سکته مغزی: علائم و روش های درمانی

81770803-70182232استروک(Stroke) یا سکته مغزی به از بین رفتن سلول‌ های مغز در یک منطقه مشخص می ‌گویند که در اثر جریان ناکافی خون به آن منطقه می‌ باشد و بنابراین سکته مغزی وقتی اتفاق می ‌افتد که جریان خون قسمتی از مغز قطع شود و متعاقب آن رسیدن اکسیژن و مواد تغذیه کننده به مغز متوقف می‌ شود. نرسیدن خون به مغز باعث می ‌شود تا سلول‌ های مغزی به ‌سرعت از بین بروند و لذا نسبت به منطقه ‌ای که خون به آن نقطه نرسیده ممکن است فرد دچار آسیب ‌هایی مانند اختلال تکلم، اختلالات زبان، از دست رفتن حافظه و توانایی تعقل، کما یا مرگ گردد.

آسیب شناسان گفتار درمانی از بزرگسالانی پشتیبانی و حمایت می‌کنند که به دلیل شرایط پزشکی خاصی مانند سکته، سرطان سر و گردن، بیماری پارکینسون و جنون مشکلات برقراری ارتباط و/یا بلع پیدا کرده‌اند.

حمله مغزی یا حوادث عروقی مغزی یک اورژانس پزشکی است که نیاز به درمان فوری دارد. درمان به موقع و سریع، بهبودی را سرعت بخشیده و می ‌تواند از عوارض ناتوان ‌کننده مثل فلج یک طرفه جلوگیری کند. درمان سکته مغزی باید ظرف حداکثر ۳ تا ۶ ساعت شروع شود و گرنه عوارض جدی در پی خواهد داشت.

انواع روش های درمان عوارض سکته مغزی:

فيزيوتراپي راه درمان سکته مغزی

سكته مغزي مي‌تواند باعث ضعف يا فلج نيمي از بدن و مشكلات تعادل شود. فيزيوتراپی در درمان سکته مغزی كمك مي‌كند كه تا حد ممكن كنترل ماهيچه‌ها و حركت فرد به حالت عادي بازگردد.
فيزيوتراپي خيلي زود به دنبال سكته مغزي در منزل يا بيمارستان آغاز مي‌شود. اگر فرد توانايي جابه‌جايي نداشته باشد، فيزيوتراپ از وضعيت مناسب آنها در تخت اطمينان حاصل مي‌كند و وضعيت آنها را به طور منظم تغيير مي‌دهد تا از خشك شدن ماهيچه‌ها و مفاصل جلوگيري كند. اگر فردي كه دچار سكته مغزي شده است نمي‌تواند روي تخت يا صندلي بنشيند فيزيوتراپ به او كمك مي‌كند تا تعادل خود را حفظ كند. پس از اين مرحله شخص مي‌تواند با كمك بايستد و به آرامي راه برود.
درمان اندام‌هاي ضعيف يا فلج با حركات كوچك و ساده آغاز مي‌شود. با پيشرفت شخص و قوي‌تر شدن او حركات پيچيده‌تر، آزمايش مي‌شوند و او تشويق مي‌شود تا هر دو سمت بدنش را به كار بگيرد. اين كار از استفاده بيش از اندازه از سمت سالم جلوگيري مي‌كند.
درمان گرفتگي عضلات اين بيماران تلفيق انجام حركات نرمشي و مصرف داروهاي ضداسپاسم مي‌باشد. در صورتي كه گرفتگي عضلات رفع نشود انتخاب آخر جراحي خواهد بود كه روي مغز يا روي عضلات و مفاصل صورت مي‌گيرد. جراحي موجب از بين رفتن درد و بازيابي برخي از حركات مي‌شود.

گفتار درمانی

توانبخشی جزو روند بهبودی بیماران می باشد. این درمان کمک می کند که بیمار مهارت های از دست داده را دوباره به دست بیاورد و آسیب هایی که هنوز بوجود نیامده است را جبران کند.

هدف این است که بیمار استقلال خود را دوباره بدست آورد.

برای افرادی که مشکل در صحبت کردن دارند، گفتار درمانی مهم است.

گفتار درمان می تواند مشکل بلع این افراد را بهبود دهد.
مشاوره

بحث درمانی

افرادی که از سکته جان سالم به درآورده اند باید بتوانند احساساتی همانند: ترس، خشم، نگرانی و غم و اندوه را نشان دهند.

مشاوره با یک روانشناس و یا روانپزشک می تواند در این زمینه کارگشا باشد.

درمانگر همچنین می تواند علائم افسردگی را در افراد بعد از سکته مغزی ببیند.

 

تغذیه درمانی پزشکی بعد از وقوع سکته

در هنگام بروز سکته، کاهش دریافت کلسترول (نظیر جگر، کله پاچه، گوشت امعا و احشا و چربی‌های حیوانی)، چربی (به ویژه چربی‌های اشباع نظیر روغن‌های حیوانی و روغن‌های نباتی هیدروژنه شده) و نمک (غذاهای کنسرو شده و آماده مصرف، کنسرو سبزیجات در آب نمک، فرآورده‌های گوشتی و غذاهای دودی) در رژیم غذایی ضروری است. تلاش‌ها باید در جهت حفظ سلامتی بیمار و کنترل وضعیت تغذیه‌ای وی باشد.

 

مراقبت های ویژه در منزل:

1 اقدامات توانبخشی جهت بهبود حرکتی
2 جابجا کردن مرتب بیمار و استفاده از تشک مواج جهت جلوگیری از زخم بستر
3 مراقبت تنفسی جهت تخلیه بهتر خلط و تنفس موثرتر بیمار
4 مراقبت دستگاه ادراری و خروج هر چه سریعتر سوند
5 در صورت تجمع مد فوع استفاده از ملین و شیاف
6 رسا ندن غذا اب و داروها به بیمار از طریق لوله بینی معده ای یا دهان
7 مراجه مرتب به پزشک معالج جهت تنظیم دارو.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیرتخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال 1354 در روستای وری از منطقه چهاردانگه استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

اطلاعات تماس

  • آدرس مطب

    تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک

  • تلفن مطب

    09376387750 – 02166571448

  • روز های کاری

    یکشنبه و سه شنبه ، ساعت 16 الی 20

دسترسی مطب

Call Now Buttonمشاوره و تماس