علایم ابتلا به سرطان بیضه

تا زمانی که سرطان بیضه هنوز متاستاز نداده (یعنی به سایر نقاط بدن گسترش نیافته)، اغلب بزرگی بیضه‌ها، وجود توده‌ در بیضه و یا درد بیضهاز علایم سرطان بیضه هستند ولی با پیشرفت بیماری و با توجه به محل متاستاز، ممکن است علایمی مثل کمردرد، درد زیر شکم، درد بیضه‌ها و احساس ناراحتی در آنها و ورم پاها ایجاد شود.

اغلب مردان خودشان با لمس توده و یا سایر علایم گفته شده، متوجه ابتلا به سرطان بیضه می‌شوند. برای تشخیص سریع سرطان بیضه تمام مردان باید پس از سن بلوغ ماهی یک‌‌بار بیضه‌های خود را مورد معاینه قرار دهندو بهتر است که این کار بعد از یک دوش آب گرم انجام شود چون در این زمان به علت اثر گرما، پوست اسکروتوم (کیسه بیضه) شل‌تر است و معاینه دقیق‌تر خواهد بود.

در هنگام معاینه باید از هر دو دست کمک گرفته شود تا هر گونه تورم، توده و یا حتی تغییر درشکل یا اندازه بیضه‌ها مشخص شود. در صورت وجود هر یک از موارد نامبرده شده، باید سریع به پزشک اورولوژی مراجعه کرد. برای تایید تشخیص پزشک اورولوژی از آزمایشات و روش‌های مختلفی مثل اندازه‌گیری تومور مارکرها  و یا انجام سونوگرافی از کیسه بیضه می‌توان کمک گرفت.

سرطان بیضه درمان‌پذیر است ؟

فقط کمی کمتر ۵% بیماران مبتلا به سرطان بیضه بهبود کامل پیدا نمیکنند پس اگر سرطان بیضه زود تشخیص داده شود،تقربا درمان آن قطعی است. اما در صورتی‌که این سرطان تشخیص داده نشود و طول بکشد، به سرعت رشد کرده و به گره‌های لنفاوی داخل شکم و سپس به سایر گره‌های لنفاوی گسترش پیدا می‌کند. بیشتر مردان به کمک روشهای معمول درمان سرطان مثل :  عمل جراحی ، پرتودرمانی و شیمی درمانی و یا ترکیب آنها، درمان می‌شوند. در بیشتر موارد قدم اول برداشتن با جراحی است. بعد از آن بر اساس نوع تومور و درجه پیشرفت آن ممکن است علاوه بر جراحی از شیمی درمانی برای از بین بردن متاستازهای غیرقابل کشف استفاده شود.

موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

- تمامی نوزادان پسر حتما از لحاظ وجود بیضه داخل کیسه بیضه معاینه شوند و در صورت عدم وجود بیضه، به خاطر بالا بودن خطر سرطان، پی‌گیری دقیق جهت آنها انجام شود.‌
- افرادی که در خانواده‌شان فرد مبتلا به سرطان بیضه وجود دارد،‌ بیشتر مراقب باشند.
-همه مردان معاینه ماهیانه بیضه را انجام دهند

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک