عفونت کلیه ها

 

[sbu_post_image]

عفونت کلیه ها

عفونت کلیه یکی از بیماری‌ های سخت است. این بیماری معمولا در اثر هجوم باکتری به کلیه اتفاق می ‌افتد. عفونت کلیه دو نوع حاد و مزمن دارد. عفونت کلیه یکی از اورژانس‌ های پزشکی تلقی می‌ شود و فرد نیازمند مراقبت ‌های فوری پزشکی است. این‌ بیماری‌ می‌تواند هر دو جنس‌ را مبتلا سازد ولی‌ در همه‌ سنین‌ در خانم‌ ها شایع ‌تر است‌. عفونت ‌های‌ حاد کلیه‌ در مردان‌ در هر سنی‌ ممکن‌ است‌ حاکی‌ از وجود یک‌ بیماری‌ زمینه‌ ای‌ مانند انسداد مجاری، سنگ کلیه، اختلالات‌ پروستات‌ یا تومور باشد.

عفونت کلیه در اثر هجوم باکتری به کلیه اتفاق افتاده و به نام پیلونفریت معروف است و شامل انواع پیلونفریت حاد و مزمن و پیلونفریت آمفیزماتو می‌باشد. بعضی اوقات عفونت کلیه به شکل آبسه کلیه می‌باشد.

علائم عفونت کلیه

عفونت حاد کلیه بیماری بسیار پر سر و صدایی است.

شروع ناگهانی تب و لرز

سوزش ادرار ، تکرر ادرار و فوریت در ادرار کردن و ادرار کدر یا ادرار خونی و ادرار بدبو

* معمولا بیماری شروع ناگهانی همراه با تب و لرز دارد.

* درد یک طرفه یا دو طرفه پهلو را شاهد هستیم.

* تهوع و استفراغ به طور شایع دیده می‌ شود.

* بیمار از سردرد، درد عضلانی، ضعف عمومی و بی حالی شکایت دارد.

* گاهی هم درد شکمی دیده می ‌شود که البته این حالت بیشتر در کودکان دیده می ‌شود. کودکان معمولا درد پهلو ندارند و از درد شکمی شکایت دارند

علت عفونت کلیه

عفونت بالا‌رونده از مجرا :

 اولین حالت این که میکروب عفونت ‌زا از قسمت‌ های پایینی دستگاه ادراری، به کلیه رفته و ایجاد عفونت ‌کند. این حالت در صورت وجود انسداد در مسیر ادراری (ناشی از سنگ و اختلال ساختمانی) و یا اختلال عملکرد دستگاه ادراری و ریفلاکس (برگشت ادراری) بیشتر اتفاق می‌افتد.

انتشار از طریق خون :

انتشار از طریق خون، نحوه دیگر ابتلا به عفونت کلیه است که معمولا در نوزادان شاهد آن هستیم.

در نوزادان نقش مهمی دارد و در بزرگسالان به ندرت این راه نقش دارد. و در این حالت معمولا آبسه کلیه ایجاد می‌شود.

* گاهی هم انتشار مستقیم عفونت از اعضای مجاور صورت می‌ گیرد؛ به عنوان مثال در بیماری التهابی لگنی، عفونت ممکن است به کلیه نیز منتقل شود.

انتشار از طریق کانال لنفاوی ، نادر است و شواهد اندکی در این رابطه وجود دارد.

درمان عفونت کلیه

درمان عفونت کلیه با تجویز آنتی‌ بیوتیک صورت می‌ گیرد. پزشکان ترجیح می ‌دهند تست های حساسیت میکروب به آنتی‌ بیوتیک را نیز انجام دهند و در صورت لزوم دارو را عوض کنند.

دوره درمان 10 تا 14 روز ادامه دارد. بسته به حال عمومی و وضعیت بیمار، پزشک تصمیم می ‌گیرد که بیمار در منزل درمان شود یا بستری گردد.

در صورتی که بیمار بدحال باشد حتما باید در بیمارستان بستری شود و آنتی‌ بیوتیک تزریقی دریافت کند.

در صورتی‌ که بیمار آنتی بیوتیک تزریقی بگیرد معمولا بعد از 3 تا 5 روز آنتی ‌بیوتیک خوراکی داده می ‌شود و تا 14 روز ادامه پیدا می‌ کند.

اگر کشت خون بیمار مثبت باشد، دوره درمان طولانی‌ تر خواهد بود.

در صورتی ‌که آنتی ‌بیوتیک مناسبی تجویز شده باشد، علایم‌ و تب‌ بیمار پس‌ از 48 ساعت‌ درمان‌ آنتی ‌بیوتیکی از بین می ‌رود(هر چند باید درمان تا انتها ادامه یابد)‌، در غیر این صورت شاید تغییر آنتی‌ بیوتیک‌ تجویزی‌ لازم‌ باشد.

گاهی نیز برای کاهش درد یا تب از مُسکن استفاده می ‌شود.

به بیماران توصیه می ‌شود تا برطرف‌ شدن‌ تب‌ و ناخوشی‌ در بستر استراحت‌ کنند و مایعات به اندازه کافی بنوشند(روزانه‌ حداقل‌ 2 لیتر).

گاهی توصیه می‌ شود جهت‌ اسیدی‌ شدن‌ ادرار از آب‌ آلبالوی‌ ترش‌ یا زغال‌اخته‌ و ویتامین ‌C استفاده‌ کنند.

پس از درمان عفونت کلیه ، لازم ‌است اگر مشکل زمینه ‌ای مانند انسداد مسیر ادراری، سنگ کلیه یا اختلال دستگاه ادراری وجود دارد این عوامل برطرف شوند.

عفونت حاد کلیه در بالغین معمولا به خوبی به درمان پاسخ می ‌دهد و اثر جوش خوردگی و ترمیم کلیوی یا آسیب پایدار بر جای نمی‌ گذارد، ولی در کودکان به علت عدم تکامل رشد کلیه، عفونت کلیه می ‌تواند آسیب شدید ایجاد کند و به ‌طور دائم عملکرد کلیه را مختل کند.

منبع : tebyan وdaneshnameh

 

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان