پوکی استخوان و کم شدن هورمون جنسی

بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

اندازه آلت(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

9k=

هورمون‌هاي جنسي نقش مهمي در استحكام استخوان‌ها دارند. بنابراين هر عاملي از جمله يائسگي كه باعث كم شدن اين هورمون‌ها شود پوكي استخوان را تسريع مي‌كند.

خيلي‌ها در 50 سالگي بروز علايمي مانند ناتواني، احساس خواب‌آلودگي، كاهش ميل جنسي و… را مربوط به افزايش سنشان مي‌دانند در حالي كه به كمبود هورمون مردانه دچار شده‌اند. به‌طور متوسط بعد از 30 سالگي، هر سال يكي، 2 درصد از ميزان هورمون‌ها كم مي‌شود و بالاخره در سنين بالاتر به كمبود محسوس با علايم كامل مي‌رسد. از اين‌رو، اگر مدتي است كه احساس مي‌كنيد انرژي بدني‌تان كم شده يا دچار كاهش ميل جنسي شده‌ايد، احساس افسردگي و غمگيني مي‌كنيد و از مواهب زندگي لذت نمي‌بريد و در انجام وظايف كاري روزانه خود دچار اشتباه مكرر مي‌شويد و بعد از شام فورا احساس خواب‌آلودگي مي‌كنيد، بهتر است اين مطلب را بخوانيد ممكن است دچار كمبود هورمون مردانه شده باشيد كه از آن غافل هستيد.

آندروژن‌ها يا هورمون‌هاي مردانه در بسياري از فرايندهاي فيزيولوژيک مردان نقش مهمي برعهده دارند که مهم‌ترين آنها هورمون تستوسترون است. معمولا با افزايش سن به‌تدريج از ميزان هورمون مردانه در خون كم و در نتيجه آن فرايندهاي فيزيولوژيک مردانه وابسته به اين هورمون‌ها، دچار اختلال مي‌شوند. اگر با افزايش سن، ميزان کاهش هورمون تستوسترون از ميزان به‌خصوصي فراتر برود، فرد دچار «کم‌کاري غدد جنسي» يا «يائسگي مردانه» شده است. بهتر است بدانيد تعداد قابل‌توجهي از مردان نيز مثل زنان دچار يائسگي مي‌شوند.

کمبود هورمون در مردان مسن

خستگي، ضعف عضلاني، کاهش ميل جنسي، ناتواني جنسي، پوکي استخوان، اختلال‌هاي خواب، اختلال در حافظه نزديک و جمع شدن چربي در شکم از مهم‌ترين علايم باليني کم‌کاري غدد جنسي در مردان مسن است. البته علايم فوق، غيراختصاصي هستند و ممكن است ساير بيماري‌ها نيز آنها را ايجاد کنند بنابراين بايد به‌وسيله اقدام‌هاي پاراکلينيک، وجود کم‌کاري غدد جنسي ثابت شود. براي تشخيص اينکه آيا دچار کمبود هستيد و چه عواملي باعث آن شده است، لازم است به پزشك متخصص مراجعه كنيد زيرا تشخيص اين مساله تا حدودي مشکل است و به دانش کافي نياز دارد.

آثار سوء کمبود هورمون مردانه

كمبود اين هورمون، آثار بسيار سوئي بر سلامت استخوان، ‌تركيب بدن و قدرت عضلاني، سلامت قلب و عروق و عملكرد جنسي مردان دارد که در زير به هر كدام از اين موارد اشاره مي‌شود:

1- تأثير بر سلامت استخوان: پوکي استخوان، عارضه‌اي است كه با افزايش سن در مردان و زنان مسن ايجاد مي‌شود اما بهتر است همه علايم را مربوط به افزايش سن ندانيد زيرا كم‌كاري غدد جنسي نيز مي‌تواند در مردان مسن باعث پوكي استخوان شود. بهتر است بدانيد حتي اگر مرد جواني بنا به دلايلي دچار کم‌کاري غدد جنسي شود، بروز اين عارضه باعث ايجاد پوکي استخوان شديد در وي خواهد شد. اگر در اين شرايط به‌درستي هورمون تجويز شود، به‌تدريج تراکم استخوان طبيعي خواهد شد.

2- تأثير بر ترکيب بدن و قدرت عضلاني: کاهش ميزان هورمون تستوسترون با کاهش توده عضلاني و قدرت عضلاني همراه است. معمولا با افزايش سن در مردان مسني كه دچار کم‌کاري غدد جنسي هستند، کمبود هورمون تستوسترون علاوه بر اينكه باعث بروز پوکي استخوان مي‌شود، قدرت عضلاني را نيز کاهش مي‌دهد. با كاهش قدرت عضلات ران، اگر فرد سالمند در معرض افتادن يا حتي هل دادن جزئي باشد، نمي‌تواند تعادل خود را حفظ كند و به زمين مي‌خورد و همين عدم تعادل و زمين خوردن، باعث شکستگي سر استخوان رانش مي‌شود. احتمال شكستگي در اين افراد، حتي اگر روي فرش زمين بخورند نيز وجود دارد.

3. تأثير بر عملکرد جنسي: شايع‌ترين شکايت در مردان مبتلا به کم‌کاري غدد جنسي کاهش ميل جنسي و ناتواني جنسي است. بروز ناتواني جنسي در مردان مي‌تواند به 4 دليل مهم باشد؛ علل عروقي، عصبي، هورموني و آناتوميک. براي تشخيص کمبود هورمون تستوسترون، لازم است آزمايش‌هاي خاصي انجام شود. تشخيص صحيح کمبود هورمون تستوسترون در مردان اهميت بسياري دارد زيرا درمان مناسب، باعث بهبود کيفيت زندگي آنها و درمان نابجا با هورمون تستوسترون، باعث عوارض زيادي مي‌شود.

منبع: عصرایران،سلامت ایران

بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

اندازه آلت(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان