instagram
telegram
phone
فتق در اطفال
14 سپتامبر 2013
لاپاراسکوپی
14 سپتامبر 2013

هیدروسل و درمان آن

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

 درد و علایم هیدروسل

هیدروسل معمولا دردناك نیست ولی اگر فرد دچار تورم كیسه بیضه شود، باید به پزشك مراجعه کند تا علل دیگر همچون سرطان بیضه و احتما ل هاي دیگر را بررسی كند، بنابراین تمام مردان مبتلا به هیدروسل باید تحت سونوگرافی بیضه قرار بگیرند. در بسیاری از موارد، هیدروسل با فتق كشاله ران همراه است. در این موارد به علت ضعف دیواره شكمی، قسمتی از روده به داخل كیسه میرود كه به درمان نیاز دارد.

چگونگی تشخیص هیدروسل

 از آنجا كه مایع هیدروسل معمولا شفاف است، پزشك برای تشخیص آن از آزمایش عبور نور از میان كیسه بیضه استفاده میكند. گذر نور نشان دهنده وجود مایع شفاف است ولی تشخیص، قطعی نیست زیرا ممكن است حالت هاي دیگر همچون فتق نیز وجود داشته باشد.

در صورتی که پزشك به ایجاد هیدروسل به علت وجود التهاب مشكوك باشد، آزمایشهاي خون و ادرار مشخص خواهند كرد كه آیا علت هیدروسل التهاب اپیدیدیم است یا خیر؟در مواردی که مایع احاطه كننده بیضه ها، مانع لمس آنها شود، از روشهای تشخیصی دیگر نظیر سونوگرافی استفاده خواهد شد. سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی با فركانس بالا، برای ایجاد تصاویر اجزای داخل بدن انجام میشود و برای بررسی احتمال وجود توده یا علل دیگر تورم كیسه بیضه نیز به كار می رود.

در پسر بچه ها معمولا هیدروسل طی یك سال به طور خود بخود محو میشود اما اگر پس از یك سال از بین نرفت یا به بزرگ شدن ادامه داد، به جراحی نیاز خواهد داشت. البته کشیدن مایع هیدروسل در بچه ها به دلیل خطر عفونت به هیچ وجه نباید انجام شود. در بزرگسالان نیز اغلب هیدروسل خودبخود از بین میرود و زمانی به درمان نیاز پیدا میكند كه آنقدر بزرگ شود كه غیرقابل تحمل یا بد شكل باشد

روشهای درمانی

هیدروسلکتومی

 همان جراحي برداشتن هیدروسل، بدون نیاز به بستری طولانی و با بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام میشود. برای این كار جراح برشی روی كیسه بیضه یا پایین شكم ایجاد میكند و ضمن تخلیه مایع، اصلاحات لازم را انجام م یدهد. اگر طی جراحی هیدروسل، فتق كشاله ران هم تشخیص داده شود، حتی اگر برای فرد هیچ مشکلی ایجاد نكرده باشد، پزشك آن را برمي دارد. حتی در مواردی ممکن است جراح به عدسی چشمی حین عمل جراحی نیاز داشته باشد، تا در حین عمل به اپیدیدیم و مجاری اسپرم بر آسیبی  رسد.

در عین حال، بعد از عمل «هیدروسلكتومی » لازم است لوله تخلیه و پانسمان حجیم روی ناحیه برش برای چند روز اول بعد از جراحی قرار گيرد. افزایش مصرف مایعات و استفاده از كیسه یخ روی موضع در 24 ساعت اول پس از جراحي، تورم را كاهش میدهد. فراموش نكنيد جراحی هیدروسل در بچه ها به جای ناحیه کیسه بیضه، باید با شکاف جراحی کشاله ران انجام شود.

 

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یکDid you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonبا ما در تماس باشید