instagram
telegram
phone
درد کلیه
1 آگوست 2013
تومور بیضه
1 آگوست 2013

هیپوسپادیاس و اسپری مو

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

post_image

هیپوسپادیاس

بدلیل نقص در اتصال چین های مجرا ایجاد میشود. سوراخ خارجی مجرا به سطح شکمی آلت در بالای نوک تنه آلت باز میشود. مصرف ترکیبات استروژن و پروژسترون در طول حاملگی شیوع هیپوسپادیاس را افزایش میدهد. در یک نفر از هر 300 کودک بروز میکند. و بر حسب محل ,تقسیم بندی میشود.این نوزادان را نبایستی ختنه کرد.
به طور کلی زمانیکه آلت تناسلی جنین شکل می گیرد، مجاری ادراری نیز از مثانه تا سر آلت پسر امتداد می یابند اما در هیپوسپادیاس، مجاری ادراری آن طور که باید توسعه نمی یابند وحتی ممکن است در میانه مجاری تمام شوند و فرد بیمار مجبور به دفع ادرار از زیر آلت تناسلی باشد. در این گونه موارد،محل خارج شدن ادرار حتی در کنار مقعد یا کیسه ی بیضه هم مشاهده شده است
هیپوسپادیاس ممکن است در سال اول تولد کودک شما بهبود یابد، اما در بسیاری موارد، به مشکلاتی در مجاری ادراری شان منجر می شود و آنها پیامدهایی در زمینه ی باروری و مسائل جنسی شان خواهند داشت. از نظر علایم بالینی در بزرگسالان هدایت مشکل جریان ادرار و پخش شدن ادرار, اشکال در مقاربت,بدلیل انحنای آلت, ظاهر غیر طبیعی آلت ( hooded) از شکایات اصلی است.بررسی وجود یا عدم وجود تنگی مجرا و نزول بیضه ها ضروری است.

بنابر این در نوزادان مذکر یک ناهنجاری مادرزادی در مجرای ادرار وجود دارد که به آن هیپوسپادیازیس گفته می شودو غالبا با تکامل ناقص foreskin و انحنای غیر طبیعی آلت همراه است.
در بیشتر موارد این اختلال به شکل خفیف و به صورت یک عارضه ی منفرد دیده می شود ولی به اشکال شدید و همراه با نواقص و سندرمهای مختلف نیز میتواند بروز نماید
این اختلال در هفته های بین 9تا12 جنینی و در نتیجه ی اتصال ناکامل مجرای ادرار است
شیوع هیپوسپادیازیس در حدود 0.7 تا 0.3 در میان نوزادان ترم پسر بوده و دراغلب موارد جهت اصلاح مسیر جریان ادرار به درمانهای جراحی نیاز دارد .
خانم هایی مانند آرایشگرها،کارگران کارخانه ها،متخصصان زیبایی،و یا محققانی که در این زمینه ها کار میکنند که مرتبا با مواد شیمیایی اسپری های آرایشی مو در تماس هستند بیشتر در معرض بوجود آمدن هیپوسپادیاس در نوزادان خود هستند.
اما نکته این است که خطر ابتلا به هیپوسپادیاس را فولیک اسید می تواند تا 36 درصد کاهش دهد بنابر این اگر قبلا شما هم از این اسپری های آرایشی استفاده می کردید، پس از مشاوره با پزشک تان باید فولیک اسید مصرف کنید و از استفاده ی مجدد از اسپری های مو خودداری کنید.

درمان هیپوسپادیاس

در درمان هیپوسپادیاس میزان موفقیت ترمیم مجرای ادرار با کمک جراحی بالا است اما به دلیل شیوع بالای این ناهنجاری و نیاز به جراحی بر سیستم بهداشتی هزینه های مالی فراوانی تحمیل میگردد .
بدلائل روانی قبل از سن مدرسه( ترجیحا) قبل از 2 سالگی جراحی ترمیمی بایستی صورت گیرد. امروزه مشخص شده است که پیوند های محاط bucal ( دهانی) موفقیت آمیزتر از روشهای دیگر است و به عنوان اولین تکنیک پیوند گذاری در نظر گرفته میشود

درمان هیپوسپادیاس با عمل جراحی

معمولا این گونه عمل ها بین یک تا چهار ساعت طول می کشد،البته این زمان بستگی به میزان بیماری شخص دارد در مواردی که بیماری خفیف است در طول عمل جراحی تنها کاری که باید انجام شود این است که پزشکان یک مجرای جدید در نوک آلت تناسلی ایجاد کنند و سوراخ قبلی را نیز ببندند.
پزشکان در بیشتر موارد،‌ درآلت تناسلی بیمار یک لوله می گذارند تا به این ترتیب ادرار را از کیسه مثانه خارج کرده و به سمت سوراخ ایجاد شده برای دفع ادرار ببرند و سپس بعد از عمل جراحی آلت تناسلی را ، با نوار ی پانسمان کرده و در بازوی کودک یک IV قرار می دهندو در نهایت کودک تحت نظر قرار می گیرد و IVرا پس از مدتی از بازوی کودک بیرون می آورند و قبل از مرخص شدن از بیمارستان باید حداقل یک بار کودک ادرار کند اما چنانچه در حین ادرار کردن کودک شما درد داشت و گریه می کرد نگران نشوید چرا که این درد تنها دو روز طول میکشد و بعد از آن کودک بدون هیچ گونه درد و زحمتی ادرار خواهد کرد.

علت هیپوسپادیازیس

دلیل بروز هیپوسپادیازیس در بیشتر موارد نامشخص است اما موارد زیر در بروز هیپوسپادیازیس وموثر است.

 تاثیر اسپری ساده ی مو روی جنین

کلا این اسپری ها حاوی موادی هستند که روی عملکرد نرمال سیستم ترشحات هورمونی تاثیر می کنند و مستقیما عملکرد آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهند و درصد بالایی از مادرانی که در سه ماهه ی اول بارداری شان از اسپری های مو استفاده می کردند پسرانشان به هیپوسپادیاس دچار شده بودند.در هر حال، در مادرانی که از این محصولات آرایشی استفاده نمی کردند این ریسک بسیار پایین بوده است.
هر چند که این شرایط زندگی آدم ها را تهدید نمی کند،اما پزشکان عقیده دارند که انجام هر گونه عمل جراحی روی پسران کوچک به خود بیمار و والدینش ضربه ای وارد خواهد کرد. پس بهتر است قبل از ابتلا به این عارضه به فکر پیشگیری کردن از آن باشیم.

*فاکتورهای محیطی
*افزایش سن مادر
*چاقی مادر
*فاکتورهای ژنتیکی
*فاکتورهای اندوکرینی
*زندگی در روستا
*اکلامپسی
*سزارین
*تعداد بار داری های زیاد
*محدودیت رشد داخل رحمی
*فشار خون بالا
*دیابت بارداری
*خونریزی در دوره حاملگی
*هپاتیت ب
*فتق اینگوئینال
*استفاده از اسپرم کش ها
*ناهنجاری جفت و اختلال هورمونی
*تماس مادر با دی اتیل استیل بسترول
*کاهش وزن زمان تولد
*وضعیت اجتماعی اقتصادی پایینتر
*شغل والدین
*پروژستین های اگزوژن
*تماس با مواد (polychlorobiphenyls, dioxins, organochlorine )pesticides,
alkylphenol polyethoxylates, phthalates21)
*استفاده از داروهای ضد صرع ،کوتریموکسازول و آنتاگویست های اسیدفولیک
* استعمال سیگار توسط والدین
*مصرف سفالوسپوری ها
*مصرف نالیدیکسیک اسید
*مصرف کلسیم بلوکر
*مصرف آمپی سیلین
*مصرف داروهای ضد تهوع و کدئین
*شیمی درمانی و رادیوتراپی
*رژیم غذایی مادر به طوری که زنان گیاهخوارکه کمتر از گوشت و ماهی استفاده میکنند به نسبت بالاتری در معرض خطر ابتلا به بروز هیپوسپادیازیس و کریپتورکیدیسم درجنینشان قرار دارند.
همچمین زنان بارداری که سابقه ی مصرف بالای غذاهای گیاهی سرشار از فیتواستروژنها مانند پروتوئینهای سویا را در دوره بارداری دارند در معرض خطر بیشتری در جنینشان برای بروز هیپوسپادیازیس و کریپتورکیدیسم قرار دارند بنابر این به نظر می رسد یک رژیم غذایی مناسب که حاوی مقادیر کافی از پروتئین های حیوانی در دوره ی بارداری باشد و نیز خودداری کردن از مصرف فراورده های سویا در کاهش خطر بروز هیپوسپادیازیس و کریپتورکیدیسم موثر می باشد.

منبع : 7سیب وirestemna

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یکDid you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonبا ما در تماس باشید