پیلینگ صورت

3265_1_2_1

استفاده از لایه برداری برای جوان سازی پوست و درمان مشکلات پوستی تاریخچه ای به قدمت مصر باستان دارد

سلولهای سطح پوست هر سه تا چهار هفته یکبار ترنوور پیدا می کنند بدین معنی که سلولهای قبلی مرده و به سطح می آیند و سلولهای تازه و نو در زیر آنها فعالیت خود را آغاز می کنند.

امروزه پیلینگ صورت طبیعی ترین و موثر ترین روش تجدید جوانی و زیبایی پوست شناخته شده است، که با عصاره ای از اسیدهای میوه ای یا آلفا هیدروکسی اسیدها که در انواع بسیاری از میوه ها وجود دارد صورت می گیرد.

تا کنون متداولترین روش برای تجدیدجوانی و زیبایی پوست جراحی پلاستیک و زیبایی ترمیمی بوده است.

این روش نه تنها موجب درد و رنج محل بخیه، و ایجاد گوشت اضافی، تغییر حس و کرخی پوست صورت وبینی، طاسی پوست سر در محل دوخت ودوز و سایر مسائل مربوط به بعد ازعمل جراحی همچون عوارض بیهوشی می شد، بلکه دوران نقاهت طولانی و هزینه هنگفتی رانیز به همراه داشت.

جدیداً بااستفاده از محصولات میوه ای و اسیدهای عصاره میوه جات تنها با استفاده از یک کرم یا لوسیون لایه های چروک خورده و صدمه دیده را از روی پوست می توان پاک کرد.

لایه بردارهای طبیعی

همه پیلینگ ها به نحوی با نوسازی کلاژن همراه است پوست بعد از درمان جوان تر، شاداب تر و باطرات تر می گردد و هرچه عمر لایه برداری پوست بیشتر باشد اثرات آن مدت بیشتری باقی خواهد ماند.

در میان اسیدهای به کار رفته برای پیلینگ شیمیایی، اسیدهاهای عالی میوه ها کاربرد بیشتری دارند. مانند اسید سیتریک (در مرکبات) ، اسید مالیک (در سیب)، اسید تارتریک (در انگور) و اسید لاکتیک (در شیر ترش) اسید لاکتیک با افزایش رطوبت اپیدرم از خشکی پوست جلوگیری می کند.

این اسید به مقدار زیاد در ماست تازه دیده می شود. در ضمن اسید سیتریک باعث افزایش سنتز کلاژن شده و چین و چروک های ظریف را از بین می برد، و اسید  گلیکولیک باعث پوسته ریزی و نوسازی سلول های پوست می شود. اسیدهای آلفا هیدروکسی Alpha – Hydroxy Acids(اسیدهای میوه) به عنوان یک ماده پوسته کننده سریع عمل می کنند و باعث ریختن سلول های مرده و سطحی پوست می شوند، با ریختن سلول های پیر و مرده پوست، سلول های جوان و شاداب پدیدار می شوند. که باعث زیبایی ظاهری پوست می گردند.

فایده لایه برداری پوست با میوه ها و گیاهان طبیعی و اسیدهای طبیعی چیست؟

آنها کم خطر و بی ضرر است و عوارض جانبی ندارد فقط برای گرفتن نتیجه بهتر مستلزم تکرار و تداوم در کار می باشد. به نظر می رسد توجه زیاد به پیلینگ پوست با اسید گلیکولیک به خاطر اثر مفید و عوارض کمتر و قرمزی کمتر می باشد. بعلاوه پس از درمان های گیاهی بیمار می تواند فعالیت های روزمره خود را نیز ادامه دهد و نیاز به چند روز استراحت دارد. محلول های پاک کننده از نوع قوی تا ملایم متفاوتند. محلول های گیاهی از نوع ملایمند و هر کسی بخواهد می تواند به راحتی از آن روش استفاده کنند و آن را روی پوست خود به کار برد.

در این روش روپوست (اپیدرم) از لایه سلول های مرده سریعاً پاک می شود و روپوست جدیدی پدید می آید که نمای روشن تر و صاف تری به پوست می دهد.

پیلینگ لیزری

با پیلینگ لیزری توسط لیزر co2 اولتراپالس بازسازی رشته های آسیب دیده کلاژن و افزایش کلاژن در پوست جدید به وجود آمده و با از بین رفتن چین و چروک صورت فرد جراحی شده 5 تا 10 سال جوانتر از سن واقعی اش به نظر می رسد در حقیقت ترکیب اثر برداشتن پوست و تحریک کلاژن باعث صافی پوست پس از عمل می شود و در صورت مراقبت صحیح از پوست و قرار نگرفتن در معرض آفتاب آثار سودمند این عمل تا سالیان سال باقی می ماند .

قبل از انجام عمل لایه برداری شیمیایی پزشک باید چه نکاتی را به بیمار تذکر دهد؟

پارامترهای مختلف که بایستی توسط پزشک قبل از عمل لیزر مورد نظر قرار گیرد عبارتند از :

نوع پوست بیمار

مناطق پوستی مورد درمان

درمانهای قبلی انجام شده

تمایل پوست بیمار به ایجاد جوشگاه و گوشت اضافته

سابقه تب خال

سابقه بیماری کلاژن و ایمونولوژیک

انتظارات بیمار از لیزر درمانی

علاوه بر موارد فوق بایستی حتما عکس بیمار قبل از عمل گرفته شود زیرا اغلب بیماران پس از عمل لیزر وضعیت قبل از عمل را فراموش می کنند و همچنین بایستی بیمارانی که انتظار بالاتر از واقع لیزر بازسازی پوست دارند مورد عمل قرار نگیرند.

