پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی بیضه در اثر تابیدن بیضه به دور خود روی می دهد و باعث فشار به سرخرگهای بیضه می شود و در مدت بسیار کوتاهی منجر به از بین رفتن نسوج بیضه می گردد . در صورت وقوع پیچ خوردگی بیضه، باید به فوریت عمل کرد، زیرا فقط 6 ساعت برای درمان فرصت است . اصولا پیچ خوردگی بیضه در کودکان و نوجوانان شایع است .

علائم بالینی پیچ خوردگی بیضه

در بیضه درد شدید و مداومی وجود دارد که به سمت کشاله ران منتشر می شود .

درجه حرارت بدن طبیعی است ؛ بیضه متورم می شود و معمولا به بالا کشیده می شود و بسیار دردناک است . وضعیت بیضه دیگر طبیعی نیست .

۱- درد فزاینده و باد کردن بیضه‌ها
۲- تغییر رنگ پوست بیضه‌ها
۳- تهوع
۴- استفراغ
۵- درد زیر شکم
۶- تب

درمان پیچ خوردگی بیضه

از طریق عمل جراحی در مدت زمان کوتاهی صورت می گیرد . در صورتی که بافتهای بیضه مرده باشد آن را بر می دارند . در این صورت وظیفه اسپرم سازی فقط توسط بیضه دیگر انجام می شود .

موارد احتیاط در پیچ خوردگی بیضه

۱- سعی نکنید که این عارضه را در منزل درمان کنید. کودک باید سریعاً توسط پزشک معاینه شود.
۲- اگر درد در ناحیه بیضه افزایش پیدا می‌کند و اگر بیضه‌ها باد کرده‌اند، سفت شده‌اند و تغییر رنگ داده‌اند، کودک را سریعاً به پزشک ببرید.
۳- درد ناحیه پائین شکم یا درد در ناحیه ران می‌تواند به‌علت پیچ‌خوردگی بیضه در کودکی باشد که بیضه‌هایش در شکم مانده‌اند و این بیماری را درمان نکرده‌اند.
۴- اگر پس از آسیب یا ضربه به بیضه‌ها درد افزایش پیدا کرد، به پیچ‌خوردگی بیضه‌ها مشکوک شوید.
۵- هیچ‌گاه در درمان پیچ‌خوردگی بیضه تأخیر نکنید. در این مورد، زمان بسیار حیاتی است.

منبع: پرشین بلاگ، خبر فارسی

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس
×مشاوره رایگان