عفونت مثانه در زنان بیشتر است

  1. صفحه اصلی
  2. /
  3. مثانه
  4. /
  5. عفونت مثان...
عفونت مثانه در زنان بیشتر است

عفونت مثانه در زنان شایع تر از مردان است. هنوز دانشمندان دلیل قطعی شایع بودن آن در زنان را نمی دانند، ولی بر اساس تحقیقات حدس می زنند که ممکن است به دلیل کوتاه بودن مجرای خروج ادرار از مثانه باشد.


کوتاه بودن مجرای خروج ادرار در زنان، شرایط مناسبی را برای ورود میکروب های بیماری زا به مثانه و ایجاد عفونت و التهاب مثانه فراهم می کند.

همچنین محل خروج ادرار در زنان در نزدیکی واژن و مقعد آنها قراردارد که اینها شرایط را برای آلودگی به میکروب ها آسان تر می کنند.

اگر عفونت مثانه تحت درمان قرار گیرد، خطرناک نمی باشد و به ندرت سبب بروز عفونت در کلیه ها خواهد شد.

علت عفونت مثانه

عامل اصلی عفونت مثانه، باکتری ای‌کلای (E.coli) یا اشرشیاکلی می باشد که به طور طبیعی در روده انسان زندگی می کند.

شیوع عفونت مثانه در زنان و مردان

– معمولا زنان پس از برقراری رابطه جنسی با همسر خود به عفونت مثانه مبتلا می شوند.

– همچنین در زنان باردار، به دلیل تغییر سطح هورمون ها و تغییراتی که در دستگاه ادراری در این دوران رخ می دهد و هم چنین به دلیل افزایش عملکرد کلیه در دوران بارداری، ابتلا به عفونت مثانه یبشتر است. لذا زنان باردار باید بیشتر مراقب بهداشت شخصی خود باشند.

عفونت مثانه در مردان علامتی از وجود یک مشکل زمینه ای و نگران کننده می باشد. می تواند به علت وجود انسداد مجرای ادراری باشد. بیماری های نظیر بزرگ شدن خوش‌خیم پروستات، سنگ کلیه و تنگی غیرعادی مجرای خروج ادرار می توانند باعث بروز عفونت مثانه در مردان شود.

تحقیقات نشان داده است که پسران ختنه نشده در طی 5 سال اول زندگی، بیشتر مستعد ابتلا به عفونت مثانه می باشند، زیرا باکتری ها در زیر پوست ناحیه ختنه گاه تجمع می کنند و می توانند باعث بروز عفونت مثانه شوند

علایم عفونت مثانه

علائم عفونت مثانه در مراحل ابتدایی عبارتند از:

تکرر ادرار، در حالی که در هر بار ادرار کردن مقدار کمی ادرار خارج می شود.

التهاب مثانه و مجاری ادراری

– احساس سوزش و ورم

درد و سوزش هنگام ادرار کردن

– نیاز فوری به تخلیه ادرار

– وجود خون در ادرار

نیاز به ادرار کردن در طول شب

– درد در قسمت تحتانی شکم

بوی غیر عادی و نامطبوع ادرار

علایم عفونت مثانه در مراحل پیشرفته عبارتند از :

تب

– لرز

– تهوع

استفراغ

درد پهلو

کمر درد

منبع: تبیان

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس
×مشاوره رایگان