در سه دسته بیمار نبایستی از لیزر co2 استفاده کرده و بهتر است علیرغم کاهش اثر از لیزر اریبوم یاگ استفاده نمود:

افرادی به دلیل شغل خود امکان طی دوره بهبودی طولانی پس از لیزر را ندارند .

افرادی که امکان ماندن مدت زمان لازم در منزل را ندارند

افرادی که مسائل منفی موقتی و فوری پس از عمل را نمی توانند تحمل کنند .

بیشتر بیماران در قبل از عمل لیزر سوالاتی در مورد طول مدت عمل ظاهر پوست بلافاصله پس از عمل و مدت زمان بهبودی و مراقبتهای پس از عمل دارند که بایستی کلیه این اطلاعات توسط بروشورهای ساده و قابل فهم همراه توضیحات لازم توسط دستیار و پرستار مربوطه به بیمار داده شود.

مدت زمان انجام عمل پیلینگ لیزری و ترمیم پس از عمل چقدر است ؟

با وجود دستگاههای جدید لیزر اولتراپالسی اسکن دار معمولا طول مدت عمل لیزر پوست کمتر از یکساعت طول می کشد . بلافاصله پس از عمل پوست برافروخته و به رنگ صورتی پر رنگ یا قرمز در می آید و بیمار احساس سوختگی یا خارش می کند که در روش تکنیک باز از پماد وازلین و یا پماد ترکیبی روی پوست استفاده می شود که بستگی به نوع بیمار ، پزشک می تواند از روش پانسمان بستر با گاز نیمه تراوا استفاده نماید.

برای 2تا 5 روز پس ازعمل بیمار دارای ترشحات روشن یا کمی زرد رنگ است . تورم صورت بین روز 2 تا چهارم طبیعی است و بین روزهای 7 تا 10 بیمار پوست قرمز و صورتی دارد که به تدریج به سمت طبیعی شدن پیش می رود و در حدود هفته سوم پس از عمل از بین می رود.

در روش باز معمولا در 24 ساعت اول با استفاده از کمپرس سرم سرد بایستی ترشحات شسته و پس از 24 ساعت از محلول آب و سرکه برای تمیز کردن صورت استفاده می شود در روش پانسمان بسته روز دوم یا سوم پانسمان عوض شده و همزمان بایستی بیمار آنتی بیوتیک و داروی ضد ویروس مصرف نماید.

در چند روز اول بایستی سر بیمار هنگام خواب بالا باشد تا از تورم صورت جلوگیری شود معمولا بیمار بایستی یک هفته دو هفته شش هفته و 6 ماه پس از عمل توسط پزشک ویزیت شود و پس از روز 15 بایستی کرمهای تجویز شده توسط پزشک با دقت استفاده شود . حداقل تا 2 هفته پس از لیزر بیمار نبایستی در معرض آفتاب قرار گیرد و پس از آن بیمار بایستی از ضد آفتاب ، کلاه لبه دار ، نقاب یا عینک آفتابی استفاده نموده و مراقبت های لازم تا 3 ماه انجام گیرد.

آیا پس از انجام عمل پیلینگ لیزری نیاز به تکرار درمان وجود دارد؟

بسته به نوع ضایعه و چین و چروک ممکن است دربعضی بیماران تکرار درمان نیاز باشد .جدیدا تحقیق روی نتایج لیزرهای جدید که بدون عمل سایش پوست و بدون ایجاد زخم روی پوست بر روی چروک صورت موثر هستند انجام شده که بر روی مدل های حیوانی موثر بوده است ولی هنوز مدارک و شواهد برای قضاوت در مورد نتایج و عملکرد آن در مقایسه با درمان لیزری co2 و اریبوم باگ ناکافی است .

مراقبت های بعد از درمان

پس از انجام هر پیلینگ صورت به اشعه خورشید به میزان چندین برابر حساس می گردد. لذا مراقبت از آفتاب اساس مراقبت های بعدی را تشکیل می دهد. باید از ضد آفتاب های قوی تر استفاده نمود و لایه حفاظتی ضخیم تری از آن بر روی پوست مالید. به علاوه از نور خورشید چه به طور مستقیم و چه غیرمستقیم پرهیز نمود و در ساعاتی که نور خورشید بیشترین نفوذ را دارد بهتر است فرد از خانه خارج نشود رعایت بهداشت پوست بعد از لایه برداری خصوصاً در انواع عمیق تر می باشد تا از خطر عفونت پوست جلوگیری شود.

زمان لایه برداری

بهترین فصل برای انجام لایه برداری پوست ، پاییز و زمستان یا اوایل بهار می باشد. زیرا اشعه خورشید از نفوذ کمتری برخوردار است و با توجه به اینکه دوره ترمیم و بازسازی سلول های پوستی یک ماه است. برای جوانی و طراوت مداوم پوست، تکرار درمان هر 6-3 ماه یکبار توصیه می شود. با لایه برداری منظم پوست روند رشد سلول های جدید را افزایش دهید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال 1354 در روستای وری از منطقه چهاردانگه استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

اطلاعات تماس

  • آدرس مطب

    تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک

  • تلفن مطب

    09376387750 – 02166571448

  • روز های کاری

    یکشنبه و سه شنبه ، ساعت 16 الی 20

دسترسی مطب

Call Now Buttonمشاوره و تماس