پیشگیری از سنگ کليوی

[sbu_post_image]

سنگ کليه، از جمله شايع‌ترين بيماري‌هاي دستگاه ادراري است که مردان زيادي در سراسر جهان، آن را دست‌کم يک بار در طول زندگي خود، تجربه مي‌کنند. اين بيماري، اغلب، به‌دليل رسوب کردن و تجمع مواد کلسيمي و تشکيل کريستال‌ يا سنگ‌ در کليه‌ها به وجود مي‌آيد. حرکت و جابه‌جايي اين سنگ‌ها در کليه‌ها، به‌ويژه مجاري ادراري، اغلب، با درد شديد و بي‌قراري زيادي همراه است. همين مساله هم موجب مي‌شود مردان، از درد سنگ کليه، به‌عنوان کشنده‌ترين درد در طول زندگي‌شان ياد کنند.براي درمان سنگ کليه و دردهاي ناشي از آن، روش‌هاي مختلفي در طب مدرن وجود دارد، اما بد نيست با برخي شيوه‌هاي درماني سنگ کليه و تسکين دردهاي ناشي از آن، با روش‌هاي طبيعي آشنا شويد؛ روش‌هايي که با کمک گياهان دارويي مي‌توانند در فاز اوليه ابتلا به سنگ کليه، به پيش‌گيري از بزرگ شدن سنگ‌ها يا شکسته شدن آن‌ها کمک کند.

مطابق طب قدیم، مغز هندوانه برای بدن مضر اما مغز خربزه بسیار مقوی و دفع کننده سنگ کلیه است. تخم آفتابگردان سرشار از روغن است و شخصی که به صورت افراطی از آن استفاده کند روغن و گلسترول بدنش افزایش می‌یابد اما اگر روغنی که از آفتابگردان حاصل می‌شود خالص باشد فوق العاده برای بدن مفید است. متاسفانه هم اکنون به اسم روغن آفتابگردان محصولی تولید و به مصرف خانواده‌ها می‌رسد در حالی که ذره‌ای آفتابگردان در داخل این روغن نیست و در واقع فرآوری شده و طبق فرمول‌های شیمیایی درست شده است.

اگر سابقه ابتلا به سنگ کليه، در ميان اعضاي خانواده شما وجود دارد و احتمال مي‌دهيد شما هم خيلي زود، با اين بيماري، دست به گريبان شويد، توصيه مي‌کنيم نوشيدن يک ليوان آب پرتقال يا شربت آب‌ليمو را که از ليموترش تازه تهيه شده، در سبد غذايي روزانه‌تان قرار دهيد. نوشيدن آب پرتقال و ليموترش مي‌تواند تشکيل سيترات‌هاي ادراري، بلور‌ها و کريستال‌ها را در دستگاه ادراري، به‌ويژه کليه‌ها، مهار کند و به اين ترتيب، احتمال تشکيل سنگ‌ کليه را به صفر برساند. اگرچه شرط عقل آن است که اين شيوه را تنها راه پيش‌گيري از ابتلا به سنگ کليه، قلمداد نکنيد. در کنار استفاده از اين روش، احتمال ابتلا به اين بيماري را با مشاوره با متخصص و پزشک خود نيز بررسي کنيد.

منبع : جم نیوز

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان