چاقي و سنگ کليه

 

[sbu_post_image]

طي پنج سال اخير به تعداد بيماران مبتلا به سنگ کليه اي که بايد در انگليس زير تيغ جراحي بروند، يک سوم اضافه شده است.

طي پنج سال اخير به تعداد بيماران مبتلا به سنگ کليه اي که بايد در انگليس زير تيغ جراحي بروند، يک سوم اضافه شده است. به گزارش روزنامه ديلي تلگراف در اينترنت، متخصصان بهداشتي هم هشدار ميدهند که دليل عمده ان گسترده تر شدن بحران چاقي در ميان انگليسي هاست. اينروزها مواردي از سنگ کليه که بايد با جراحي انرا برداشت بيشتر شده و ارقام رسمي نشان ميدهد که در سال دو هزار و شش/ دو هزار و هفت تعداد انها در مجموع به هجده هزار و نهصدو شصت و چهار مورد رسيد.

 در سال دو هزارو دو / دو هزارو سه رقم کل اين جراحي ها چهارده هزار و سيصد و شش مورد بود. البته اکثر اين اعمال جراحي مربوط ميشده به بيماران ميانسال و يا کهنسال ولي ارقام دو هزارو شش/ دو هزارو هفت نشان ميدهد که دويست و سه مورد هم مربوط ميشده به جوانان زير هجده سال. ارقام پنج سال پيش از ان نشان ميداد که يکصد و هشتادو نه مورد مربوط ميشد به جوانان زير هجده سال. ارقام نشان ميدهد که از هر چهار نفر انگليسي يکي مبتلا به چاقي است و پزشکان پيش بيني ميکنند که اين ارقام در دهه هاي اتي بالاتر خواهد رفت.

يکي از عوامل اصلي سنگ کليه رژيم غذايي فرد و نحوه تغذيه اوست و با معضل در حال گسترش چاقي هم مرتبط است. به گفته انها خوردن مقادير زيادي پروتئين و نمک باعث افزايش سطح موادي ميشود که از طريق کليه ها دفع ميگردد و در موارد زيادي هم منجر به ابتلا شخص به سنگ کليه ميشود. افراد چاق در معرض بيماري ديابت نوع دوم هم قرار دارند.

منبع : سیمرغ

 

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان