علل کم ادراری (کم میزی )

 

9k=

کم ادراری

سرعت جريان ادرار در مثانه مردان 20تا 25 ميلي ليتر در ثانيه و در زنان 25 تا 30 ميلي ليتر در ثانيه است. سرعت جريان کمتر از 15 ميلي ليتر در ثانيه، موجب شک به انسداد و سرعت کمتر از 10 ميلي ليتر در ثانيه به عنوان مدرک قطعي براي انسداد مجراي ادرار محسوب مي ‌گردد.

عللي که براي کاهش جريان ادرار وجود دارد، در مردان و زنان متفاوت است:

ممکن است به دنبال عفونت، تحريک شيميايي، عفونت ‌‌هاي باکتريايي و يا به‌طور شايع ‌تر، به طور خود به ‌خودي و بدون علت واضح باشد.

هر عاملي که باعث کم آبي بدن شود، داروهايي که موجب مسموميت کليه مي ‌شوند مانند پني سيلين‌‌ها و داروهاي هم گروه جنتامايسين، تومور مغزي ترشح کننده هورمون ضد‌ادراري، در زنان جوشگاه‌‌ هاي جراحي به دنبال جراحي قبلي و در مردان انسداد ناشي از بزرگ شدن پروستات از شايع ‌ترين علل اين مشکل است.

تعریف پزشکی کم میزی

در تعریف پزشکی زمانی از کم‌میزی صحبت می‌شود که برونداد ادراری در نوزاد کم‌تر از ۰٫۵ میلی‌لیتر/کیلوگرم/ساعت و در افراد بالغ کم‌تر از ۴۰۰ میلی‌لیتر/روز (برابر با ۱۷ میلی‌لیتر/ساعت) باشد.

علل کم ادرای

عللی که برای کم میزی وجود دارد، در مردان و زنان متفاوت است: ممکن است به دنبال عفونت، تحریک شیمیایی، عفونت ‌‌های باکتریایی و یا به‌طور شایع ‌تر، به طور خود به ‌خودی و بدون علت واضح باشد. هر عاملی که باعث کم آبی بدن شود، داروهایی که موجب مسمومیت کلیه می ‌شوند مانند پنی سیلین‌‌ها و داروهای هم گروه جنتامایسین، تومور مغزی ترشح کننده هورمون پادمیزی(ضد‌ادراری)، در زنان جوشگاه‌‌‌های جراحی به دنبال جراحی پیشین و در مردان انسداد ناشی از بزرگ شدن پروستات از شایع ‌ترین علل این مشکل است.

منبع:تبیان ویکی پدیا

 

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان