post_image

انزال خونی یا hematospermia

هماتواسپرمی یعنی خون در مایع منی که در ۹۰ درصد موارد پاتولوژیک نیست. شایعترین علت هماتواسپرمی عفونت های پروستات و وزیکول سمینال و در درجه بعد تومورهای وزیکول سمینال، بیضه و پروستات است. یکی دیگر از علل هماتواسپرمی، هایپرپلازی سلول های دیواره وزیکول سمینال است.

هماتواسپرمی معمولا یکبار ایجاد شده و نیاز به بررسی ندارد و خود به خود بهبود می یابد. در هماتو اسپرمی مکرر (بیش از ۲ تا ۳ بار) نیلز به بررسی وجود دارد ه شامل PSA، U/A، U/C، سیتولوژی ادرار، معاینه رکتال و بیضه ها می باشد.

chyluria به صورت ادرار شیری رنگ توصیف می شود. علت آن فیستول ادراری-لنفاتیک است که اغلب ناشی از انسداد لنفاتیک های کلیوی بر اثر بیماری فیلاریازیس، آسیب، سل و تومورهای ناحیه رتروپریتوئن است.

هماتواسپرمی

هماتواسپرمی اغلب بر اثر عفونت یا آسیب – از جمله آسیب ایاتروژنیک ناشی از نمونه‌برداری پروستات- ایجاد می‌شود.

علت هماتواسپرمی

سنگ، کیست، ناهنجاری عروقی و پرفشاری‌شدید خون که در حدود ۵۰ از موارد را سبب می‌شود. هیپرتانسیون بدخیم به صورت فشارخون بیشتر از ۱۰۰/۱۸۰ میلی‌متر جیوه به همراه ادم پاپی یا خونریزی شبکیه تعریف می‌شود.

با وجود اینکه پرفشاری خون بدخیم می‌تواند در زمینه پرفشاری خون اساسی رخ دهد، باید علل پرفشاری خون ثانویه مورد بررسی قرار گیرند. به جز هماتواسپرمی، بیمار مذکور هیچ علامتی نداشت- همچنان که ۱۰ از بیماران دچار پرفشاری خون بدخیم بدون علامتند. با این وجود، هیپرتروفی بطن چپ، پروتئین‌اوری و رتینوپاتی بیانگر آسیب بارز عضو انتهایی بوده، با پرفشاری خون شدید و طولانی‌مدت همخوانی دارند.

درمان انزال خونی

آسپیرین نخورید. هیچ داروی رقیق کنندهٔ خون نخورید، مگر با تجویز پزشک. آسپیرین هم باعث خونریزی بیشتر می شود. اگر نمی دانید چه داروهائی از انعقاد خون جلوگیری می کنند، از پزشک یا داروساز سوال کنید.از انجام نزدیکی نترسید. این خونریزی برای هیچ یک از طرفین گرفتاری ایجاد نمی کند.
نزد پزشک بروید. اگر منی بعد از سه هفته هنوز خونی باشد، یا اگر بعد از انزال یا دفع ادرار احساس درد می کنید، یا اگر بیش از ۵۰ سال دارید، به پزشک مراجعه کنید.

احتمالاً دچار یک عفونت خفیف یا التهاب پروستات شده اید. درمان عفونت با تجویز آنتی بیوتیک مناسب توسط پزشک صورت می گیرد. آنتی بیوتیک تجویز شده را تا آخر بخورید.
آزمایش دهید. اگر پزشک نیاز به آزمایش را تشخیص دهد، پروستات و مثانه را معاینه می کند و دستور انجام آزمایش مثانه بینی می دهد تا مطمئن شود که پولیپ یا توموری در آن نیست.

منبع:ارولوژی .دکتر هاشمی

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک