post_image

 هیدروسل

هیدروسل بیماری است که موجب تورم بیضه میشود در هیدروسل مایعی اطراف بیضه را احاطه می‌کند و موجب تورم کیسه بیضه می‌شود. هیدروسل در نوزادان شایع بوده و به صورت مادرزادی آنها را درگیر میکند و معمولا پس از یکماه بدون درمان بهبود می‌یابند.در بزرگسالان ابتلا به هیدروسل می تواند بدلیل التهاب، عفونت یا صدمه به کیسه بیضه رخ دهد.این التهاب ممکن است ناشی از عفونت اپیدیدیم(اپیدیدمیت) یا عفونت بافت بیضه (ارکیت) باشد.

(اپیدیدیم لوله‌های ظریف و پرپیچ و خمی است که پشت هر بیضه قرار دارند).هیدروسل درد ندارد نبوده ولی اگر با تورم همراه باشد خطر ساز میشود.در صورت وجود تورم کیسه بیضه باید به پزشک اورولوژی مراجعه شود تا تحت سونوگرافی بیضه قرار بگیرند و علل دیگر همچون سرطان بیضه و … بررسی شود.

در بسیاری از موارد،هیدروسل با فتق کشاله ‌ران همراه است.در این موارد به علت ضعف دیواره شکمی،قسمتی از روده به داخل کیسه می‌رود که نیاز به درمان دارد.از آنجاییکه مایع هیدروسل معمولاً شفاف است،پزشک برای تشخیص هیدروسل از آزمایش عبور نور از میان کیسه بیضه استفاده می‌کند.گذر نور نشان دهنده وجود مایع شفاف است،ولی تشخیص قطعی نیست،چون ممکن است فتق نیز وجود داشته باشد.

در صورتیکه شک به هیدروسل با عاملیت التهاب رود آزمایشات خون وادرار مشخصص کننده این موضوع خواهد بود. در مواردی که مایع احاطه کننده بیضه‌ها،مانع لمس بیضه‌ها ‌شود از روش‌های تشخیصی دیگر نظیر سونوگرافی استفاده خواهد شد.سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا،برای ایجاد تصاویر اجزاء داخل بدن،انجام می‌شود برای بررسی احتمال سرطان بیضه کار می‌رود.

در پسر بچه‌ها معمولاً هیدروسل در طی یکسال به طور خود بخود محو می‌شود.اگر پس از یکسال از بین نرفت و یا به بزرگ شدن ادامه داد،نیاز به جراحی خواهد داشت.کشیدن مایع هیدروسل در بچه‌ها بدلیل خطر عفونت به هیچ‌وجه نباید انجام شود.در بزرگسالان نیز اغلب هیدروسل خود بخود از بین می‌رود و زمانی نیاز به درمان پیدا می‌کندکه متورم شود.

جراحی هیدروسلکتومی

جراحی هیدروسل (هیدروسلکتومی) یک جراحی سرپایی است.برای این کار جراح برشی را بر روی کیسه بیضه یا پایین شکم ایجاد می‌کند و ضمن تخلیه مایع، اصلاحات لازم را انجام می‌دهد.اگر هیدروسل در طی جراحی اصلاح فتق کشاله ‌ران تشخیص داده شود، پزشک اقدام به برداشت آن می‌کند در مواردی ممکن است نیاز به لاپراسکوپی حین عمل جراحی باشدتا به اپیدیدیم و مجاری اسپرم‌بر آسیبی نرسد.

هیدروسلکتومی ممکن است به قرار دادن لوله تخلیه و پانسمان حجیم بر روی ناحیه برش برای چند روز اول بعد از جراحی نیاز داشته‌ باشد.استفاده از کیسه یخ بر روی موضع در ۲۴ ساعت اول پس از عمل، تورم را کاهش می‌دهد.معمولا در پچه ها نیاز به جراحی هیدروسل نیست ولی در صورت لزوم کیسه بیضه باید با شکاف جراحی کشاله ران جراحی انجام شود. در کسانیکه بیمارهای زمینه ای دارند از تخلیه توسط سوزن استفاده میشود این روش بعلت احتمال عود مجدد و ایجاد عفونت و درد در کیسه بیضه توصیه نمیشود.

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک