broken-nose-nyc
به دلیل اینکه بینی جلوئی ترین قسمت صورت است ، بیشتر از سایر اجزای صورت در معرض ضربه قرار دارد . این ضربه پذیری و همچنین نازک بودن استخوان بینی باعث شده تا شایعترین شکستگی در صورت ، شکستگی استخوان بینی باشد . بسته به شدت ضربه وارده و جهت آن ، شکستگی بینی ممکن است منفرد ، متعدد ، بدون جابجایی و یا همراه جابجایی باشد . شکستگی بینی علاوه بر اینکه تاثیر شگرفی بر روی ظاهر فرد دارد ممکن است تنفس از بینی را با مشکل مواجه کند.

وارد آمدن ضربه به بینی تا قبل از کامل شدن بلوغ ، علاوه بر اینکه ممکن است باعث شکستگی بینی شود میتواند باعث آسیب رسیدن به مراکز غضروف سازی یا استخوان سازی بینی شود . بینی نیز مثل سایر اجزای بدن تا پایان بلوغ همچنان رشد می کند و بر ابعادش افزوده می شود . چندین مرکز غضروف سازی و استخوان سازی در رشد هماهنگ بینی موثرند . بدیهی است اگر به هر دلیلی یکی یا چند تا از این مراکز غضروف سازی یا استخوان سازی کمتر و یا بیشتر از حد معمول رشد کنند شکل بینی از حالت هماهنگ و نرمال خارج خواهد شد. لذا ضربات وارده به بینی قبل از کامل شدن بلوغ ممکن است باعث شکستگی نشده باشد ولی در دراز مدت باعث تغییر شکل بینی شود. متاسفانه آسیب احتمالی این مراکز غضروف سازی و استخوان سازی قابل تشخیص و همینطور قابل درمان نیستند و در چنین مواردی باید فقط امیدوار بود که ضربه وارده باعث آسیب این مراکز نشده باشد. چنانچه ضربه باعث صدمه این مراکز شده باشد به تدریج شکل بینی تغییر خواهد کرد و در صورتیکه فرد مایل باشد میتواند بعد از کامل شدن سن رشد و بلوغ تحت عمل جراحی زیبائی بینی قرار گیرد.

تشخیص شکستگی بینی

به یاد داشته باشیم که تشخیص قطعی شکستگی بینی بر مبنای معاینه بالینی است و به مهارت جراح بستگی دارد. علائم شکستگی بینی عبارتنداز: تورم بینی، کبودی اطراف کاسه چشم، تغییر شکل ظاهری بینی و پیدایش انحراف و ناقرینگی و خون دماغ.
به علل زیر در بسیاری از موارد، شکستگی بینی در کودک مورد غفلت قرار می گیرد:
١- اندازه کوچک استخوان بینی در کودکان
٢- تورم شدید و گسترده بینی و بافتهای اطراف پس از ضربه
٣- همکاری نامناسب کودک در زمان لمس و معاینه
بنابراین تشخیص صحیح علایم شکستگی بینی و درمان و جا اندازی دقیق و درست شکستگی بینی در کودکان نیازمند تجربه و تبحر جراح بینی حاذق است.

جایگاه رادیولوژی در تشخیص شکستگی های بینی

رادیو گرافی ساده در درمان شکستگی های بینی فاقد نقش است. تفسیر رادیوگرافی ساده به میزان ۶۶٪ مثبت کاذب دارد.
افتراق شکستگی های قدیمی از شکستگی های جدید از روی رادیوگرافی ساده دشوار است.
از طرفی رادیوگرافی ساده در شناسایی آسیب های غضروفی که در کودکان شایع تر هم هستند ناتوان است.
بنابراین نمای رادیوگرافی جانبی بینی به تنهایی برای کشف شکستگی کافی نیست.
سی تی اسکن بالاخص در مواردی که شکستگی بینی همراه با سایر شکستگی های صورت باشد بسیار کمک کننده است.

زمان مراجعه به پزشک

در صورت وارد شدن ضربه به بینی، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا وجود تجمع خون بر روی تیغه بینی را بررسی کند. پزشک اورژانس یا پزشک عمومی از صلاحیت کافی جهت تشخیص وجود تجمع خونی تیغه‌ای یا دیگر مشکلاتی که ممکن است از آن سانحه به وجود آید برخوردار است. خون جمع شده روی تیغه بینی باید به سرعت خارج شود تا از بروز مشکلات حادتر بینی ممانعت به عمل آید. اگر احتمال می‌دهید که شکستگی در بینی شما بوجود آمده تا یک هفته پس از وارد شدن ضربه به متخصص گوش و حلق و بینی یا جراح سر و گردن مراجعه کنید.

اگر ظرف یک تا دو هفته معاینه شوید و مورد درمان قرار بگیرید، امکان دارد تا اشکال بینی را به سرعت اصلاح و آن را ترمیم نمود؛ اما اگر پس از سپری شدن دو هفته (یک هفته در مورد کودکان) اقدام نمایید، احتمالاً ناچار خواهید بود چند ماه صبر کنید تا بتوان بینی را با انجام عمل شکستگی بینی دوباره صاف کرد. شکستگی بینی در صورت درمان نشدن ظاهری ناخوشایند را از شما به نمایش خواهد گذاشت و تنفس از راه بینی را برای همیشه دشوار خواهد ساخت.اقدامات لازم پس از وارد شدن ضربه (اقدامات ضروری بعد از ضربه خوردن بینی) و پیش از مراجعه به پزشک

بی‌درنگ پس از وارد شدن ضربه بر روی ناحیه آسیب دیده یخ بگذارید تا از شدت ورم بکاهید.
یخ را اندکی روی بینی فشار دهید.
مسکن‌هایی مانند پاراستامول، که فروش بدون نسخه‌شان آزاد است، به تسکین درد کمک می‌کنند. ایبوپروفن نیز در کاهش التهاب مؤثر است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)