شیر مادر و عفونت ادراری

فایده ی مهم شیر مادر برای نوزاد


تغذیه با شیر مادر، کودک را از ابتلا به انواع عفونت ‌ها محفوظ می‌ دارد. آلرژی، وبا، هپاتیت و سلیاک در ردیف بیماری‌ هایی هستند که در میان کودکانی که با شیر مادر تغذیه شده ‌اند کمتر مشاهده می ‌شود.


تغذیه با شیرمادر احتمال ابتلا به عفونت ادراری در نوزادان را کاهش می ‌دهد

عفونت ادراری در زیر یک ماهگی بین دختران و پسران برابر است، اما بعد از آن در دختران شایع ‌تر از پسران است. علایم عفونت ادراری در سنین مختلف متفاوت است:

در دوران نوزادی این علایم می ‌تواند به صورت شیر نخوردن، زردی و بی ‌قراری بروز کند و از یک ماهگی تا پایان 3 سالگی این علایم به صورت دردهای شکمی، یبوست و استفراغ ظاهر می ‌شود. این بیماری بعد از دوران شیرخوارگی بیشتر به صورت سوزش ادرار، تکرر ادرار، عدم کنترل ادرار و ادرار اورژانسی است. مطالعات نشان داده اند که بین تغذیه با شیر مادر و احتمال ابتلا به این عفونت، ارتباط معنی داری وجود دارد.

شیر مادر و درد کودک

نتایج مطالعات اخیر نشان می دهد تغذیه نوزادان با شیر مادر به کاهش درد ناشی از تزریق سوزن جهت نمونه گیری خون کمک می کند.

کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند در مقایسه با نوزادانی که شیشه شیر می گیرند درد کمتری احساس می کنند. شاید علت اصلی این امر آرامشی است که این کودکان از حضور مادر دریافت می کنند.

به گزارش بی بی سی، محققان می گویند تغذیه با شیر مادر به تخفیف درد کودکان زودرسی که تحت اقدامات تشخیصی دردناک قرار می گیرند کمک می کند. این گروه تحقیقاتی ارزیابی درد را با سنجش تغییرات ضربان قلب و تنفس و نیز مدت زمانی که یک کودک پس از تزریق سوزن گریه می کند، انجام دادند.

تغذیه با شیر مادر به طور انحصاری، و نه به طور ناقص، برای 6 ماه در مقابل بعضی از عفونت‌ های شایع محافظت می ‌کند

نتیجه حائز اهمیت تحقیق فوق این بود که تغذیه با شیر مادر مستلزم ارتباط نزدیک مادر و کودک است و این رابطه آرامش خاصی را به کودک منتقل می کند. به علاوه این روش تغذیه ای ممکن است باعث شود توجه کودک از درد منحرف شود. شیرینی شیر مادر نیز دلیل دیگری بر این امر می تواند باشد.

نظریه دیگر این است که شیر مادر حاوی مقادیر زیاد یک ماده شیمیایی است که در نهایت تولید مسکن های طبیعی به نام اندورفین ها را تحریک می کند.

به گفته سرپرست تحقیق فوق می توان نتیجه گرفت که برای نوزادی که قرار است تحت تزریق دردناکی قرار گیرد تغذیه با شیر مادر گزینه ی تسکین دهنده ای است. این اقدام کم هزینه ترین، بی خطرترین و پرفایده ترین کاری است که می توان برای همه ی نوزادان انجام داد.

 شیر مادر و هپاتیت

افراد در محیط زندگی با ویروس‌ های مختلفی در تماس هستند اما در خون مادران آنتی‌ کور ایجاد شده و به همین دلیل بدن آن ها در برابر انواع ویروس ‌ها مقاوم می ‌شود.

محافظت از بدن مادر در برابر انواع ویروس ‌ها، یکی از مزایای شیردهی به شمار می ‌‌رود ضمن این که شیر مادر مانع از ابتلای شیرخوار به بیماری ‌های ویروسی نظیر هپاتیت می ‌شود.

ویروس ‌های شایعی در سطح شهر وجود دارد، اما کودکانی که از شیر مادر تغذیه می ‌کنند کمتر به ویروس‌ های شایع مبتلا می ‌شوند ضمن این که شیر مادر، آنتی‌ کور بیشتری را در بدن شیرخوار ایجاد می‌ کند.

کاهش ابتلای شیرخوار به بیماری آنفلوانزا، سرماخورگی، فارنژیت و خروسک از دیگر مزایای تغذیه با شیر مادر است.

 شیر مادر و عفونت‌های شایع

تغذیه انحصاری با شیرمادر از شیرخوار در مقابل عفونت‌ های شایع محافظت می ‌کند، تغذیه انحصاری با شیر مادر برای 6 ماه، فراوانی و شدت عفونت ‌های شایع را در یک سال اول زندگی کاهش می ‌دهد.

تغذیه با شیر مادر، عفونت ‌های حاد تنفسی (ARI) و عفونت حاد گوش داخلی (AOM) را در طول شیرخوارگی کاهش می ‌دهد. برای بررسی اثر تغذیه با شیر مادر روی فراوانی و شدت عفونت ‌های شایع در جمعیت شیرخوارانی که به خوبی واکسینه شده‌ اند، محققان به طورآینده‌ نگر 926 جفت مادر و شیرخوار را به مدت یکسال در “کرت” دنبال کردند.

عفونت ‌های شایع، AOM، ARI، عفونت مجاری ادراری، کونژنکتیویت، گاستروآنتریت و برفک تعریف شد.

کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند در مقایسه با نوزادانی که شیشه شیر می گیرند درد کمتری احساس می کنند

محققان شیرخوارانی را که در روزهای تصادفی انتخاب شده از اکتبر تا دسامبر 2004 و آوریل تا جولای 2005 متولد شده بودند، به طور متوالی وارد مطالعه کردند. شیرخوارانی که برای حداقل 6 ماه انحصارا تغذیه با شیر مادر داشتند کمتر از شیرخوارانی که تغذیه با شیر مادر نداشتند(یا تغذیه ‌شان به طور ناقص بوده است) احتمال مراجعه با عفونت ‌ها یا بستری شدن برای عفونت‌ ها داشتند. تغذیه با شیر مادر به طور ناقص در مقابل عفونت ها محافظت ‌کننده نبود.

بدین ترتیب یکبار دیگر یافته‌ ها از اثرات مفید تغذیه با شیر مادر حمایت می‌ کنند. یافته جدید مطالعه این بود که تغذیه با شیر مادر به طور انحصاری، و نه به طور ناقص، برای 6 ماه در مقابل بعضی از عفونت‌ های شایع محافظت می ‌کند. این که تغذیه با شیر مادر به طور ناقص، محافظت ‌کننده نیست، ناامید‌کننده هست ولی فواید بسیار تغذیه ‌ای و احساسی تغذیه با شیرمادر را نفی نمی ‌کند.

 تغذیه با شیر مادر و کاهش بیماری سلیاک

تغذیه با شیر مادر پیشگیری از چاقی بیش از حد

شیر مادر؛ ضد وبای کودکان‌

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس
×مشاوره رایگان