علائم و تشخیص سرطان مثانه

سرطان مثانه (Bladder Cancer)

رشد سلول های سرطانی در دیوراه مثانه که در بیشتر موارد به شکل یک توده گل کلمی پایه دار داخل مثانه می باشد. در صورت عدم درمان تومور ممکن است رشد کرده، به خارج مثانه گسترش یابد و یا حتی به اعضاء دور دست دست انداری کند.

abkidney

سرطان مثانه (Bladder Cancer) در این  افراد

شیوع سرطان مثانه در مردان بیشتر از زنان می باشد (در مردان ۲٫۵ (دو و نیم) برابر زنان).

مهم ترین عامل خطر برای سرطان مثانه مصرف سیگار می باشد.

میزان خطر بستگی به مدت و مقدار مصرف سیگار دارد. مصرف تریاک نیز از دیگر عوامل خطر ابتلا به سرطان مثانه است.
برخی شغل های خاص مانند کارگران صنایع شیمیایی، رنگ، لاستیک، مواد نفتی، چرم و چاپ بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه می باشند.

علائم سرطان مثانه (Bladder Cancer)

شایع ترین علامت سرطان مثانه وجود خون در ادرار است که ممکن است با چشک دیده شود، یا فقط با آزمایش ادرار تشخیص داده شود. وجود خون در ادرار در اکثر موارد بدون احساس درد است امّا در تعداد کمی از بیماران ممکن است همراه با تکرّر ادرار، فوریّت ادرار و سوزش ادرار باشد.
وجود تی یک نوبت خون در ادرار می تواند علامتی از یک بیماری خطرناک باشد. بنابراین آن را جدی گرفته و حتماً به پزشک مراجعه نمایید.
گاهی بیماران با علایم مربوط به بیماری پیشرفته مانند درد استخوان، درد پهلو، تهوع، استفراغ، ورم پاها و یا بی اشتهایی مراجعه می کنند.

تشخیص سرطان مثانه (Bladder Cancer)

  • آزمایش کامل ادرار وجود خون در ادرار را نشان می دهد که نیاز به بررسی بیشتر دارد.
  • آزمایش سیتولوژی ادرار (بررسی سلول های موجود در ادرار). در این روش با بررسی تمون ادراری بیمار (معمولاً در سه توبت ) ممکن است بتوان سلول های سرطان را مشخص نمود.
  • R روش های تصویر برداری، عبارتند از:
  1. سونوگرافی
  2. IVP
  3. سی تی اسکن (ST Scan) یا ام آر ای (MRI): جهت تعیین مزان پیشرفت سرطان.
  4. عکس قفسه سینه: جهت ارزیابی دست اندازی سرطان به ریه.
  5. اسکن استخوان: جهت ارزیابی دست اندازی به استخوان.
  • سیستوسکوپی: روش بررسی و دیدن مثانه به وسیله دستگاه می باشد. با سیستوسکوپی می توان تومورها را در مثانه مشاهده نمودف از آنها نمونه برداری کرد و یا به طور کامل آنها را تراشیده و خارج نمود

منبع:رخ شاد

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان