هیدروسل؛ علل، عوارض و درمان

بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

قرص بزرگ کننده آلت(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

   

هیدروسل در پسران جوان دارای سابقه توده ای کیستیک که در صبح کوچک و در شب بزرگتر و سفتتر میشود وجود دارد. هیدورسل درد ندارد مگر آنکه با عفونت حاد اپیدیدیم همراه باشد. تشخیص با کشف توده کیستیک گرد فاقد حساسیت در داخل کیسه بیضه داده میشود. که نور را از خود عبور میدهد. اگر داخل طناب اسپرماتیک ( مجرای عبور اسپرم) محصور باشد به صورت یک توده کیستیک دوکی شکل در کشاله ران یا قسمت فوقانی کیسه بیضه ظاهر میگردد. سونو گرافی نیز به تشخیص کمک میکند. اگر هیدروسل در مرد جوانی بدون علت مشخصی بروز کند بایستی جهت رد سرطان یا عفونت بیضه و اپیدیم دقیقا با سونو گرافی شود.

عوارض هیدروسل

شامل فشار روی عروق تغذیه کننده بیضه ( که منجر به آتروفی بیضه میشود) و خونریزی به داخل کیسه (بدنبال ضربه) است.

علل هیدروسل

  • به فاصله کوتاهی پس از ضربه
  • رادیوتراپی
  • عفونت اپیدیدیم
  • ارکیت بیضه
  • سرطان بیضه

درمان هیدروسل

تا زمانی که عارضه ای وجود ندارد نیازی به درمان نیست. علت های درمان عبارتند از: وجود یک هیدروسل سفت که جریان خون بیضه را به مخاطره بیندازد, یا یک توده حجیم و بزرگ که از لحاظ زیبایی مسئله ساز است. بسته شدن هیدروسل ممکن است تا یکسالگی به خودی خود رخ دهد. چنانچه هیدروسل بعد از یکسالگی باقی بماند, باید جراحی شود. در بعضی موارد عود هیدروسل مشاهده می شود.

هیدروسل معمولا با مشکلات زیادی همراه نیست و ارتباطی با ناباروری ندارد. ندرتا وجود عفونت , سرطان و همراهی فتق باعث دخالت جراح می شود.

منبع: ایران سلامت

بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

قرص بزرگ کننده آلت(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس
×مشاوره رایگان