درد و علایم هیدروسل

هیدروسل معمولا دردناک نیست ولی اگر فرد دچار تورم کیسه بیضه شود، باید به پزشک مراجعه کند تا علل دیگر همچون سرطان بیضه و احتما ل های دیگر را بررسی کند، بنابراین تمام مردان مبتلا به هیدروسل باید تحت سونوگرافی بیضه قرار بگیرند. در بسیاری از موارد، هیدروسل با فتق کشاله ران همراه است. در این موارد به علت ضعف دیواره شکمی، قسمتی از روده به داخل کیسه میرود که به درمان نیاز دارد.

چگونگی تشخیص هیدروسل

 از آنجا که مایع هیدروسل معمولا شفاف است، پزشک برای تشخیص آن از آزمایش عبور نور از میان کیسه بیضه استفاده میکند. گذر نور نشان دهنده وجود مایع شفاف است ولی تشخیص، قطعی نیست زیرا ممکن است حالت های دیگر همچون فتق نیز وجود داشته باشد.

در صورتی که پزشک به ایجاد هیدروسل به علت وجود التهاب مشکوک باشد، آزمایشهای خون و ادرار مشخص خواهند کرد که آیا علت هیدروسل التهاب اپیدیدیم است یا خیر؟در مواردی که مایع احاطه کننده بیضه ها، مانع لمس آنها شود، از روشهای تشخیصی دیگر نظیر سونوگرافی استفاده خواهد شد. سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا، برای ایجاد تصاویر اجزای داخل بدن انجام میشود و برای بررسی احتمال وجود توده یا علل دیگر تورم کیسه بیضه نیز به کار می رود.

در پسر بچه ها معمولا هیدروسل طی یک سال به طور خود بخود محو میشود اما اگر پس از یک سال از بین نرفت یا به بزرگ شدن ادامه داد، به جراحی نیاز خواهد داشت. البته کشیدن مایع هیدروسل در بچه ها به دلیل خطر عفونت به هیچ وجه نباید انجام شود. در بزرگسالان نیز اغلب هیدروسل خودبخود از بین میرود و زمانی به درمان نیاز پیدا میکند که آنقدر بزرگ شود که غیرقابل تحمل یا بد شکل باشد

روشهای درمانی

هیدروسلکتومی

 همان جراحی برداشتن هیدروسل، بدون نیاز به بستری طولانی و با بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام میشود. برای این کار جراح برشی روی کیسه بیضه یا پایین شکم ایجاد میکند و ضمن تخلیه مایع، اصلاحات لازم را انجام م یدهد. اگر طی جراحی هیدروسل، فتق کشاله ران هم تشخیص داده شود، حتی اگر برای فرد هیچ مشکلی ایجاد نکرده باشد، پزشک آن را برمی دارد. حتی در مواردی ممکن است جراح به عدسی چشمی حین عمل جراحی نیاز داشته باشد، تا در حین عمل به اپیدیدیم و مجاری اسپرم بر آسیبی  رسد.

در عین حال، بعد از عمل «هیدروسلکتومی » لازم است لوله تخلیه و پانسمان حجیم روی ناحیه برش برای چند روز اول بعد از جراحی قرار گیرد. افزایش مصرف مایعات و استفاده از کیسه یخ روی موضع در ۲۴ ساعت اول پس از جراحی، تورم را کاهش میدهد. فراموش نکنید جراحی هیدروسل در بچه ها به جای ناحیه کیسه بیضه، باید با شکاف جراحی کشاله ران انجام شود.

 

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک