سیستوسکوپ خود شامل سیستم لنز نوری فراهم می کند که بزرگ، روشن از مجرای ادرار، بخش از پیشابراه توسط غده پروستات (پروستات مجرای خروجی مثانه)، مثانه، و دهانه حالب به مثانه احاطه شده (حالب مدخل). حوزه های کوچک را می توان از طریق سیستوسکوپ گذشت، اجازه می دهد ارزیابی از لوله ای که ادرار را از کلیه به مثانه (حالب) و منطقه (لگن) داخلی کلیه است.
ماده حاجب را می توان به تجسم حالب اجازه می دهد از هر دو حالب و لگنچه کلیه (pyelogram رتروگراد) تزریق می شود. Cystoscopes یا سفت و سخت و یا قابل انعطاف است.

cystoscopes سفت و محکم بلند، راست و سفت ابزار است. cystoscopes انعطاف پذیر هستند نیز طولانی است، اما می توان آنها را به آرامی خم و خمیده است. cystoscopes انعطاف پذیر باعث ناراحتی کمتری به فرد است و می تواند در کنار تخت استفاده می شود، در یک محیط دفتر، و یا در اتاق عمل. cystoscopes انعطاف پذیر نیز استفاده می شود زمانی که فرد می تواند با پا در رکاب (موقعیت برش مثانه برای خروج سنگ) می چرخاند، مسطح قرار است بر روی پشت (طاقباز).
انواع روش ممکن است از طریق سیستوسکوپ انجام شده است. سیستوسکوپ اجازه اورولوژیست برای به دست آوردن یک نمونه ادرار را از هر کلیه به ارزیابی عملکرد آن است. فورسپس جام را می توان از طریق سیستوسکوپ به منظور حذف یک نمونه کوچک از بافت برای تجزیه و تحلیل میکروسکوپی (بیوپسی)، و یا برای برداشتن سنگ کلیه (سنگ کلیه) قرار داده شده است.

فلاشینگ (آبیاری) و مکش نیز از طریق سیستوسکوپ انجام شده است. Cystoscopes ممکن است برای ضبط متصل به تجهیزات دوربین و به فرد اجازه می دهد فرصت برای دیدن اختلالات است.
سیستوسکوپی تشخیصی و کاربردی، روشی است که به عنوان کامل کننده یا کمک کننده رشته جراحی زنان، پیش از عمل، حین عمل یا پس از آن به کار می رود…

این روش به وسیله متخصصان زنان در موارد زیر به کار می رود:

۱) بررسی وضعیت سیستم ادراری تناسلی (برای مثال بی اختیاری ادرار همراه با علایم التهابی، پیوری یا هماچوری استریل، دفع ادراری دردناک یا عفونت راجعه)،

۲) ارزیابی درگیری های مثانه و پیشابراه با بدخمی های دستگاه تناسلی

۳) به عنوان راهنما در حین عمل

۴) تشخیص، بررسی و پیشگیری از آسیب های دستگاه ادراری مربوط به چگونگی انجام روش های مختلف جراحی زنان، ۵) بلافاصله پس از جراحی های دستگاه ادراری تناسلی، برای بررسی اینکه آیا بخیه ها، نخ ها، مش، کلاژن ها و دیگر وسایل، به درستی در جای خود قرار دارند یا خیر و ۶) تشخیص بیماری های داخل مثانه، مانند ارزیابی سیتولوژی غیرطبیعی دستگاه ادراری و هماچوری سیستیت بینابینی.

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک