پر کردن دندان

3213321

پرکردن دندان
نوع ماده ای که برای پر کردن استفاده می شود؛ به محل و نوع دندان بستگی دارد. دندان های آسیای بزرگ بیشترین عمل را انجام می دهند و فشار زیادی را در جویدن متحمل می شوند بنابراین نسبت به دندان های جلویی به ماده با دوام تری نیاز دارند. مواد پرکننده برای دندان های جلویی باید به رنگ دندان باشد. علاوه بر پوسیدگی دندان دندان قروچه ممکن است موجب ترک و آسیب منجر به پرکردن دندان شود ، به روی هم فشار دادن یا ساییدن دندان‌ها براکسیسم یا دندان قروچه گفته می‌شود. در صورت دندان قروچه کردن دندان‌ها را ناخودآگاه در طول روز به هم فشار می‌دهید یا آنها را شب‌ها هنگام خواب روی هم می‌سایید و فشار می‌دهید. دندان قروچه ملایم و خفیف نیاز به درمان ندارد؛ اما موارد مکرر و شدیدی که با اختلال‌های فکی، سر درد یا آسیب‌دیدن دندان‌ها و مشکلات دیگر همراه است باید درمان شود.

انواع پر کردن دندان
هنگامی که شما نیاز به پرکردن دندان دارید, شما دارای گزینه های بسیاری هستید, اما از آنجایی که هر روش برای یک شرایط دندان مناسب است, دندانپزشک شما به شما کمک خواهد کرد که بر اساس محل دندان خود, شدت پوسیدگی, هزینه آن و پوشش بیمه ای که تحت پوشش آن قرار دارید بتوانید یکی از گزینه ها را انتخاب کنید.
طلا: پر کردن با مواد پر کننده از جنس طلا محکم و غیر خورنده است. این مواد می توانند تا ۱۵ سال کارایی داشته باشند. بسیاری از مردم پر کردن دندان به وسیله طلا را زیباتر از جنس نقره می دانند. اما هزینه پر کردن به وسیله طلا ۱۰ برابر بیشتر از پر کردن به وسیله آمالگام نقره است, و شما باید بیش از یک بار برای پر کردن به دندان پزشک خود مراجعه کنید.
آما لگام نقره ای: آمالگام نقره ایی میتواند کیفیتی مشابه جنس طلا ولی با هزینه ایی کمتر برای شما به صرفه تر باشد. اما بسیاری از مردم ظاهر آن را دوست ندارند. همچنین , آمالگام نقره ایی می تواند در اثر انبساط و انقباض نسبت به مواد پر کننده ی دیگر اثراتی چون شکستگی دندان شما را در پی داشته باشد.

کامپوزیت: مواد پر کننده ی کامپوزیت ونیر دندانی به دلیل هم رنگ شدن با رنگ دندان و اینکه مشخص نمی شود دندان شما پر شده است محبوبیت فراوانی دارند. مواد کامپوزیتی همانند مواد فلزی با دوام نیستند و پس از ۵ سال نیاز به تعویض دارند, همچنین آنها نسبت به آمالگام گرانتر هستند, اگرچه قیمتی همانند طلا ندارند.

سرامیکی: مواد پر کننده سرامیکی اغلب از پرسلن ساخته شده اند, آنها زیبا و بادوام هستند.

اما بر روی آنها یک پوشش قرار می دهند زیرا ممکن است که پرسلن پس از مدتی ناهموار شود.
آینومترهای شیشه ایی: این مواد معمولا کمتر از ۵ سال عمر میکنند, اما می توانند انتخاب خوبی برای کودکان باشد زیرا دندان آنها هنوز در حال تغییر است. همچنین, آنها می توانند فلوراید تولید کنند, که می تواند به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک کند.
دوام و ماندگاری
به طور متوسط در پرکردن دندان با امالگام ها انتظار میرود تا 12 سال دوام داشته باشند و با مواد کامپوزیتی تا 5 یا 7 سال.البته این بستگی دارد به ملاحظات فردی شما در مراقبت هایی که از دندان و دهان خود انجام میدهید و تعهد شما نسبت به ادامه ویزیت هایی که برای درمان نیاز است.

آیا پر کردن دندان خطرناک است؟

از نظر خیلی افراد پرد کردن دندان خطرناک است ما درمورد این سوال، در این بخش از سایت دندانپزشکی مطلبی با عنوان آیا پر کردن دندان خطرناک است؟ منتشر کرده ایم که جواب سوالمان را می دهد. اکثر پدر و مادران نگران جیوه موجود در مواد پرکردنی دندان میباشند. رزین های مورد استفاده در انواع پلاستیک از جمله بطری های آب و برخی مواد فلزی ممکن است اثرات مضری بر سلامت انسان داشته باشد اما تا به حال این اثرات دقیقا ثابت نشده اند. بهترین دکتر دندانپزشک در جواب این پرسش که آیا موادی که در پر کردن دندان استفاده میشود برای سلامتی مضراتی دارد؟ میگوید: تا به حال مشکل خاصی گزارش نشده بنابراین تا زمانیکه صنعت مواد دندانی جایگزین جدیدی معرفی کند ما ادامه استفاده از این مواد را توصیه میکنیم.

خوشبختانه سایش و شستشو پس از پر کردن ۸۸ تا ۹۸ درصد ترکیبات مضر مواد را از بین میبرد و اگر شما تا ۳۰ دقیقه پس از پر کردن دندان مواد غذایی مصرف نکنید مشکل خاصی پیش نمی آید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان