عفونت ادراری

 

عفونت ادراری؛ علل و درمان آن


مجرای ادراری به راهی گفته می‌شود که ادرار به واسطه آن از کلیه‌ها به خارج از بدن منتقل می‌شود. ادرار در افراد سالم فاقد باکتری است، اما هنگامی که باکتری‌ها از راه مجاری ادراری به داخل بدن (مثانه، کلیه و…) راه پیدا می‌کنند، باعث عفونت در این مجاری می‌شوند. این عفونت که از جمله عفونت‌های رایج در انسان است، در تمام گروه‌های سنی و در هر دو جنس دیده می‌شود، اما احتمال ابتلای به آن در میان خانم‌های جوان بیشتر است.‌


«عفونت مجاری ادراری به ندرت، بیماری خطرناک و طولانی مدتی است. اما نباید فراموش کرد که در این بیماری، عود شایع است. عفونت مجرای ادرار معمولا به وسیله باکتری «ای کولای» (E. coli) ایجاد می‌شود.

دیابت، بارداری، استفاده از محصولات قوی پاک‌کننده پوست، خوشبوکننده‌ها و روغن‌های حمام، استفاده از قرص‌های ضدبارداری، مصرف بیش ازحد آنتی‌بیوتیک، سابقه سنگ کلیه، بیماری‌های آمیزشی و انسداد مجاری ادراری از جمله عوامل ایجادکننده عفونت مجاری ادراری هستند.»

علایم عفونت ادراری

احساس سوزش هنگام ادرار کردن و تکرر ادرار با حجم کم، شایع‌ترین نشانه عفونت مجاری ادراری است.

«در زمان عفونت، پوشش مجاری ادرار، قرمز و ملتهب می‌شود که این التهاب منجر به بروز درد در شکم و لگن شده و به فرد احساس دفع مکرر ادرار دست می‌دهد. قطره قطره آمدن ادرار با وجود احساس دفع فوری، ادرار کردن همراه با درد یا سوزش، وجود خون در ادرار، بوی بد و تیرگی ادرار از دیگر علائم این بیماری هستند.

برای تشخیص عفونت مجاری ادراری، بررسی آزمایشگاهی ادرار لازم است.»

خطر نگه داشتن ادرار در کودکان بیش از بالغین است و دفع نکردن به موقع ادرار، باعث ایجاد عفونت ادراری و در درازمدت نارسایی‌های مزمن کلیه خواهد شد

درمان عفونت ادراری

استفاده از آنتی‌بیوتیک، مناسب‌ترین راه درمان عفونت مجاری ادراری است و می‌توان این کار را پس از مراجعه به پزشک در منزل نیز انجام داد. دکتر براری می‌گوید:

«احتمال عود و بروز مجدد عفونت در افرادی که یک بار این بیماری را تجربه کرده‌اند، بیشتر است. بنابراین توصیه اکید می‌شود حتی اگر فرد احساس کرد که دیگر هیچ نشانه‌ای از عفونت در او باقی نمانده است، تا تکمیل دوره درمان به مصرف دارو ادامه دهد.

شرط اصلی در درمان این بیماری از بین بردن کامل باکتری‌های ایجادکننده عفونت است، زیرا گسترش عفونت به مثانه و کلیه‌ها در صورت عدم درمان موفق، قطعی است.

در صورت عدم بهبودی بیمار به‌رغم درمان یک هفته‌ای، خونریزی از مجرای ادرار یا مشاهده خون در ادرار و داشتن تب بالای 3/38 درجه سانتی‌گراد، باید دوباره به پزشک مراجعه کرد.

اگر فردی به خاطر عفونت مجاری ادرار (به خصوص مثانه) درد زیادی داشته باشد، پزشک ممکن است دارویی برای کاهش این درد تجویز کند که این دارو خود باعث تغییر رنگ ادرار می‌شود و جای نگرانی نیست.»

 پیشگیری عفونت ادراری

مصرف مایعات و به خصوص نوشیدن مقدار کافی آب در طول روز به این دلیل که در هر بار ادرار، مثانه را کمی بیشتر پاک می‌کند، می‌تواند اقدامی موثر در جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های سیستم ادراری باشد. دکتر براری توضیح می‌دهد:

«شستن لباس‌های زیر با شوینده‌های معطر، استفاده از وان آب داغ، جکوزی و همچنین پوشیدن شلوارهای‌های تنگ به مدت طولانی، می‌تواند تشدیدکننده این بیماری باشد.

بیمار می‌تواند مصرف غذاهای اسیدی را افزایش دهد، زیرا محیط اسیدی باعث از بین رفتن باکتری‌های مضر می‌شود.»

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس
×مشاوره رایگان