پیشگیری از عفونتهای ادراری و تناسلی

[sbu_post_image]

عفونت قارچی،یکی از شایعترین عفونت های واژن است و شایعترین علامت آن خارش شدید همراه با ترشحات پنیری و بدون بو و گاهی سوزش ادرار است.
وی خاطرنشان کرد عواملی مانند حاملگی،مصرف قرص های ضد بارداری،مصرف آنتی بیوتیک ها،دیابت کنترل نشده و پوشیدن زیر پوش های تنگ احتمال ابتلا به عفونت قارچی را افزایش می دهد.

ترشحات در انواع عفونت ها

این ترشحات روشن یا سفید رنگ هستند،و تغییر در رنگ و میزان ترشح به همراه سایر علائم دیگر می تواند از نشانه های عفونت باشد.وی تصریح کرد:ترشح سفید رنگ پنیری نشانه عفونت مخمری است؛ ترشح زرد، سبز یا قهوه ای علامت عفونت یا التهاب باکتریایی دستگاه تناسلی است که معمولاً با بوی غیرعادی ماهی همراه است؛

علائم عفونت دستگاه ادراری

عفونت دستگاه ادراری همراه با درد خفیف کمر،تهوع و تب،احساس سوزش در هنگام دفع ادرار،ترشح مقدار کمی ادرار،دفع ادرار خونی و گاهی اوقات بوی بد و دیدن چرک می باشد.
وی در ادامه یادآور شد:بعضی از عفونت ها مانند سوزاک و کلامیدیا معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کنند و از راه جنسی منتقل می شوند.

درمان عفونت دستگاه ادراری

روش درمان بستگی به میزان و غلظت ترشح و عفونت دارد که ترشحات مهبلی ناشی از عفونت مخمری یا باکتری ها بین چند روز تا یک هفته درمان می شود،بیماری های منتقله از راه جنسی در عرض یک هفته با مصرف آنتی بیوتیک به درمان جواب می دهند.

تشخیص عفونت ادراری

آزمایش ادرار انجام می گیرد و پس از تشخیص عامل عفونت درمان با آنتی بیوتیک مناسب صورت می گیرد.که معمولاً علایم عفونت 1 تا 2 روز بعد از شروع درمان برطرف می شود اما لازم است که دوره درمان دارویی کامل طی شود.

پیشگیری از عفونت ادراری

آب زیاد مصرف کنید تا باکتری ها به طور کلی دفع شوند،دستگاه تناسلی را تمیز نگه دارید،پاک و خشک کردن موضع پس از هر بار دستشویی رفتن را به یاد داشته باشید،مصرف کافی ویتامین ها و سبزیجات باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ابتلا به عفونت ها می شود و روزانه لباس های زیر را هر روز عوض کنید و بعد از شستشو در برابر آفتاب پهن کنید یا اتو بکشید زیرا باعث می شود که میکروب ها از بین بروند.

عوارض عفونت دستگاه ادراری

با مصرف آنتی بیوتیک و درمان به موقع می توان از پیشرفت عفونت دستگاه ادراری جلوگیری کرد.اما عفونت کلیه ها که مسئله ای جدی،خطرناک و در خور توجه است می تواند در صورت عدم درمان ایجاد شود. عفونت ادراری شدید در زمان بارداری باعث پارگی کیسه آب می شود که همین مسئله موجب عفونت قارچی در چشم نوزاد و یا ایجاد برفک در دهان وی می شود.

منبع : سیمرغ

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان