instagram
telegram
phone
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

جراحی برای برداشتن لوزه ها شایع ترین عمل جراحی کودکان است. لوزه ها قسمتی از بافت ایمنی بدن هستند. وجود لوزه ها از زمان تولد تا حدود شش ماهگی ضروری است. در شش ماهگی سیستم ایمنی بدن آنچنان گسترش یافته است که بودن یا نبودن لوزه مثل برداشتن سطل آبی از یک دریای بزرگ است. برخورد عوامل میکروبی و محرک به سلولهای ایمنی موجود در لوزه باعث بزرگ شدن لوزه ها می شود و بزرگی لوزه های کامی (که از طریق دهان قابل رویت هستند) و لوزه سوم (که در خلف بینی واقع شده) باعث مشکلات متعددی می شود.

از جمله:
1. بزرگی لوزه ها باعث می شود، تنفس فرد دهانی شود. یعنی نتواند از بینی نفس بکشد و این امر خود باعث خرخر شبانه و تغییر حالت استخوان فک ها می شود. ضمنا هوا بجای اینکه از بینی عبور کرده، گرم و مرطوب و تمیز شده و به حلق برسد، مستقیماً به حلق رسیده و باعث تحریک مزمن گلو می گردد.

2. بزرگی لوزه ها می تواند باعث عفونت های مکرر گوش میانی و سینوس ها گردد.
3. بزرگی لوزه ها مانع تغذیه مناسب کودک و همین طور اکسیژن رسانی می شود و این دو عامل خود باعث می شوند که رشد فیزیکی کودک با مشکل مواجه شود.
4. گاهی اوقات لوزه ها مکرراً دچار عفونت چرکی می شوند که البته در چنین حالتی ممکن است بدنبال عفونت های چرکی مکرر اندازه لوزه ها حتی از حالت معمول هم کوچکتر شود اما جدای از اندازه آنها چون بعنوان کانون عفونت عمل می کنند مضر می باشند.

5. بزرگی لوزه ها بخصوص لوزه سوم می تواند باعث تجمع مایع در پشت پرده گوش ها شود که این امر به نوبه خود می تواند می تواند مشکلاتی را برای کودک ایجاد کند.

181332351251168432666132486227208178137

سن عمل لوزه

معمولا عمل جراحی لوره برای کودکان ۴ – ۵ ساله انجام می‌شود ولی محدودیت سنی ندارد و در صورت نیاز می‌توان لوزه بزرگسالان را هم عمل کرد.

آیا عمل لوزه ریسک دارد؟

ریسک عمل لوزه بسیار پایین می‌باشد. از هر ۱۴ هزار بیماری که مورد عمل لوزه قرار می‌گیرند فقط یک نفر دچار عوارض بیهوشی و یا عمل می‌شود.

نوع بیهوشی جهت عمل لوزه

در کودکان عمل لوزه حتما باید زیر بیهوشی عمومی انجام شود. اما در افراد بالای ۱۸ سال می‌توان از بیحسی موضعی نیز استفاده کرد. شخصا با توجه به اینکه زیر بیهوشی عمومی هم بیمار راحت است هم جراح می‌تواند عمل را راحت‌تر انجام دهد برای بزرگسالان هم بیهوشی عمومی را توصیه می‌کنم.

چطور بعد از جراحی لوزه، از کودکم مراقبت کنم؟

- بعد از جراحی، پزشک برای کاهش درد کودک و مراقبتهای بعد از جراحی لوزه ، داروهای مسکن برای او تجویز خواهد کرد. بایستی سر ساعت و به طور منظم این داروها را به کودک خود بدهید.
برداشتن لوزه
- هرگز به کودک خود داروی آسپیرین و یا داروهای حاوی آسپیرین را ندهید. لذا برچسب مواد تشکیل دهنده دارو را بخوانید و اگر دارای کلمه آسپیرین یا اسید سالیسییک بود، او را به کودکتان ندهید.
آسپیرین خطر خونریزی را در طی عمل و یا بعد از آن افزایش می دهد و نیز خطر ابتلا به بیماری نادر و خطرناک سندرم ری را در پی دارد.

- قبل از استفاده از هر دارویی و یا هر نوع درمان خانگی برای کودک خود، با پزشک او مشورت کنید تا خطری برای کودک نداشته باشد.

- کودک خود را تشویق کنید تا حد امکان به طور عادی غذا بخورد. اگر بعد از عمل، ابتدا غذاهای نرم به او بدهید، بهتر خواهد بود. از دادن نوشیدنی داغ و غذاهای اسیدی و پر ادویه به کودک خود، تا چند روز بعد از عمل خودداری کنید.

مصرف نوشیدنی های سرد و مکیدن تکه های یخ خوب است. مصرف مایعات برای کمک به بهبودی کودک، جلوگیری از کم آبی بدن او و تشکیل لخته خون روی محل عمل مهم است.

- نیم ساعت قبل از خوردن هر چیزی، داروی مسکن را به کودک بدهید. مصرف منظم داروهای مسکن طبق دستور پزشک، به کودک کمک می کند تا مقادیر کافی از مایعات را بنوشد.

- یک یا دو بار استفراغ کردن بعد از مرخص شدن از بیمارستان طبیعی است. اگر کودک شما احساس ناراحتی کرد، تا چند ساعت غذا یا نوشیدنی به او ندهید و بعد از اینکه بهتر شد، مقدار کمی غذا یا نوشیدنی به او بدهید.

- کودکان بایستی 5 تا 7 روز بعد از عمل جراحی لوزه استراحت کنند و تا دو هفته بعد از عمل، ورزش و شنا نکنند. کودکان معمولا 14 روز بعد از عمل، به فعالیت های طبیعی خود بر می گردند. کودکان معمولا دو هفته بعد از عمل باید در خانه بمانند و مدرسه نروند.

- بیشتر پزشکان بعد از جراحی لوزه ها، داروهای آنتی بیوتیک برای کودک تجویز می کنند، زیرا این داروها روند بهبودی را تسریع می کنند، درد بعد از عمل را کم می کنند و احتمال خونریزی را کاهش می دهند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.