۲ دقیقه

عفونت مجاری ادراری

آنچه می خوانید...

[sbu_post_image]

 درد پهلو و كمر و بيماري كليوي

_ در جامعه اين‌طور جاافتاده كه درد پهلو مساوي با درد كليه‌هاست، درد كليوي به هر علتي، مثلاً عفونت، سنگ و تومور ايجاد شود، يك درد نسبتاً دائمي است و با تغيير حالت بدن، مثلاً نشستن، بلند شدن، راه رفتن، سرپا ايستادن و كاركردن، شدت آن عوض نمي‌شود و معمولاً چنين دردهايي كمتر منشأ اسپاسم عضلاني هستند. اكثر مردم به‌دليل نداشتن اطلاعات كافي پزشكي فكر مي‌كنند در هواي سرد دچار سرماخوردگي و عفونت مي‌شوند؛ درحالي‌كه 25 درصد خون قلب وارد كليه‌ها مي‌شود و كليه‌ها هميشه گرم هستند و سرماي محيط اطراف هيچ تأثيري روي كليه‌ها كه در عمق عضلات پهلو قرار دارند نمي‌گذارد.

علائم عفونت‌هاي ادراري در زنان و مردان

_ در زنان، دستگاه تناسلي رحم و تخمدان‌هاست كه سيستمي مستقل و كاملاً مجزا از سيستم ادراري است، درصورتي‌كه در مردان، سيستم ادراري‌ـ تناسلي يك مجموعة كاملاً مرتبط با هم است؛ به همين دليل، علائم عفونت ادراري در زنان و مردان با هم تفاوت دارد. البته سوزش ادرار، تكرر ادرار، تحمل كم مثانه و وجود خون در ادرار در هر دو جنس مشترك ديده مي‌شود؛ درحالي‌كه عفونت مجراي ادرار در مردان همراه با خروج ترشح چركي از مجراست به‌علاوه ميكروب از طريق مجرا ممكن است به پروستات و از آنجا به بيضه‌ها برسد و در اين نواحي عفونت حاد ايجاد بكند.
از طرف ديگر، به علت كوتاه بودن طول مجراي زنان، امكان رسيدن ميكروب از خارج به مثانه بسيار زياد و به همين دليل عفونت‌هاي ادراري در زنان 30 تا 50 برابر شايع‌تر از مردان است.

انواع عفونت‌هاي ادراري

پيلونفريت

اگر عفونت كليه باشد به آن «پيلونفريت» گفته مي‌شود كه از نوع حاد يا مزمن است.

سيستيت

اگر عفونت مثانه باشد به آن «سيستيت» مي‌گويند كه آن هم از نوع حاد يا مزمن است.

اورتريت

اگر عفونت در مجراي خروجي ادرار باشد به آن «اورتريت» مي‌گويند و معمولاً در مردان ديده مي‌شود.

درمان عفونت ادراری

به‌طوركلي برحسب محل عفونت، نوع آنتي‌بيوتيك تجويزي و دورة درماني متفاوت است.

منبع:دانشجو

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *