مشکلات ادراری در ام اس

[sbu_post_image]

دفع ارادی ادرار به یکپارچگی راه های ارتباطی نخاع که به مغز می رسند و مرکز دفع ادرار نخاع وابسته است. فرمان های صادر شده از مغز برای تخلیه باعث شل شدن و باز شدن دریچه می شود در حالی که فرمان های مغز برای نگه داشتن ادرار موجب بسته ماندن دریچه می شود. در ام اس راه های بین مرکز رفلکسی و مغز ممکن است دچار آسیب یا تخریب شوند و در نتیجه دامنه ای از مشکلات ایجاد گردد. ویژگی های خاص این مشکلات به منطقه آسیب دیده بستگی دارد. برای مثال اگر ارتباطات بین مرکز رفلکس و مغز بطور شدیدی آسیب ببیند ممکن است مرکز رفلکس بطور مستقل کنترل تخلیه ادرار را به عهده بگیرد و زمانی که مثانه پر شود فرمان تخلیه خودبخودی آن را صادر کند. شایعترین مشکلات مثانه ای ناشی از ام اس تکرر ادرار،میل اجباری ناگهانی به ادرار کردن،نشت قطره ای ادرار،بی اختیاری و تردید در دفع است.

تکرر: افزایش در تعداد مرتبه های دفع ادرار در روز که ممکن است در بعضی افراد به مدت 15 تا 20 دقیقه یکبار و اغلب با مقدار کم دفع ادرار صورت بگیرد. تکرر ادرار به سرعت تولید ادرار و توانایی مثانه برای نگهداری ادرار بستگی دارد.

میل اجباری ناگهانی به ادرار کردن: احساس اجبار به تخلیه بلافاصله مثانه است.

منبع: ام اس ایرانی

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان