واریکوسل عبارت است از اتساع وریدها یا سیاهرگ‌هایی که خون را از بیضه‌ها خارج می‌کنند. برای اینکه بیضه‏ها بتوانند به‏خوبی نطفه مردانه یا همان اسپرم را تولید کنند، باید درجه حرارتشان نیم درجه کمتر از درجه حرارت بدن باشد، به همین دلیل بیضه‌ها خارج از بدن قرار گرفته‌اند. وقتی سیاهرگ‌های اطراف بیضه متورم و گشاد می‌شوند، درجه حرارت بیضه‌ها بالا می‌رود و ممکن‌است تولید اسپرم کم شود. یکی از علل بسیار شایع ناباروری در مردان، همین واریکوسل است. باید متذکر شد که واریکوسل بین مردان بسیار شیوع دارد و حدود ۱۵ درصد مردان به واریکوسل مبتلا هستند.

 افرادی که هنوز ازدواج نکرده و دارای فرزند نیستند، بهتر است بیشتر بررسی شوند. اگر نتایج آزمایش‌ها نشان بدهد که در کمیت (تعداد) و کیفیت (حرکت و اشکال طبیعی) اسپرم مشکلی وجود دارد و فرد هم قصد بچه‌دارشدن داشته باشد، بهتر است واریکوسل جراحی شود که یک عمل جراحی ساده است. گاهی بعضی افراد به واریکوسل شدید مبتلا هستند ولی صاحب فرزند هم می‌شوند.

واریکوسل شدید با گذشت زمان به تولید اسپرم آسیب می‌زند بنابراین فردی که واریکوسل شدید دارد، ممکن است ۱۰ سال بعد نتواند صاحب فرزند شود. البته وجود واریکوسل دلیل حتمی آسیب به قدرت باروری مرد در آینده نیست، ولی عامل تشدید‌کننده محسوب می‌شود. بعد از عمل جراحی واریکوسل، مراقبت خاصی لازم نیست و فقط بهتر است داروهایی که کیفیت و کمیت اسپرم را بهبود می‌بخشند، مصرف شود.

منبع: ایران سلامت

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک