سیگار و سرطان مثانه

 

[sbu_post_image]

سیگار، مهمترین عامل ابتلا به سرطان مثانه است

به گزارش روز یكشنبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، سیگار موجب رشد سلول های سرطانی در دیواره مثانه كه در بیشتر موارد به شكل یك توده گل كلمی است، می شود، این تومور ممكن است به خارج مثانه گسترش یابد و حتی به اعضای دیگر بدن، دست اندازی كند.
شیوع سرطان مثانه در مردان بیشتر از زنان است و برخی از افرادی كه مشاغل خاص دارند مانند كارگران صنایع شیمیایی، رنگ،‌ لاستیك،‌ مواد نفتی، چرم و چاپ بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند.
این گزارش می افزاید، شایعترین علامت این سرطان وجود خون در ادرار است كه ممكن است با چشم دیده شود ‌یا فقط با آزمایش ادرار تشخیص داده شود.
این گزارش حاكیست، وجود خون در ادرار در اكثر موارد بدون احساس درد است اما در تعداد كمی از بیماران ممكن است همراه با تكرر،‌ فوریت و سوزش ادرار باشد.
بنابر اعلام دفتر سلامت جمعیت،‌ خانواده و مدارس وزارت بهداشت، مشاهده حتی یك لك خون در ادرار می تواند علامتی از یك بیماری خطرناك باشد بنابراین افراد باید آن را جدی گرفته و حتما به پزشك مراجعه كنند.
این گزارش خاطرنشان می كند، سرطان مثانه با آزمایش ادرار، سونوگرافی، عكس از قفسه سینه، اسكن استخوان و سیستوسكوپی – دستگاه معاینه مثانه و پروستات– تشخیص داده می شود.
بر اساس این گزارش، دوری از سیگار، اجتناب از قرار گرفتن در معرض تنفس مواد شیمیایی و نوشیدن مایعات زیاد می‌تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه در افراد را كاهش دهد.
به نقل از این گزارش، نوشیدن مایعات زیاد، تولید ادرار را افزایش داده و در نتیجه مثانه فرد فعالیت بیشتری می‌كند این كار باعث می‌شود تا هر نوع ماده سرطانی‌زایی كه ممكن است در ادرار وجود داشته باشد، رقیق شده و به این ترتیب مدت زمانی كه این‌گونه مواد شیمیایی در مجاورت سلول‌های مثانه باقی می‌مانند، محدود شود.

منبع : تبیان

 

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان