post_image

مولوسکوم کونتاژیوزوم Molluscum contagiosum

 مولوسکوم کونتاژیوزوم یک عفونت ویروسی است که باعث ایجاد جوشهای برق متعددی به رنگ سفید مرواریدی میشود.

سن مولوسکوم کونتاژیوزوم

مولوسکوم کونتاژیوزوم در کودکان شایعتر است.

علت مولوسکوم کونتاژیوزوم

تماس پوستی نزدیک و در بعضی موارد تماس جنسی با یک فرد آلوده، عوامل خطر این بیماری مقاربتی هستند.

جنسیت و ژنتیک در مولوسکوم کونتاژیوزوم

عوامل خطر مهمی نمی‌باشند. مولوسکوم کونتاژیوزوم یک عفونت ویروسی پوست است که در آن جوشهایی به صورت گروهی روی تنه و قسمت فوقانی بازوها و ساقها ظاهر میشوند.
مولوسکوم کونتاژیوزوم بی‌ضرر ولی مسری میباشد و در نتیجه تماس پوستی نزدیک پخش می‌گردد. مولوسکوم کونتاژیوزوم در کودکان، به ویژه آنهایی که دچار اگزمای آتوپیک هستند، شایعتر است، که احتمالاً دلیل آن اینست که آنها پوستشان را می‌خارانند و به ویروس اجازه ورود می‌دهند، در بالغین مولوسکوم کونتاژیوزوم معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل میشود. در چنین مواردی جوشها تمایل دارند که در قسمت تحتانی شکم، دستگاه تناسلی و رانها به وجود آیند.
مولوسکوم کونتاژیوزوم در افرادی که سیستم ایمنی آنها به دلیل اختلالی همچون ایدز یا مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی ضعیف شده است، شایعتر و شدیدتر میباشد.

علایم مولوسکوم کونتاژیوزوم

علایم مولوسکوم کونتاژیوزوم ۲-۸ هفته پس از عفونت آغاز میشوند. یک جوش منفرد و خارش‌دار ظاهر شده، سپس عفونت پخش می‌گردد تا توده‌ای از جوشها را به وجود آورد. جوشها به صورت زیر هستند.
- قطرشان تقریباً ۳-۶ میلیمتر است.
- نرم و به رنگ سفید مرواریدی یا صورتی هستند.
- گنبدی شکل با یک فرورفتگی کوچک در مرکز می‌باشند. مولوسکوم کونتاژیوزوم دردناک نیست، اما ممکن است جوشهای بزرگ، زمانیکه به لباس گیر می‌کنند، دچار خونریزی شوند.

درمان مولوسکوم کونتاژیوزوم

کودکان مبتلا به مولوسکوم کونتاژیوزوم را معمولاً درمان نمی‌کند،‌ زیرا درمان ممکن است باعث ایجاد اسکارهای کوچکی شود و می‌تواند دردناک باشد.
این وضعیت معمولاً به طور خودبخود در عرض ۱۲ ماه بهبود می‌یابد. در بالغین، ممکن است جوشها را به دلایل زیبایی بردارند. پزشک ممکن است با یک سوزن کوچک، آنها را سوراخ کند یا با یک فورسپس فشار دهد یا همراه با یک لایه نازک از پوست زیر جوشها، آنها را بتراشد.
جهت جلوگیری از انتشار آنها در سطح بدن، جوشها را نخارانید. از تماس بدنی نزدیک خودداری کنید و از حوله‌های مشترک استفاده ننمایید تا سایر افراد عفونی نشوند. در صورتیکه دوباره در معرض عفونت قرار گیرید یا سیستم ایمنی شما ضعیف گردد، این بیماری ممکن است دوباره عود کند

 

منبع: پارسا

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک