post_image

سیگار، مهمترین عامل ابتلا به سرطان مثانه است

به گزارش روز یکشنبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سیگار موجب رشد سلول های سرطانی در دیواره مثانه که در بیشتر موارد به شکل یک توده گل کلمی است، می شود، این تومور ممکن است به خارج مثانه گسترش یابد و حتی به اعضای دیگر بدن، دست اندازی کند.
شیوع سرطان مثانه در مردان بیشتر از زنان است و برخی از افرادی که مشاغل خاص دارند مانند کارگران صنایع شیمیایی، رنگ،‌ لاستیک،‌ مواد نفتی، چرم و چاپ بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند.
این گزارش می افزاید، شایعترین علامت این سرطان وجود خون در ادرار است که ممکن است با چشم دیده شود ‌یا فقط با آزمایش ادرار تشخیص داده شود.
این گزارش حاکیست، وجود خون در ادرار در اکثر موارد بدون احساس درد است اما در تعداد کمی از بیماران ممکن است همراه با تکرر،‌ فوریت و سوزش ادرار باشد.
بنابر اعلام دفتر سلامت جمعیت،‌ خانواده و مدارس وزارت بهداشت، مشاهده حتی یک لک خون در ادرار می تواند علامتی از یک بیماری خطرناک باشد بنابراین افراد باید آن را جدی گرفته و حتما به پزشک مراجعه کنند.
این گزارش خاطرنشان می کند، سرطان مثانه با آزمایش ادرار، سونوگرافی، عکس از قفسه سینه، اسکن استخوان و سیستوسکوپی – دستگاه معاینه مثانه و پروستات- تشخیص داده می شود.
بر اساس این گزارش، دوری از سیگار، اجتناب از قرار گرفتن در معرض تنفس مواد شیمیایی و نوشیدن مایعات زیاد می‌تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه در افراد را کاهش دهد.
به نقل از این گزارش، نوشیدن مایعات زیاد، تولید ادرار را افزایش داده و در نتیجه مثانه فرد فعالیت بیشتری می‌کند این کار باعث می‌شود تا هر نوع ماده سرطانی‌زایی که ممکن است در ادرار وجود داشته باشد، رقیق شده و به این ترتیب مدت زمانی که این‌گونه مواد شیمیایی در مجاورت سلول‌های مثانه باقی می‌مانند، محدود شود.

منبع : تبیان

 

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک