هورمون و اورولوژی

[sbu_post_image]

مصرف خود سرانه هورمون ها با هدف عضله سازی، زمینه ساز ابتلا به سرطان پروستات است

مصرف مواد مضر مانند روغن های اشباع شده و استفاده زیاد از گوشت قرمز، ویتامین D و كلسیم و نیز چاقی و كاهش فعالیت فیزیكی به عنوان عوامل خطرساز سرطان پروستات شناسایی شده اند.

از هر 100 هزار نفر جمعیت كشور 10 نفر به این سرطان مبتلا می شوند و حدودا 16 درصد مردان ریسك ابتلا به سرطان پروستات دارند.

شیوع سرطان پروستات در كشور هایی نظیر امریكای شمالی، استرالیا، نیوزیلند و اروپای غربی و شمالی بسیار زیاد بوده – حدود 200 نفر در هر 100 هزار نفر جمعیت- در حالی كه در كشور های آسیایی نظیر هند و كره و چین این آمار بسیار كم و بین 4 تا10 مورد در هر 100 هزار نفر است.

: در پژوهشی كه در كشور در این زمینه صورت گرفته قرار است انجمن اورولوژی ایران نسبت به اجرای پروژه ای كه به تدوین دستورالعمل برای نحوه پیشگیری و درمان سرطان پروستات منجر شود اقدام كند.

تاكنون در كشور به دلیل مسایل فرهنگی به آموزش مسایل جنسی بین زوج ها و مشكلات مربوط به آن كمتر پرداخته اند،این در حالیی است كه تبلیغات غلط در رسانه های بین المللی (شبكه های ماهواره ای) مبنی بر رفع ناتوانی و مشكلات جنسی از طریق استفاده از داروها و روش جراحی مشكلاتی را برای افراد به ویژه مردان جوان ایجاد كرده است.

از دلایل عمده ناتوانی جنسی یكی مربوط به افزایش سن و دیگری بیماری های زمینه ای مانند ابتلا به دیابت، فشار خون بالا و چربی است. امروزه با كمك شیوه های نوین جراحی و با كنترل بیماری های زمینه ای می توان مشكل مبتلایان به ناتوانی جنسی را حل كرد. یكی از اختلالات جنسی در آقایانی كه در سنین بالای 50 سال بروز می یابد، سندرم كاهش تسترون مردانه است.

حیطه كاری ارولوژیست ها علاوه بر بیماری های كلیه، حالب ،مثانه، پروستات و انجام اعمال جراحی بزرگ نظیر پیوند كلیه، ساختن مثانه از روده، جراحی های لاپاروسكوپی، درمان بیماری های دستگاه تناسلی و رعایت اسرار بیمار است كه در این كنگره پانل اخلاق پزشكی بر ارتقای اخلاق پزشكی و روابط اخلاقی بین پزشكان و حقوق بیماران خواهد پرداخت.

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان