در سیستوسکوپی داخل مثانه توسط پزشک دیده می‌شود. سیستوسکوپی برای مشاهده و درمان سنگ‌های مثانه، بررسی علل عفونت مکرر ادراری به علت وجود خون در ادرار انجام می‌شود. ممکن است پزشک قبل از جراحی مثانه برای بررسی وضعیت مثانه انجام سیستوسکوپی را ضروری بداند. مشاهده مثانه ممکن است ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.برای جلوگیری از عفونت مثانه اغلب برای فرد آنتی بیوتیک تجویز می شود.

این حالت یک التهاب مزمن دیواره مثانه است که باعث درد لگن و مثانه به‌صورت مزمن می‌شود و همچنین می‌تواند باعث کاهش گنجایش مثانه شده و درنتیجه باعث ‌شود، فرد بیشتر به دستشویی برود. هیچ‌کس نمی‌داند علت این بیماری چیست؛ این حالت با عفونت دستگاه ادراری و عفونت مثانه متفاوت است زیرا در این حالت التهاب ناشی از عفونت نیست و آنتی‌بیوتیک‌ها نمی‌توانند در درمان موثر باشند.

بعضی‌اوقات التهاب آن‌قدر شدید و وخیم است که زخم‌هایی در دیواره‌ مثانه ایجاد می‌کند. این حالت در زنان شایع‌تر و در واقع ۹۰ درصد از موارد آن در زنان رخ می‌دهد. بعضی پزشکان معتقدند، این حالت یک بیماری خود ایمن است که پس از یک عفونت مثانه رخ می‌دهد اما برخی دیگر می‌گویند، موادی که در ادرار وجود دارد می‌تواند باعث صدمه‌‌خوردن جداره مثانه شود. برای رفع این مشکل هنوز درمانی کشف نشده اما گاهی ممکن است علائم بدون هیچ‌درمانی برطرف شوند، گاهی هم علائم برای مدتی برطرف می‌شوند اما دوباره پیدا می‌شوند. گاهی حتی ممکن است بین دوره‌های بیماری‌ فاصله‌های چند ساله ای وجود داشته باشد.

 علائم نیاز به سیستوسکوپی

 علائم سیستیت ‌بین‌بافتی شامل درد لگن، احساس فشار، درد در لمس و درد شدید و مداوم در مثانه و کل لگن است. فرد ممکن است، احساس تکرر ادرار و فوریت داشته باشند. زنانی که دچار حالت بسیار شدید این بیماری می‌شوند ممکن است روزی ۶۰ ‌بار به دست شویی بروند. در برخی بیماران پرشدن مثانه و در برخی دیگر خالی‌شدن آن باعث ایجاد درد می‌شود. به‌طور معمول درد طی روزهای دوره ماهانه شدید‌تر می‌شود. تشخیص این حالت به وسیله شیوه‌ای است که سیستوسکوپی نامیده می‌شود که نوعی آندوسکوپی برای دیدن داخل مثانه است.
اگر بیشتر از یک‌بار دچار سنگ‌های کلیه شده‌اید یا اگر سابقه خانوادگی ابتلا به سنگ‌های کلیوی را دارید، احتمالا تمایل خواهید داشت که پزشکان معالج شما کاری بکنند که دیگر به این سنگ‌ها مبتلا نشوید. با تغییرات در رژیم غذایی و نوشیدن آب به مقدار کافی می‌توان بسیاری از سنگ‌ها را کوچک کرد یا مانع از تشکیل‌ آن‌ها شد اما بعضی از انواع سنگ‌ها هم به درمان‌های دارویی نیاز دارند. برای این کار نیاز است که پزشک معالج‌تان برای شما درخواست تجزیه ادرار را بدهد تا مشخص شود که شما مستعد ابتلا به کدام نوع از سنگ‌ها هستید و نقشه درمان مناسب را برای شما ترسیم کند.

 رژیم غذایی

هنوز مطالعات جامع و کاملی در مورد تاثیر رژیم‌های غذایی روی حالت سیستیت بین‌بافتی انجام نگرفته است اما بسیاری از زنان می‌گویند که گوجه‌فرنگی، انواع سس‌ها، شکلات‌ها، نوشیدنی‌ها و مایعات حاوی کافئین و غذاهای حاوی چربی بالا علائم را در آن‌ها تشدید می‌بخشند، در گروهی دیگر هم خوردن هرگونه نوشیدن یا غذاهای حاوی قندهای مصنوعی به‌شدت علائم را بدتر می‌کند. به هر حال باید از هرچیزی که علائم را بدتر می‌کند پرهیز کنید. برخی پزشکان معتقدند، کسانی که رژیم غذایی آن‌ها شامل چند وعده غذایی کم‌حجم‌ و از گروه‌های مختلف غذایی باشد، علائم و دردهای کمتری را تجربه خواهند کرد. در ضمن خیال‌تان راحت باشد که این مشکل هیچ‌ مشکلی در روند طبیعی بارداری یک‌زن ایجاد نخواهد کرد.
دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک