علت باروری و ناباروری

بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

طول آلت وحاملگی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

[sbu_post_image]

تولید مثل، که از اولویت‌های اصلی سازمان بهداشت جهانی (WHO) است، اساس بقای انسان است. عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند پتانسیل تولید مثلی را کاهش دهند و یا کاملاُ از میان ببرند و سبب ناباروری شوند.

ناباروری به صورت؛ ناتوانی زوج در باردار شدن پس از یک سال رابطه جنسی بدون اقدامات جلوگیری کننده تعریف می‌شود. در حدود 40 درصد موارد ناباروری مربوط به زن، 30 درصد موارد مربوط به مرد  و در 20 درصد موارد مربوط به هر دو است. در 10 درصد موارد هم علت ناباروری مشخص نیست به عبارت دیگر نتایج آزمایشات زوج مشکلی را نشان نمی‌دهد. در این مورد اخیر احتمال اینکه هر یک از همسران پس از جدایی در ازدواج دیگر توان باروری داشته باشند وجود دارد.

تشخیص ناباروری

در اولین مرحله‌ی تشخیص بالینی علت ناباروری، سیکل قاعدگی همسر و سوابق پزشکی زوج بررسی می‌شود و مواردی از قبیل جراحی، سابقه‌ی بیماری‌های مقاربتی و عفونت‌های تناسلی، بیمار‌های هورمونی، احتمال قرارگیری در معرض سموم، آلودگی‌های رادیوکتیو، فلزات سنگین، میدان‌های قوی الکترومغناطیسی مورد توجه قرار می‌گیرد.

مرحله‌ی دوم معاینه‌ی آناتومی برای حصول اطمینان از طبیعی بودن مجاری تناسل، تخمدان‌ها و رحم است. مرحله‌ی بعدی تست‌های هورمونی از زوج و همچنین آنالیز مایع سیمن برای شمارش تعداد اسپرم‌ها و بررسی شکل، اندازه و کیفیت آنها است.

درمان ناباروری

 انتخاب روش درمانی بستگی به نوع ناباروری، سن زوج و مدت زمان بروز مشکل دارد. به طور کلی روش‌های درمان ناباروری سه گروه می‌باشد:

1. اولین مسیر درمانی به ویژه در مواردی که  ناباروری ناشی از اختلال در تخمک‌ گذاری است، درمان‌های دارویی است که عموماً دربرگیرنده‌ی درمان‌های هومونی‌ اند.

2. تزریق درون رحمی اسپرم؛  IUI – در این روش اسپرم‌ها را مستقیماً به رحم تزریق می‌کنند.

3. جراحی – در مواردی که عامل ناباروری انسداد مجاری و فالوپ، تومور، فیبروئید رحمی، پلی‌کیستیک و اندومتریوز باشد.

4. تکنولوژی تولید مثل؛ Assisted Reproduction Technology ; ART – این فناوری‌ها شامل اهدای تخمک و جنین، IVF ( لقاح خارج رحمی ) و ICSI ( تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم ) است.

منبع : تبیان

بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

طول آلت وحاملگی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

 

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان