پروستاتیت غیر عفونی مزمن

[sbu_post_image]

پروستاتیت غیر باکتریال (غیر عفونی) مزمن عبارت از حالتی است که در آن بیمار دارای علائم پروستاتیت می باشد، ولی در آزمایش ادرار و ترشحات پروستات وی میکروب یافت نمی شود. شایعترین نوع پروستاتیت همین نوع غیر عفونی می باشد. اسم دیگر این بیماری سندرم درد مزمن لگنی است.

التهاب غده پروستات در مردان را پروستاتیت می گویند. این بیماری نسبتا شایع است. التهاب پاسخ بدن در مقابل یک پدیده عفونی و یا غیر عفونی می باشد. بعلت موقعیتی که پروستات دارد و مجرا از وسط آن عبور می کند، هر نوع التهاب، عفونت و بزرگی پروستات سبب علائم ادرای مثل سوزش و تکرر ادرار، باریک و ضعیف شدن جریان ادرار و حتی بند آمدن ادرار می شود.

علائم پروستاتیت غیر عفونی مزمن

علامت اصلی این بیماری درد در ناحیه لگن و میاندوراه است بدون اینکه شواهدی دال بر وجود عفونت ادراری و یا تناسلی بتوان پیدا کرد. درد معمولا کم و زیاد می شود و از بسیار خفیف تا بسیار طاقت فرسا متفاوت است. درد معمولا به پشت و ناحیه مقعد منتشر می شود، طوریکه در تعدادی از بیماران نشستن مشکل می گردد. یکی از علائم مهم این بیماری درد بدنبال انزال می باشد.

بیماران مبتلا به پروستاتیت غیر باکتریال (غیر عفونی) مزمن دارای طیف وسیعی از علائم به شرح زیر می باشند:
• وجود خون در منی
• وجود خون در ادرار
• وجود درد در نقاط زیر
o بالای استخوان عانه (تحتانی ترین قسمت شکم)
o ما بین کیسه بیضه و مقعد (میاندوراه)
o قسمت تحتانی کمر
o کیسه بیضه
o نوک آلت تناسلی
o مجرای ادرار
• درد در هنگام اجابت مزاج
• درد هنگام انزال
• درد عضلانی، درد مفاصل و خستگی بدون علت
• مشکل در ادرار کردن بصور زیر:
o کاهش جریان ادرار
o تکرر ادرار
o درد و سوزش هنگام ادرار کردن
o عدم تخلیه کامل مثانه
o ضعف در جریان ادرار
در معاینه بیمار معمولا نکته خاصی مشهود نیست ولی ممکن است پروستات مختصری بزرگ و حساس باشد. در آزمایش ادرار گلبول سفید و قرمز دیده می شود ولی میکروب رشد نمی کند. در آزمایش منی مقادیر زیادی گلبول سفید دیده می شود و اکثرا کیفیت اسپرم دچار اختلال شده است. در کشت ادرار، کشت مایع منی و کشت ترشحات پروستات میکروب رشد نمی کند.

علل پروستاتیت غیر عفونی مزمن

علت اصلی این بیماری تا کنون مشخص نشده است. دانشمندان علت آنرا واکنش ما بین عوامل روانی، عصبی، ایمنی و هورمونی بدن می دانند. دانشمندان معتقد هستند که استرس سبب اختلال در محور هورمونی هیپوتالاموس – هیپوفیز – بیضه (مهمترین محور هورمونی در مردان)، التهاب عصبی و اسپاسم عضلانی می گردد که جمعا سبب این بیماری می شوند. علت اصلی التهاب پروستات فعالیت مداوم اعصاب لگنی می باشد. درجه حرارت محیط در این بیماری دخیل هستند. سرما سبب تشدید علائم و گرما سبب تخفیف علائم می شود. میزان شیوع پروستاتیت غیر باکتریال (غیر عفونی) مزمن در مردانی که در نقاط سرد زندگی می کنند بیشتر است.
علل پروستاتیت غیر باکتریال (غیر عفونی) را می توان به قرار زیر خلاصه کرد:
• سابقه پروستاتیت عفونی باکتریال
• انواع ناشایع باکتریها مثل مایکوپلاسما (Mycoplasma) یا اوره آ پلاسما (Ureaplasma)
• ورود ادرار به داخل پروستات و تحریک آن
• تحریک توسط مواد شیمیائی
• مشکلات عصبی در دستگاه ادراری تحتانی
• عفونتهای انگلی مثل تریکومونا
• مشکلات در عضلات کف لگن
• سوء استفاده جنسی
• ویروسها
استرسهای روزمره زندگی و بعضی از عوامل روانی نیز دخیل هستند.

تشخیص پروستاتیت غیر عفونی مزمن

تست تشخیصی اختصاصی برای این بیماری وجود ندارد. این بیماری علی رغم اینکه حدود 90 درصد موارد پروستاتیت ها را شامل می شود، کمتر شناخته شده است.

درمان پروستاتیت غیر عفونی مزمن

درمان پروستاتیت غیر باکتریال (غیر عفونی) واقعا مشکل است. هدف اصلی کنترل علائم بیمار است. بسیاری از این بیماران قبلا مدتهای مدیدی آنتی بیوتیک دریافت کرده اند. ولی بیماری که مدتهای زیادی آنتی بیوتیک مصرف کرده و بهبودی نداشته است، دیگر استفاده بیشتر از آنتی بیوتیک توصیه نمی شود. یکی از داروهای مفید، شل کننده های عضلات صاف کپسول پروستات هستند. برای اینکه اثرات مفید این داروها آشکار شوند، معمولا 6 هفته وقت لازم است. بسیاری از بیماران به این دارو نیز پاسخ نمی دهند. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی در بعضی از بیمارن سبب بهبود علائم می شوند.

منبع: 7 سیب

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان