عمل شکستگی بینی

broken-nose-nyc
به دلیل اینكه بینی جلوئی ترین قسمت صورت است ، بیشتر از سایر اجزای صورت در معرض ضربه قرار دارد . این ضربه پذیری و همچنین نازک بودن استخوان بینی باعث شده تا شایعترین شكستگی در صورت ، شكستگی استخوان بینی باشد . بسته به شدت ضربه وارده و جهت آن ، شكستگی بینی ممكن است منفرد ، متعدد ، بدون جابجایی و یا همراه جابجایی باشد . شکستگی بینی علاوه بر اینکه تاثیر شگرفی بر روی ظاهر فرد دارد ممکن است تنفس از بینی را با مشکل مواجه کند.

وارد آمدن ضربه به بینی تا قبل از کامل شدن بلوغ ، علاوه بر اینکه ممکن است باعث شکستگی بینی شود میتواند باعث آسیب رسیدن به مراکز غضروف سازی یا استخوان سازی بینی شود . بینی نیز مثل سایر اجزای بدن تا پایان بلوغ همچنان رشد می كند و بر ابعادش افزوده می شود . چندین مركز غضروف سازی و استخوان سازی در رشد هماهنگ بینی موثرند . بدیهی است اگر به هر دلیلی یكی یا چند تا از این مراكز غضروف سازی یا استخوان سازی كمتر و یا بیشتر از حد معمول رشد كنند شکل بینی از حالت هماهنگ و نرمال خارج خواهد شد. لذا ضربات وارده به بینی قبل از کامل شدن بلوغ ممکن است باعث شکستگی نشده باشد ولی در دراز مدت باعث تغییر شکل بینی شود. متاسفانه آسیب احتمالی این مراکز غضروف سازی و استخوان سازی قابل تشخیص و همینطور قابل درمان نیستند و در چنین مواردی باید فقط امیدوار بود که ضربه وارده باعث آسیب این مراکز نشده باشد. چنانچه ضربه باعث صدمه این مراکز شده باشد به تدریج شکل بینی تغییر خواهد کرد و در صورتیکه فرد مایل باشد میتواند بعد از کامل شدن سن رشد و بلوغ تحت عمل جراحی زیبائی بینی قرار گیرد.

تشخیص شکستگی بینی

به ياد داشته باشيم كه تشخيص قطعي شكستگي بینی بر مبناي معاينه باليني است و به مهارت جراح بستگي دارد. علائم شكستگی بينی عبارتنداز: تورم بيني، كبودي اطراف كاسه چشم، تغيير شكل ظاهري بيني و پيدايش انحراف و ناقرينگي و خون دماغ.
به علل زير در بسياري از موارد، شكستگي بيني در كودك مورد غفلت قرار مي گيرد:
١- اندازه كوچك استخوان بيني در كودكان
٢- تورم شديد و گسترده بيني و بافتهاي اطراف پس از ضربه
٣- همكاري نامناسب كودك در زمان لمس و معاينه
بنابراين تشخيص صحيح علایم شکستگی بینی و درمان و جا اندازي دقيق و درست شكستگي بيني در كودكان نيازمند تجربه و تبحر جراح بيني حاذق است.

جایگاه رادیولوژی در تشخیص شکستگی های بینی

راديو گرافي ساده در درمان شكستگي هاي بيني فاقد نقش است. تفسير راديوگرافي ساده به ميزان ٦٦٪ مثبت كاذب دارد.
افتراق شكستگي هاي قديمي از شكستگي هاي جديد از روي راديوگرافي ساده دشوار است.
از طرفي راديوگرافي ساده در شناسايي آسيب هاي غضروفي كه در كودكان شايع تر هم هستند ناتوان است.
بنابراين نماي راديوگرافي جانبي بيني به تنهايي براي كشف شكستگي كافي نيست.
سي تي اسكن بالاخص در مواردي كه شكستگي بيني همراه با ساير شكستگي هاي صورت باشد بسيار كمك كننده است.

زمان مراجعه به پزشک

در صورت وارد شدن ضربه به بینی، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا وجود تجمع خون بر روی تیغه بینی را بررسی کند. پزشک اورژانس یا پزشک عمومی از صلاحیت کافی جهت تشخیص وجود تجمع خونی تیغه‌ای یا دیگر مشکلاتی که ممکن است از آن سانحه به وجود آید برخوردار است. خون جمع شده روی تیغه بینی باید به سرعت خارج شود تا از بروز مشکلات حادتر بینی ممانعت به عمل آید. اگر احتمال می‌دهید که شکستگی در بینی شما بوجود آمده تا یک هفته پس از وارد شدن ضربه به متخصص گوش و حلق و بینی یا جراح سر و گردن مراجعه کنید.

اگر ظرف یک تا دو هفته معاینه شوید و مورد درمان قرار بگیرید، امکان دارد تا اشکال بینی را به سرعت اصلاح و آن را ترمیم نمود؛ اما اگر پس از سپری شدن دو هفته (یک هفته در مورد کودکان) اقدام نمایید، احتمالاً ناچار خواهید بود چند ماه صبر کنید تا بتوان بینی را با انجام عمل شکستگی بینی دوباره صاف کرد. شکستگی بینی در صورت درمان نشدن ظاهری ناخوشایند را از شما به نمایش خواهد گذاشت و تنفس از راه بینی را برای همیشه دشوار خواهد ساخت.اقدامات لازم پس از وارد شدن ضربه (اقدامات ضروری بعد از ضربه خوردن بینی) و پیش از مراجعه به پزشک

بی‌درنگ پس از وارد شدن ضربه بر روی ناحیه آسیب دیده یخ بگذارید تا از شدت ورم بکاهید.
یخ را اندکی روی بینی فشار دهید.
مسکن‌هایی مانند پاراستامول، که فروش بدون نسخه‌شان آزاد است، به تسکین درد کمک می‌کنند. ایبوپروفن نیز در کاهش التهاب مؤثر است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال 1354 در روستای وری از منطقه چهاردانگه استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

اطلاعات تماس

  • آدرس مطب

    تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک

  • تلفن مطب

    09376387750 – 02166571448

  • روز های کاری

    یکشنبه و سه شنبه ، ساعت 16 الی 20

دسترسی مطب

Call Now Buttonمشاوره و تماس