/ 5.

۳ دقیقه

پوکی استخوان و هورمون‌های جنسی

آنچه می خوانید...
()

[sbu_post_image]

 علت بیماری پوکی استخوان

 بیماری پوکی استخوان یا استئو پوروز یکی از بیماری‌های مهم دوره سالمندی است و به علت از دست رفتن تراکم استخوان در اثرعوامل متعدد بويژه افزایش سن و کاهش هورمون‌های جنسی اتفاق می‌افتد. نتیجه ضعیف شدن استخوان، خطر شکستگی بدنبال ضربه‌های خفیف بويژه در ستون فقرات و سر استخوان ران را دارد،شکستگی سر  استخوان ران به غیر از درد و نیاز به جراحی موجب ناتوانی طولانی‌مدت در انجام فعالیت‌های روزمره نيز می‌شود.  هر چند این بیماری بیشتر در خانم‌ها و درسنین بعد از یائسگی تشخیص داده می‌شود، در شرایطی مانند مصرف داروهای خاص، استعداد ژنتیکی به بیماری،نامناسب بودن  تغذیه، مصرف سیگار وکمبود فعالیت در زندگی روزمره پوکی استخوان می‌تواند زودتر ایجاد شود.

پوکي استخوان در آقایان نیز بطور معمول در سنین بالاتر از 70 سال دیده می‌شود پوکی استخوان در حالت عادی علامتی برای جلب توجه فرد ندارد، اما بروز شکستگی‌ها در بيشتر موارد می‌تواند اولین علامت بیماری باشد.کوتاه شدن تدریجی قد در سالمندی که می‌تواند نشانه‌ای از پوکی استخوان باشد یافته‌ای دیررس است و باید بیماری قبل از آن تشخیص داده شود اما به هر حال سن بروز بیماری سنین سالمندی است.

 پیشگیری از عارضه پوکي استخوان

 بیشترین میزان تراکم استخوان تا سنین بلوغ ایجاد می‌شود پیشگیری از عارضه پوکي استخوان پيشگيري باید از سنین کودکی آغاز شود و بايد توجه داشت که بیشترین میزان تراکم استخوان تا سنین بلوغ ایجاد می‌شود و بعد از آن تا سن 30 سالگی این میزان باقی مانده و بعد به تدریج کاهش می‌یابد، بنابراین تغذیه مناسب شامل مصرف کافی لبنیات و مواد غذایی حاوی کلسیم و ویتامین D، انجام فعالیت فیزیکی و ورزش به میزان کافی و در معرض  نور مستقیم آفتاب قراردادن قسمت‌هایی از پوست  به مدت حداقل 20 دقیقه در روز باید در تمام دوران زندگی افراد از کودکی تا کهنسالی ادامه یابد.انجام فعالیت‌های فیزیکی مناسب بويژه در سنین بالاتر ،از این لحاظ اهمیت دارد که درکنار کمک به حفظ تراکم استخوان موجب تقویت عضلات و جلوگیری از زمین خوردن می‌شود. همچنين مناسب سازي محیط خانه مانند پوشاندن کف منزل با فرش و یا موکت و استفاده از دمپايی با کف مناسب برای جلوگیری از سرخوردن بخصوص در حمام ودستشويی، حذف پله از مسیر رفت و آمد، نصب چراغ در  تاریکی و رفع عیوب بینايی با عینک مناسب هم ضروری است.

بیشتر بخوانید
ناتوانی جنسی و پیری

 درمان پوکي استخوان

خوشبختانه بیماری پوکی استخوان قابل پیشگیری و درمان است و پزشکان ما امکانات کافی برای تشخیص و درمان بیماری را دارا هستند؛ برای تشخیص اين عارضه، پزشک بعد از معاینه فرد و تعیین ریسک ابتلا به بیماری، در صورت نیاز آزمایش تراکم سنجی را در خواست می‌کند.در صورت ابتلا به بیماری و یا نیاز به پیشگیری دارویی،پزشک با توجه به شرایط هر بیمار می‌تواند داروهای متعددی که در این زمینه وجود دارد،تجویز کند.

‌علامت پوکي استخوان

 از آنجا که اين بیماری تا ایجاد شکستگی بی‌علامت است، افراد سالمند و به خصوص خانم‌ها در سنین پس از یائسگی بهتر است برای سنجش تراکم استخوان به پزشک خویش مراجعه کنند و با راهنمایی پزشک در صورت نیاز پیشگیری و یا درمان شوند.مصرف کلسیم و ویتامین D در هر زمان که پزشک ضروری بداند به عنوان پیشگیری و درمان پوکی استخوان تلقی می‌شود.

منبع :  yjc

/ 5.

(Visited 3 times, 1 visits today)

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
پس از گذراندن پزشکی عمومی و با توجه به نبودن پزشک ارولوژی خانم در مناطق مختلف کشور ، در رشته ارولوژی تخصص گرفتم. همزمان استخدام شرکت نفت شده و در مناطق مختلف و محروم جنوب خدمت کردم. جهت رفاه حال بیماران خانم ، دوره های تکمیلی در رشته بی اختیاری خانم ها و روشهای نوین درمان بی اختیاری را در فرانسه تحت نظر دکتر پاسکال و در ایتالیا تحت نظر دکتر آلتونا گذراندم.