post_image

 درد پهلو و کمر و بیماری کلیوی

_ در جامعه این‌طور جاافتاده که درد پهلو مساوی با درد کلیه‌هاست، درد کلیوی به هر علتی، مثلاً عفونت، سنگ و تومور ایجاد شود، یک درد نسبتاً دائمی است و با تغییر حالت بدن، مثلاً نشستن، بلند شدن، راه رفتن، سرپا ایستادن و کارکردن، شدت آن عوض نمی‌شود و معمولاً چنین دردهایی کمتر منشأ اسپاسم عضلانی هستند. اکثر مردم به‌دلیل نداشتن اطلاعات کافی پزشکی فکر می‌کنند در هوای سرد دچار سرماخوردگی و عفونت می‌شوند؛ درحالی‌که ۲۵ درصد خون قلب وارد کلیه‌ها می‌شود و کلیه‌ها همیشه گرم هستند و سرمای محیط اطراف هیچ تأثیری روی کلیه‌ها که در عمق عضلات پهلو قرار دارند نمی‌گذارد.

علائم عفونت‌های ادراری در زنان و مردان

_ در زنان، دستگاه تناسلی رحم و تخمدان‌هاست که سیستمی مستقل و کاملاً مجزا از سیستم ادراری است، درصورتی‌که در مردان، سیستم ادراری‌ـ تناسلی یک مجموعة کاملاً مرتبط با هم است؛ به همین دلیل، علائم عفونت ادراری در زنان و مردان با هم تفاوت دارد. البته سوزش ادرار، تکرر ادرار، تحمل کم مثانه و وجود خون در ادرار در هر دو جنس مشترک دیده می‌شود؛ درحالی‌که عفونت مجرای ادرار در مردان همراه با خروج ترشح چرکی از مجراست به‌علاوه میکروب از طریق مجرا ممکن است به پروستات و از آنجا به بیضه‌ها برسد و در این نواحی عفونت حاد ایجاد بکند.
از طرف دیگر، به علت کوتاه بودن طول مجرای زنان، امکان رسیدن میکروب از خارج به مثانه بسیار زیاد و به همین دلیل عفونت‌های ادراری در زنان ۳۰ تا ۵۰ برابر شایع‌تر از مردان است.

انواع عفونت‌های ادراری

پیلونفریت

اگر عفونت کلیه باشد به آن «پیلونفریت» گفته می‌شود که از نوع حاد یا مزمن است.

سیستیت

اگر عفونت مثانه باشد به آن «سیستیت» می‌گویند که آن هم از نوع حاد یا مزمن است.

اورتریت

اگر عفونت در مجرای خروجی ادرار باشد به آن «اورتریت» می‌گویند و معمولاً در مردان دیده می‌شود.

درمان عفونت ادراری

به‌طورکلی برحسب محل عفونت، نوع آنتی‌بیوتیک تجویزی و دورة درمانی متفاوت است.

منبع:دانشجو

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک