ کلیه در آن‌ها کم‌تر است. در مقابل، مایعاتی که خطر ابتلا به سنگ یا شن کلیه را افزایش می‌دهند نوشیدنی‌های قندی (به ویژه کولا)، آب میوه‌ها از جمله گریپ فروت، زغال اخته، نارنج و سیب و مشروبات الکلی هستند. البته اگر مشروبات الکلی یا آبجو مصرف می‌کنید، در محدوده ایمن بمانید، و به یاد داشته باشید که مصرف بیش از حد تمام نوشیدنی‌های الکلی می‌توانند به کبد، مغز و اندام‌های دیگر آسیب برساند. دستورالعمل فعلی برای مصرف نوشیدنی‌های الکلی 14 واحد در هفته است (به زنانی که باردار هستند توصیه می‌شود از مصرف الکل به طور کامل خودداری کنند).

بیشتر سنگ‌ها از اگزالات کلسیم تشکیل شده‌اند. مؤلفه مهم در این سنگ‌ها اگزالات است. اگرچه برخی از “رژیم‌های غذایی سنگ کلیه” بر لزوم پرهیز از خوردن غذاهای حاوی اگزالات تأکید می‌کنند، اما به احتمال زیاد این کار غیر ضروری است. اگر افراد به اندازه کافی از غذاهای حاوی کلسیم (شیر، پنیر و ماست) استفاده کنند، کلسیم به تمام اگزالات‌ها متصل شده و به طور موثری آن را خنثی می‌کند و بنابراین سنگی تشکیل نمی‌شود.

مقدار زیاد ویتامین C برای سنگ کلیه مضر است. این ویتامین به طور کلی در قرص‌های ویتامین و آب میوه‌ها به مقدار زیادی یافت می‌شود. خود میوه‌های حاوی ویتامین C بی‌خطر است زیرا فیبر آن می‌تواند به جلوگیری از سنگ کمک کند. وقتی که ویتامین C از طریق روده جذب شود، به اگزالات تبدیل می‌شود که سپس از طریق ادرار از بدن خارج می‌شود و می‌تواند خطر سنگ کلیه را افزایش دهد.

نمک سفره نیز ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد و بنابراین باید از مصرف آن خودداری کرد. نیازی به گذاشتن نمک بر روی میز یا استفاده از آن در هنگام آشپزی نیست. کاهش مقدار غذاهای شور نیز ایده خوبی برای جلوگیری از سنگ کلیه است. کاهش نمک در رژیم غذایی علاوه بر احتمال کاهش سنگ کلیه، خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهد.

منبع: savalanziba

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یکDid you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا ما در تماس باشید